petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Kontra: Cene plina in nafte poskočile v nebo, članice OPEC pa Zahodu ne bodo pomagale z dodatnimi količinami!
Cena plina je zaradi vojne v Ukrajini in sankcij, ki jih je EU uvedla Rusiji podrla rekord vseh časov, saj je v samo nekaj urah od začetka trgovanja poskočila za več kot 500 dolarjev.
V nekaterih državah EU je modro gorivo preseglo 3000 dolarjev na 1000 kubičnih metrov, kar je za tretjino več, kot so napovedovali.
Plin je na londonski borzi in nizozemskem vozlišču TTF stal 2226 dolarjev.
Preprodajal bi rad trgovec z orožje, pa ga je Putin zjebal
— Tom (@tom44232791) March 2, 2022
Očitno so se uresničile napovedi namestnika predsednika Varnostnega sveta Rusije Dmitrija Medvedjeva, ki jih je sporočil 22. februarja, po s strani Washingtona izsiljeni nemški prekinitvi certificiranja »Severnega toka 2.«
»Dobrodošli v novem svetu, kjer bodo Evropejci za plin plačali 2000 evrov«, je takrat dejal Medvedjev.
Za primerjavo - Srbija je še decembra 2021 iste količine plačevala po 270 dolarjev (do 1. junija letos!), kmalu pa naj bi dobila podobno desetletno pogodbo za naprej.
Vendar Srbija vztraja pri politiki nesankcioniranja Rusije, kljub temu, da podpira ozemeljsko celovitost Ukrajine, ki ni priznala neodvisnosti Kosova.
Cena surove nafte Brent prav tako še naprej divja, včeraj pa je presegla 113 dolarjev za sod, prvič po 30. juniju 2014.
Za glajenje oslove sence je LNG terminal reslično nujen, investicija vanj pa omogoča dokazovanje, da smo pripravljeni plačati vsako ceno, da bi lahko bili všečni Ameriki.
— Zdenko Krajnc (@Z_Krajnc) February 22, 2022
Elektrika in plin sta na evropskem trgu že okoli dva tedna 50 do 60 odstotkov dražje.
Cena električne energije na evropskih borzah je bila včeraj okoli 330 evrov za megavatno uro.
Rast cene plina za en evro namreč podraži elektriko za dva evra.
Ob tem na svetovni ravni že obstaja inflacija, ki jo povzroča pandemija, njeni vzroki pa niso odpravljeni.
Podražitev energentov se bo sedaj dodatno prelila na cene izdelkov in storitev ter jih dvignila v nebo.
To bo imelo politične posledice.
Možnost, da bo ruska vojska prišla do nas, je enaka možnosti, da bo @roknovak zadel na lotu. Precej bolj verjetno je, da nas zadane kak balistični izstrelek iz Kaliningrada, če Janša ne bo nehal bit taki debilni warmonger.
— Svinja (@roknovak) March 3, 2022
Dvig cen bodo občutili tudi v ZDA, to pa bo zelo zmanjšalo možnosti za politični uspeh demokratov na vseh naslednjih volitvah v Združenih državah.
Vojna v Ukrajini tako posredno zelo koristi Donaldu Trumpu in republikancem.
V Evropi je mogoče prav tako pričakovati porast popularnosti bolj levih in desnih strank na račun »sredinskih«, ki niso bile sposobne ustaviti vojne v Ukrajini.
Kaj nam bodo tablete, ce nimamo zaklonisc
— TanjaK (@TanjaK57748096) March 3, 2022
Zanimivo pa je tudi poročilo NY Timesa, da organizacija proizvajalk nafte OPEC, danes znana kot OPEC Plus kljub takim razmeram ne bo dvignila količine proizvedene nafte, kar bi lahko znižalo cene.
OPEC naj bi celo zavrnil zahteve, da poveča črpanje količin nafte in vztraja pri 400.000 sodčkih dnevno.
