sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
Američani izgubljajo Rijad: Kitajska postaja nova strateška zaveznica Savdske Arabije, ki zavrača sankcije proti Rusiji
![Američani izgubljajo Rijad: Kitajska postaja nova strateška zaveznica Savdske Arabije, ki zavrača sankcije proti Rusiji](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/mohamed_bin_salman_in_xi_jinping.jpg?itok=IAbeJo0l)
Srečanje kitajskega predsednika Xi Jinpinga in razvpitega savdskega princa prestolonaslednika Mohameda bin Salmana bo na pobudo Rijada v prvih dneh letošnjega maja, takoj po svetem muslimanskem mesecu ramazanu.
Analitiki temu dogodku pripisujejo globalni pomen in ga štejejo za uradno oznanilo novega strateškega zavezništva daljnovzhodne gospodarske in vojaške velesile z vodilnim svetovnim proizvajalcem nafte.
Savdska Arabija je bila do nedavnega strateška partnerica Združenih držav Amerike, katere absolutno podporo je uživala, toda do ohladitve v medsebojnih odnosih je pripeljala administracija (novega) ameriškega predsednika Joeja Bidna isti hip, ko je začela govoriti o ogrožanju človekovih pravic, hkrati pa odpirati arhive tajnih služb o vpletenosti Rijada v vojno v Jemnu…
A to so ti ki bombardirajo z nami Jemen?
— John Doe (@SlavFreeSpirit) March 24, 2022
Sodu je izbilo dno dejstvo, da je po odhodu Donalda Trumpa iz Bele hiše nova ameriška administracija začela obtoževati princa Mohameda bin Salmana krivde za umor novinarja Washington Posta Džamala Hašodžija.
Domneva se, da so izkušnje Arabske pomladi, ki se je začela s podobnimi prijemi Washingtona v drugih arabskih državah, spodbudile Rijad, da je strumno poiskal novega strateškega zaveznika v Pekingu.
Kitajska je sicer že zdaj največja zunanjetrgovinska partnerica Savdske Arabije.
Poor US!
— (@Safarnejad_IR) March 21, 2022
Might not be able to enforce its tyranny onto the others anymore! pic.twitter.com/FjVAzLPmJl
Da je Rijad še kako dobro usklajen tudi z Moskvo, ki je te dni sporočila, da odslej samo v rubljih (in nikakor drugače) prejema plačilo za svoje energente od držav EU in drugih partneric ZDA z Zahoda, ki jih je Kremelj označil za ne-prijateljske, kaže dejstvo, da je tudi Rijad naznanil, da odslej bo prejemal plačilo za svojo nafto v kitajskih juanih (CNY).
Kar je hud udarec za ameriški dolar, ki je doslej v svetu veljal za rezervno valuto.
Yes, it's being suppressed. Asian/Indian VPN will help. Happened five days ago and yet media silence. Also SA refused call from Biden and offered Xi state visit.https://t.co/SDxdYwvf79
— We are Satoshi (@wearesatoshi1) March 22, 2022
Zdaj ni več dvoma, da sta se Kitajska in Rusija namenili, da ob pomoči svojih zaveznic tudi na ta način spodkopljeta ameriško valuto in prevlado ZDA na globalni ravni.
#NATO's false accusation that China is spreading disinformation on the #Ukraine situation is itself disinformation. China has been holding objective and justified attitude, calling for realizing a ceasefire as soon as possible and avoiding a humanitarian crisis: Chinese FM pic.twitter.com/L1WLTLs30q
— Global Times (@globaltimesnews) March 24, 2022
V luči ukrajinske krize in globalne vojne za nafto, ti strateški premiki na Bližnjem vzhodu še kako pridobivajo na teži.
Še posebej, ker savdska prestolnica ni uvedla sankcij proti Moskvi, ki si prek zelo pombnega plinovoda »Moč Sibirije« gradi nove energetske perspektive prav v povezavi s hitro rastočim kitajskim velikanom.
Arab Saudi dan China kian mendekat seiring mendinginnya hubungan Pangeran Mohammed bin Salman dan Presiden AS, Joe Biden. https://t.co/HeerR1PxPI
— detikcom (@detikcom) March 23, 2022
A da se je »privlačnost« Savdcev nenadoma povečala, dokazuje tudi dejstvo, da se je na obisk puščavske monarhije povabil tudi britanski premier Boris Johnson v želji, da bi Zahodu zagotovil zanesljive tokove »črnega zlata«.
