REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zadnja žalitev: Kaj nam sporočajo tragične zgodbe tistih, ki so življenja izgubili med čakanjem na svoj odmerek cepiva?

Zadnja žalitev: Kaj nam sporočajo tragične zgodbe tistih, ki so življenja izgubili med čakanjem na svoj odmerek cepiva?Smrtno nevarno vprašanje - smrt ali cepljenje? Vir: Twitter

V Sloveniji in številnih drugih državah v Evropi se ukrepi zoper koronavirus končno sproščajo.

Cepiv je končno dovolj.

Toda pri tem se pozablja, da je za mnoge cepivo prišlo prepozno.

V Sloveniji te zgodbe pogosto in tradicionalno ostanejo skrite za zidom molka. Smrti zaradi covida-19 so osamljene. Molčijo tudi sorodniki. Kajti covid-19 je kužna bolezen.

Slovenija je bila ena od držav, ki je zaradi tega plačala največjo ceno.

Še vedno umirajo ljudje, ki niso bili cepljeni, pa bi lahko bili.

In v Sloveniji te zgodbe pogosto in tradicionalno ostanejo skrite za zidom molka.

Smrti zaradi covida-19 so osamljene. Molčijo tudi sorodniki.

Kajti covid-19 je kužna bolezen in kdor prizna, da je bil v stiku z okuženim je seveda avtomatsko persona non grata.

Tudi na to je včeraj opozorilo 4265 slovenskih zastavic v ljubljanskem parku Tivoli.

Niso pa nič drugačne od nekaterih pričevanj iz tujine, ki jasno kažejo, kako zahrbtne so okužbe s koronavirusom SARS-CoV-2.

Zastavice v Tivoliju, 01.06.2021
Zastavice v Tivoliju, 01. junija 2021. Vir: Twitter

Ameriška vojna veteranka Diane Drewes je na primer še komaj dihala, ko je zazvonil njen telefon.

Na drugi strani je bil zdravstveni delavec, ki jo je pozival na - cepljenje.

Njena hčerka Laura Brown je bila osupla zaradi trenutka, vendar delavcu niti ni rekla, da je klic prišel prepozno. Njena 75–letna mati je namreč umirala.

»S sestro sva bili jezni, ker je klic prišel prepozno. Zdelo se je kot še zadnja žalitev,« je dejala.

S sestro sva bili jezni, ker je klic prišel prepozno. Zdelo se je kot še zadnja žalitev.

V ZDA je na zaradi covida-19 umrlo preko 250.000 ljudi. In mnogi že tedaj, ko bi jih cepivo lahko rešilo.

Zgovorna je tragična usoda družine Charlotte Crawford, ki je delala 40 let v mikrobiološkem laboratoriju v bolnišnici v Parklandu v Dallasu.

Zaradi narave dela je bila cepljena z dvema odmerkoma cepiva Moderna že v začetku januarja – nato pa je šla skozi agonijo, ko je lahko samo gledala, kako sta se njen soprog in dva odrasla otroka okužila s koronavirusno boleznijo covid-19 in umrla, preden bi bila sploh cepljena.

Njen 65-letni soprog Henry Royce Crawford je že imel določen termin za cepljenje, ko je zbolel. Njuna otroka, 33-letna Roycie Crawford, in 38-letna Natalia Crawford, sta si prav tako želeli cepiti, toda nista prišli na vrsto, medtem pa sta zboleli in umrli.

Dnevi po njihovih smrti poznega februarja in v začetku marca letos so bili za Charlotte Crawford najhujša nočna mora.

Še vedno se bori z obupom in poskuša razumeti, kako se je vse to lahko sploh zgodilo. In vse, ki se lahko cepijo, poziva, da naj to storijo čim prej.

»Vse kar vem je, da sem imela tri pogrebe v treh tednih,« je dejala.

Koronavirus - napredovanje bolezni
Koronavirus - napredovanje bolezni. Vir: Twitter

Včasih niti en odmerek cepiva ni dovolj.

Tresejo mi se roke, medtem ko to pišem in vse na svetu bi dala, da bi bil moj oče še živ... Pišem zato, ker je moj oče imel najboljšo nego in je umrl.

Čakanje na drugi odmerek je bilo usodno za Richarda Rasmussena iz Las Vegasa.

Njegova hčerka Julie Rasmussen je dejala, da je vedno nosil masko in bil cepljen s prvim odmerkom cepiva Pfizer že v začetku januarja. »Bil je zelo vznemirjen zaradi tega prvega odmerka,« je poudarila hčerka.

Toda kmalu zatem je bil pozitiven in le 10 dni pozneje je umrl, še preden je dobil drugi odmerek cepiva. Hčerka, ki je živela z njim je tako ostala sama.

»Bil je tudi moj najboljši prijatelj. Pošiljala sva si sporočila cel dan. Nimam brata ali sestre, nimam fanta ali moža. Oče je živel sam. Sedaj se sama prebijam skozi pravni sistem in čistim njegovo hišo…« je dejala.

In takšnih zgodb je še veliko na vseh koncih sveta.

Konec aprila je tvit Ivane iz Užica v Srbiji pritegnil veliko pozornost na srbskem delu Twitterja.

Opisala je namreč tragično usodo svojega očeta, ki je prvič »preležal covid na nogah«, da bi ga drugič virus pahnil v grob.

