petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
ZDA in članice EU iščejo dodatne količine plina, toda v primeru sankcij Rusiji bo ruske dobave skoraj nemogoče nadomestiti
Evropska unija in ZDA so začele iskati dodatne vire za oskrbo evropskih držav s plinom, saj se bojijo, da bi Moskva plin lahko uporabila kot orožje in motila že tako zmanjšano dobavo, medtem ko Zahod grozi z ostrimi sankcijami Rusiji v primeru napada.
ZDA so se zato že obrnile na Katar, da bi zagotovile dodatne količine utekočinjenega plina (LNG) za Evropo. Toda tudi transport bo težaven, saj celo Nemčija nima niti enega terminala za uvoz utekočinjenega plina.
The USA has entered into talks with Qatar over gas supplies to Europe in event of Ukraine invasion.
— Three Seas Initiative (@ThreeSeas24) January 23, 2022
Washington is discussing contingency measures with the Gulf state and other large suppliers in case a Russian invasion were to lead to dramatic shortfalls. https://t.co/4VzZodcMpM
Visoki uradniki britanske vlade pričakujejo, da bo Rusija svoje naravne vire uporabila kot orožje z omejevanjem dobave plina Evropi, če bo Zahod uresničil svojo grožnjo z uvedbo sankcij proti Moskvi v primeru ruske invazije na Ukrajino.
Po drugi strani pa bi bila prekinitev dobav lahko logična posledica sankcij – če bi bila Rusija izključena iz sistema SWIFT ne bi mogla prejemati plačil, v tem primeru pa podjetja seveda ne bodo dobavljala plina.
Razprave o dodatni oskrbi s plinom v Evropi so postale vse bolj nujne, saj so prejšnji teden pogovori med Washingtonom in Moskvo prinesli minimalen napredek.
Oseba, ki je seznanjena s predhodnimi pogovori v Dohi, je dejala, da obstajajo možnosti za dolgoročna jamstva za varno oskrbo z utekočinjenim zemeljskim plinom (LNG), še posebej, ker bo Katar v prihodnjih letih občutno povečal proizvodnjo.
Če bo kratkoročna dobava v Evropo uspešna pa bo odvisno od tega, ali bodo kupci v Aziji, ki imajo dolgoročne fiksne pogodbe, pripravljeni sprejeti preusmeritev dobav.
Kot pravi ta vir, je Katar že preusmeril svoje dobave leta 2011, ko je Japonsko prizadel cunami. »Obstaja precedens, vendar le v primeru krize,« je dejal eden od virov.
Well, USA has a ready plan for the "Ukrainian war" - it is discussing with Qatar possible gas supplies to Europe in the event of "escalation in Ukraine" . Biden plans to invite the Emir of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, to US. This meeting could take place this month: https://t.co/a5sBvS1z5H
— Elena Evdokimova (@elenaevdokimov7) January 22, 2022
Odločitev Berlina o postopnem opuščanju jedrske energije in nedavni ukrepi za zmanjšanje odvisnosti od premoga za zmanjšanje emisij ogljika pa pomenijo, da je Nemčija zdaj bolj odvisna od ruskega plina kot večina svojih sosed, tako za ogrevanje kot za električno energijo, medtem ko je kljub znatnim naložbam v obnovljivo energijo prehod na zeleno energijo počasnejši in neenakomeren.
Severni tok 2, ki je bil dokončan lani in zdaj čaka na uradno odobritev nemških regulatorjev, bo podvojil zmogljivosti za izvoz ruskega plina v Nemčijo. Vendar ne bo odobren še najmanj osem mesecev.
Uradniki v vladi kanclerja Olafa Scholza so tudi potrdili povedali, da bo Severni tok 2 v primeru ruske agresije na Ukrajino ustavljen, vendar se Scholz kljub večkratnim pozivom Washingtona in drugih zaveznikov k takšni potezi ni javno zavezal.
Tako kot njegova predhodnica Angela Merkel pravi, da je Severni tok 2 projekt zasebnega sektorja, ki ga je treba ločiti od političnih razprav.
Utekočinjen plin pa je ob tem, da ga je težje transportirati v Evropo tudi - veliko dražji od tistega, ki iz Rusije priteka po plinovodih...
Katr pomeni, da bo cena za potrošnike v Evropi, tudi če najdejo to rešitev, tokrat zaradi širjenja zveze Nato na vzhod in ogorožanja Rusije - bistveno višja.