Toda majsko snidenje med kitajskim predsednikom in savdskim prestolonaslednikom, ki je de facto vladar te države, kaže, da je Johnson nekoliko zamudil, ker bo z omenjenim srečanjem med Xi Jinpingom in Mohamedom bin Salmanom potrjen in utrjen novi pakt, ki presega običajno gospodarsko sodelovanja in v resnici predstavlja dolgoročen, strateški premik.
Biden has been reluctantly drawn into closer ties with Saudi Arabia’s king-in-waiting, forced by Russia’s invasion of Ukraine. The problem is Crown Prince Mohammed bin Salman isn’t ready to play along https://t.co/Xvf3fjtATM via @bpolitics
— Mohamed Hawary (@MohamedHawary) March 24, 2022
»Princ prestolonaslednik in Xi sta tesna prijatelja in oba razumeta, da obstaja velik potencial za močnejše vezi. Ne gre samo za ‘oni kupujejo nafto od nas, mi pa od njih kupujemo orožje’,« je za vplivni Wall Street Journal povabilo Rijada kitajskemu predsedniku komentiral visoki savdski uradnik.
Obenem je potrdil, da princ Mohamed bi Salman pripravlja veličasten sprejem za predsednika Xija, ki bo presegel tistega, ki je bil organiziran leta 2017 ob obisku Donalda Trumpa, takratnega predsednika ZDA, s katerim je imel Rijad odlične odnose.
![Bin Salman, Trump, orožje. Vir: Twitter Bin Salman, Trump, orožje. Vir: Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/trump_bin_salman_orozje.jpg)
Da je Bidnovi administraciji uspelo pretrgati strateško partnerstvo ZDA s Savdsko Arabijo, je pokazala diplomatska klofuta brez primere, ki jo je Washington prejel od Rijada v začetku marca.
Princ Mohamed bin Salman se takrat ni želel odzvati na Bidnove telefonske klice, ki je od Savdske Arabije zahteval povečanje proizvodnje nafte ter pomoč Združenim državam in Evropski uniji po lansiranju sankcij, ki so jih ZDA in države EU uvedle proti Rusiji.
Princa takrat, za take pogovore z ameriškim predsednikom – preprosto »ni bilo doma.«
THEY. ARE. NOT. OUR. FRIENDS. pic.twitter.com/cSkZUC5bEN
— NashvilleStacy (@nashvillestacy) March 8, 2022
»V Ameriki vam nimamo pravice predavati, toda enako velja tudi obratno. Naravnost vseeno mi je, če me je Biden narobe razumel. Cilj Rijada je ohraniti in okrepiti svoj dolgi, zgodovinski odnos z Ameriko, naše naložbe v ZDA znašajo 800 milijard dolarjev. A, tako kot imamo možnost povečati svoje interese, jih imamo možnost tudi zmanjšati ,« je hladnokrvno in to prek ameriških medijev Beli hiši sporočil savdski princ.
The current U.S. policy of appeasing Saudi Arabia only reinforces crown prince Mohammed bin Salman’s perception that Biden needs him more than Riyadh needs Washington, argue @JabriMD and @AnnelleSheline. https://t.co/CaF5nvnULN
— Foreign Policy (@ForeignPolicy) March 24, 2022
Spomnimo, Rusija se je leta 2016 pridružila organizaciji OPEC Plus, ki je razširil prvotno Organizacijo držav izvoznic nafte, Moskva pa tam sodeluje prav s Savdsko Arabijo, da bi omejila tudi svojo proizvodnjo v primeru padca cen nafte.
Analitiki v zvezi z Rusijo in Savdsko Arabijo opozarjajo na nekaj, čemur lahko rečemo »osebna vez« med voditeljema obeh držav.
V času, ko je bil Rijad na muhi zahodnih medijev zaradi atentata in brutalne eksekucije novinarja Hašodžija, leta 2018, je Vladimir Putin na vrhu G20 v Argentini osupnil svet, ker se je prav prijazno pozdravil z nepriljubljenim savdskim princem teme.
![Prestolonaslednik Mohamed bin Salman in njegova žrtev, novinar Džamal Hašodži Mohammed bin Salman in umorjeni Džamal Hašodži](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/muhammedhasodzi.jpg)
In ne le to - Putin je bin Salmanu sproščeno naklonil tudi košarkarski oziroma športni pozdrav z odprto dlanjo (daj mi pet!) ter mu poklonil še širok nasmeh.