Po pogovoru z ljudmi v Maroku in Egiptu sklepam, da so Arabci in muslimani bolj na strani Rusije, ker so po vojnah v Iraku, Siriji, Libiji, Afganistanu močno proti NATU. Arabske države so zavrnile ZDA, da bi črpale več nafte.
— gregor preac (@GPreac) March 2, 2022
Podpredsednik organizacije je namestnik ruskega premierja Aleksander Novak.
V organizaciji je pomemben odnos med Savdsko Arabijo in Rusijo. Obe sta se leta 2020 zapletli v kratkotrajno cenovno vojno, sicer pa zelo dobro sodelujeta.
Vse to se dogaja v trenutku, ko bombe padajo tudi po Bližnjem vzhodu in Afriki - toda brez sankcij EU ali ZDA.
There have been airstrikes in 4 countries across Africa, the Middle East, and Europe within the last 48hrs. However, only the European airstrike got mainstream media coverage. #Somalia #Ukraine #Syria #Yemen pic.twitter.com/zNTqYkgS38
— Ethio-American Development Council (EADC) (@EA_DevCouncil) February 24, 2022
Rusija sicer načrpa okoli 10 odstotkov svetovne nafte.
Na ta način z enekimi količinami surovin kljub velikemu povpraševanju proizvajalke nafte in plina seveda zaslužijo več v tej krizi.
Takšna odločitev pa posredno pomaga tudi Kremlju, ki pravkar s prodajo nafte in plina zasluži veliko več, kot pred vojno.
You Heard the Ruble Is Tanking? Actually, the #US Dollar Is in Freefall vs #Russia’s Real Currency.
— The Eurasianist (@Russ_Warrior) March 2, 2022
Crude at $110 and climbinghttps://t.co/eAmjmC0Not
Po ocenah nekaterih analitikov se to dogaja tudi zato, ker proizvajalke nafte z začudenjem gledajo na to, kako ravnajo zahodne države glede intervencije Rusije v Ukrajini.
WTF
— jidulah (@efobherry) February 27, 2022
So many wars in Africa right now but I'd never seen anyone talk about it on Twitter but Russia invading Ukraine, Blacks are the people shouting the most and now they're telling us to focus on our people
#racism #AfricansinUkraine#fuckthewar #BlackLivesMatter pic.twitter.com/sYI2euzFaK
Ko so namreč velikokrat prej, pa še takrat ne zaradi ogroženih nacionalnih interesov na Bližnjem vzhodu intervenirale ZDA v Iraku, Libiji, Siriji in drugje - EU ni izrekala nobenih sankcij.
Ukrainian civilians pick weapons to defend their land from invaders, Western media calls them heroes. When Palestinians do it, they call them terrorists #RussianUkrainianWar pic.twitter.com/yS0eAztleN
— Naina Talwar FollowBack (@Iamnaina04) March 2, 2022
V arabskih in tudi afriških državah pa je veliko zagrenjenih komentarjev tudi glede rasističnega obnašanja ukrajinskih policistov ter blagohotnega sprejemanja belopoltih in modrookih beguncev iz Ukrajine.
Watch racism in its ugliest form as African students are kicked out of Ukrainian evacuation trains to make room for the blond and blue eyes! pic.twitter.com/RBX1WDGU2o
— Fares Shehabi فارس الشهابي (@ShehabiFares) March 1, 2022
Že iz objav oblastnikov v EU so hitro ugotovili, da je temu tako le zato, ker gre za begunce večinoma krščanske vere.
Ob tem se spomnim nesrečne deklice v Dragonji in gnojnice, ki so jo zlivali nanjo desnjakarji, in mi gre na bruhanje.
— Tweetybird (@SasaB6) February 24, 2022
Zato vladniki ukrajinske begunce na Poljskem, v Sloveniji in drugod po Evropi sprejemajo povsem drugače, kot temnopolte in muslimane.