@sljivana je svojo zgodbo opisala tako: »Tistega dne, ko se je cepila moja mama, je bil očetu potrjen covid. Prebolel ga je zlahka in rečeno mu je bilo, da mora počakati dva meseca, da bi se lahko cepil.

Petindvajset dni pozneje je dobil veliko močnejše simptome, ponovno je bil pozitiven na testu, šest dni je bil v domači oskrbi, nato tri tedne v bolnišnici. Umrl je v četrtek.

Petindvajset dni pozneje je dobil veliko močnejše simptome, ponovno je bil pozitiven na testu, šest dni je bil v domači oskrbi, nato tri tedne v bolnišnici. Umrl je v četrtek.

Oddelal je svojih 40 let delovne dobe brez česarkoli hujšega od prehlada, ni bil kadilec, bil je vitalen, star 67 let.

Ko sem ga odpeljala v covid bolnišnico, sem se razjokala, fant ki ga je sprejemal, pa se je nasmejal, češ, kaj vam je, on je lažji bolnik, hitro bo šel domov.

Nikoli več ga nisem videla.

Tega ne pišem, ker potrebujem izjave sožalja, imela sem jih in imam jih veliko od ljudi, ki nas poznajo, vseh čudovitih ljudi, ki so prišli, pisali, nas podpirali, osupli, da se je vse to zgodilo in da takšnega človeka več ni.

Testiranje na covid-19  Vir:Twitter
Testiranje na covid-19. Vir: Twitter

Pišem zaradi tistih, ki vodijo kampanjo o tem da korona ne obstaja in ne ubija. Ne dajte, da vas prevarajo.

Osebno si želim, da bi umrli v najhujših mukah, čeprav me je sram da nisem boljša oseba in ker mislim nekaj takšnega.

Pišem zato, ker je moj oče imel najboljšo nego in je umrl, medtem ko ga je moja stričeva sestra, medicinska sestra, držala za roko. In vsako podrobnost poteka njegove bolezni poznam. Korona obstaja in ubija, zahrbtno, prav takrat, ko misliš, da je vse šlo na boljše. 

Korona obstaja in ubija, zahrbtno, prav takrat, ko misliš, da je vse šlo na boljše.

Dodala bi še, da v trenutku smrti oče ni bil več korona pozitiven, so pa bile posledice, ki jih je virus pustil na njegovim, do tedaj zdravih pljučih pošastne.

D dimer je bil 11.000 v trenutku smrti.

Vsak antikoronaš vam bo rekel, haha, kako je umrl, pa ni imel korone. Ne poslušajte jih.

Pljunite na njih kadarkoli vam pričnejo razpredati svoje teorije zarote. Moj oče bi lahko živel še 20 let, v slogi in ljubezni, kot smo živeli do sedaj. Ni ga več! Ne dovolite, da se to zgodi vašim dragim ljudem, ne podlegajte nebuloznim teorijam zarote internet vsevednežev.

On sam je bil v dilemi zaradi cepiva, menil je, da se še ne ve dovolj, da je v njem imunost močna, ker ne pije zdravil, živi zdravo, pije razne čaje in podobno.

Hitro je spremenil mnenje, vendar do cepiva ni prišel. Na najhujši in najbolj žalosten način smo imeli vpogled v število obolelih in umrlih kot tudi v stanje v kapelici, kjer ljudje nimajo kam s trupli.

Cepljenje v Srbiji  Vir:Twitter
Cepljenje v Srbiji. Vir: Twitter

Tresejo mi se roke, medtem ko to pišem in vse na svetu bi dala, da bi bil moj oče še živ.

Nikoli nisem tukaj pisala o osebnih stvareh, dogajanju, nikogar nisem nikoli prepričevala v svoja stališča, ne glede na karkoli. Kljub temu čutim moralno obveznost, da to napišem, če bo to morda rešilo vsaj eno življenje,« je zapisala Ivana.

Koliko je takšnih zgodb še po svetu verjetno ne bomo izvedeli nikoli.

Vendar nas tudi te zgodbe opominjajo.

Te vlade, med njimi pa je tudi slovenska, se ne bodo mogle izogniti zgodovinski odgovornosti za številne smrti.

Po eni strani jasno kažejo, kako tragične in nesmiselno nepotrebne smrti so povzročile zamude pri cepljenju povsod in še posebej tam, kjer so bile za te zamude odgovorne vlade in ne le posamezniki.

Te vlade, med njimi pa je tudi slovenska, se ne bodo mogle izogniti zgodovinski odgovornosti za številne smrti.

In za 100-krat več mrtvih kot pa jih je bilo pred 30 leti v tako imenovani »desetdnevni vojni za Slovenijo«, ki se bi ji pametnejši politiki lahko prav tako izognili.

Predvsem pa te zgodbe kažejo, kako pomembno se je cepiti čimprej.

Popuščanje ukrepov, lepše vreme in manj okužb nikogar ne bi smeli zavesti v prepričanje, da bo »že nekako« in da cepljenje lahko še počaka.

To čakanje na cepivo, kot kažejo zgornje zgodbe, se lahko spremeni v ločnico med življenjem in smrtjo, ki lahko nepričakovano preseka usode ljudi.

Zato ne odlašajte. Cepite se.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek