sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Moderni tovorni trolejbus
Elektrifikacija vozil dejansko nima meja. Ne pri kolesih, motociklih, avtomobilih in letalih. Celo pri ladjah ne. Spoznali pa smo, da tudi v tovornem prometu mislijo prekleto resno z zamenjavo velikih dizlskih motorjev s čistejšimi električnimi ali pa vsaj s hibridi. Veliko podjetij je že predstavilo svoje prototipe, Tesla Semi se že lepo vozi naokoli. Kaj pa veliki fantje iz tovornega področja?
Ne spijo, verjemite da ne. ETL »electric truck lane«, je zamisel podjetja SIEMENS in SCANIA, ki sta skupaj razvila sistem električnega pogona v klasičnem vlačilnem vozilu, kot ga poznamo že danes, a s to razliko, da so »kopirali« sistem trolejbusov pri odjemu elektrike. Torej je sama zasnova že zelo stara, a poglejmo kako deluje. vlačilec ima na strehi dve teleskopski palici z drsniki, ki se dvigneta in dotakneta visokonapetostnih kablov napeljanih nad cesto. Za razliko od vlakov ima dva: fazo in ničlo, ker je na gumijastih kolesih. Vlak ima lahko le eno, ker so tračnice ničla. S tem se doseže dotok električne energije (izmeničnega toka), ki polni baterije in obenem dovaja energijo za delovanje elektromotorjev. Zgodovina izumov se tako le ponavlja v izboljšani verziji.
Prva poizkusna cesta je zgrajena na Švedskem v bližini mesta Gävle. Elektro omrežje je dolgo 2 kilometra na avtocestnem odseku E-16, kar pomeni, da vse teste lahko izvajajo v »realnem času« in pod vsemi realnimi pogoji v prometu. Tako lahko dobijo popolnoma oprijemljive podatke, na osnovi katerih lahko poteka nadaljnji razvoj in vse potrebne modifikacije. Načrti na državnem nivoju pa so še mnogo bolj drzni: do leta 2030 želijo imeti popolno floto tovornih vozil na elektriko. Torej cilj je, pot je poznana, veliki igralci pa so se že pridružili.
In kje smo mi z našo malo deželo, ki naj bi prav tako ostala čista, a hkrati jo vsi izkoriščajo le za tranzit težkih tovornih vozil? Glede na našo velikost takšne napeljave niti ne potrebujemo, saj je vsak vlačilec v dobrih dveh do treh urah preko Slovenije. Morda le na počivališčih, kjer bi si napolnili baterije. A do tja je še daleč, čeprav - če vprašate Petrol, ki je postal del evropske mreže za razvoj nove hrbtenice polnilnic za EV vozila - le nismo tako daleč. Le vemo pravzaprav nič ...