REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Krasni novi svet sankcij: EU bo kmalu plačevala dvojno ceno, najmanj 2000 dolarjev za tisoč kubičnih metrov plina

Krasni novi svet sankcij: EU bo kmalu plačevala dvojno ceno, najmanj 2000 dolarjev za tisoč kubičnih metrov plinaSeverni tok 2. Vir: Twitter

Evropska unija je soglasno sprejela sveženj sankcij, ki bodo po besedah visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU-ja Josepa Borrella »močno bolele« Rusijo.

Sveženj vključuje sankcije za posameznike, tudi ruske poslance, in pravne osebe, ki spodkopavajo suverenost in ozemeljsko celovitost Ukrajine.

Borrell je ob tem razkril, da na kazenskem seznamu ni ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Srbija je še letos jeseni dobila ugodno ceno 400 dolarjev za isto količino plina.

Sveženj sankcij vključuje tudi odločitev Berlina, da ustavi projekt Severnega toka 2.

Toda nič ne kaže, da bi se Rusija posebej vznemirjala zaradi tega. Sankcije je pričakovala, ruski predsednik Vladimir Putin pa je dejal, da bi jih Rusija dobila v vsakem primeru in da se razlikujejo zgolj izgovori za le-te.

Na sankcije se je že odzval tudi nekdanji ruski predsednik in trenutno podpredsednik ruskega nacionalnega varnostnega sveta Dmitrij Medvedjev, ki je tvitnil, da bodo Evropejci kmalu za tisoč kubičnih metrov zemeljskega plina plačevali 2000 evrov.

Severni tok 2 - plinovod
Severni tok 2 - plinovod. Vir: Twitter

Za primerjavo – Srbija je še letos jeseni dobila ugodno ceno 400 dolarjev za isto količino plina.

»Nemški kancler Olaf Scholz je ukazal ustaviti certifikacijo plinovoda Severni tok 2. No, dobrodošli v novem svetu, v katerem bodo Evropejci kmalu plačevali 2000 evrov za tisoč kubičnih metrov plina!« je Medvedjev zapisal v napol ironični objavi na Twitterju.

Pred tem je v torek nemški kancler Scholz dejal, da nemška vlada ustavlja večmesečni postopek certificiranja projekta plinovoda Severni tok 2, ki ga podpira Rusija, v luči trenutnega nesoglasja med Rusijo in Ukrajino glede regij Donbasa.

Certificiranje bi sicer morala izpeljati neodvisna nemška agencija.

S tem je Nemčija tudi priznala, da so njene »neodvisne« agencije v resnici samo podaljšek politike oziroma vlade.

Pozno v ponedeljek je Rusija namreč uradno priznala Doneško in Lugansko ljudsko republiko, odcepljeni regiji na vzhodu Ukrajine, kar je sprožilo kritike zahodnih držav in trditve, da Rusija poskuša nezakonito invazijo na Ukrajino.

Kancler Scholz je dejal, da je prosil nemško ministrstvo za gospodarstvo, naj zagotovi, da certifikacijo plinovoda trenutno ne bo mogoče izvesti.

Vse to pa se dogaja v trenutku, ko Evropa skoraj nima več plina.

Evropska skladišča plina so prazna, ker se je namesto na dolgoročne pogodbe EU zanašala na kratkoročne. To je bilo ugodno, ko so bile cene nizke, sedaj pa so poskočile.

Nemčija nima niti enega pristanišča, kjer bi lahko uvažala utekočinjen plin (LNG), ki ga Američani pripeljejo z ladjami.

12 milijard dolarjev vreden plinovod, ki je v večinski lasti ruskega državnega energetskega velikana Gazprom, je sicer sposoben prečrpati 55 milijard kubičnih metrov zemeljskega plina letno iz Rusije v Nemčijo.

Plin bi lahko bil odgovor na trenutno energetsko krizo v Evropi in bi pomagal pri polnjenju skladišč plina na celini, v katerih je prejšnji teden ostalo manj kot 5 odstotkov plina.

Kljub temu, da je bil plinovod dokončan že avgusta lani, se še vedno vrti po labirintu evropske birokracije in v čakanju na certifikacijo ni dobavil niti enega kubičnega metra plina.

ZDA in Ukrajina ter številne druge vzhodnoevropske države so namreč izražale proteste proti zagonu plinovoda, saj trdijo, da bi Moskvi omogočil politični vpliv na Evropo.

Plinovodi Rusije proti EU - izpad plina bi povzročil glavobole...
Plinovodi Rusije proti EU - izpad plina bo povzročil glavobole... Vir: Twitter

Do zdaj je Nemčija večkrat vztrajala pri izvajanju projekta – vse doslej.

Rusija ima sicer možnost, da še več plina proda azijskim državam in Kitajski, do katere je zgradila že več plinovodov.

To pa bo posledično dvigovalo cene elektrike, pa tudi kmetijskih izdelkov, hrane – in zmanjševalo kupno moč Evropejcev. Dolgoročno pa Rusijo zbližuje s Kitajsko, zaradi česar bodo ZDA imele težave tudi na Daljnem vzhodu…

Nemčija pa po drugi strani nima niti enega pristanišča, kjer bi lahko uvažala utekočinjen plin (LNG), ki ga Američani pripeljejo z ladjami.

Vendar je utekočinjen plin zaradi potrebe po uparjalnikih in stroškov prevoza bistveno dražji od ruskega.

To je plin, ki ga sedaj v Evropo na veliko izvažajo tudi ZDA.

Po izvozu spornega LNG so ZDA postale prva država v Evropi, prehiteli so celo Katar.

Izvoz iz ZDA v Evropo je skokovito narasel v zadnjih treh mesecih, kar pomeni, da se Washingtonu sedanja ukrajinska kriza že splača.

Škodo ima samo Evropa.

To pa bo posledično dvigovalo cene elektrike, ogrevanja, pa tudi kmetijskih izdelkov, hrane...

In zmanjševalo kupno moč Evropejcev.

Dolgoročno pa Moskvo zbližuje s Pekingom, zaradi česar bodo ZDA imele težave tudi na Daljnem vzhodu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek