REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenija »priznala« rusko cepivo »Sputnik V«, v nasprotju s priporočili stroke pa kitajskih še vedno »ne priznava«

Slovenija »priznala« rusko cepivo »Sputnik V«, v nasprotju s priporočili stroke pa kitajskih še vedno »ne priznava«Rusko in kitajsko cepivo. Vir: Twitter

Vlada je v četrtek znova spremenila odlok o pogojih vstopa v Slovenijo in na seznam izjem dodala cepljene z ruskim cepivom Sputnik V in cepivom ameriškega proizvajalca Johnson & Johnson.

Spremenjenih je tudi nekaj drugih določil glede izjem.

Za prehod meje brez napotitve v karanteno na domu so poleg cepiv proizvajalca COMIRNATY BioNTech/Pfizer, cepiva Moderna in cepiva AstraZeneca dodali tudi cepivo proizvajalca GamaleyaNational Centre of Epidemiology and Microbiology - Sputnik V in cepivo Johnson & Johnson Janssen.

Novi pogoji za vstop v državo. Vir: Posnetek zaslona

Pri novih dveh cepivih velja, da se upošteva dokazilo o cepljenju zoper covid-19, s katerim oseba dokazuje, da je od prejema prvega odmerka cepiva preteklo najmanj 21 dni.

V zvezi s tem smo NIJZ povprašali, ali so slovenski epidemiologi ob dosedanjih vladnih odlokih vztrajali pri tem, da Slovenija »vzhodnih« cepiv ne priznava?

Vlada samovoljno prepoveduje vstop v državo cepljenim s cepivi, ki jih ni odobrila EMA
Najprej so bili diskriminirani državljani, sedaj na slovenskih mejah policisti diskriminirajo cepljene z različnimi cepivi. Vir: Twitter
Tistih, ki so cepljeni s »priznanimi« cepivi v Sloveniji ni potrebno zadrževati 10 dni v karanteni, tisti s kitajskimi pa morajo v 10-dnevno karanteno – čeprav so dejansko enako zaščiteni.

»V tem tednu smo na Ministrstvo za zdravje poslali predlog Posvetovalne skupine za cepljenje (PSC) pri NIJZ glede priznavanja cepljenja proti covid-19, opravljenega izven EU. Člani PSC menijo, da se lahko prizna tudi cepljenje, opravljeno izven EU, z nekaterimi cepivi, ki (še) niso odobrena s strani EMA (trenutno Sinovac, Sputnik V). Cepljenje proti covid-19, ki je bilo opravljeno izven Slovenije, mora biti zabeleženo na ustreznem/uradnem dokumentu, ki vsebuje podatke o cepljeni osebi, vrsti cepiva in državi cepljenja. Predlagano je bilo, da se 'Odlok o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni COVID-19' ustrezno dopolni s cepivi, ki sicer (še) niso odobrena s strani EMA, se pa po mnenju odločevalcev lahko štejejo kot veljavna tudi v Sloveniji. Na seznam cepiv se bo postopoma dodajalo še ostala cepiva. Posvetovalna skupina za cepljenje bo naslednji teden obravnavala tudi priznavanje cepljenja s cepivoma Sinopharm in Covishield. V kolikor se bodo člani PSC strinjali, bo šel predlog na Ministrstvo za zdravje,« so nam odgovorili na NIJZ.

Vse torej kaže, da bi na seznam cepiv, po cepljenju s katerimi osebi ne bi bilo potrebno v karanteno moralo pristati tudi cepivo Sinovac ter zelo verjetno tudi cepivi Sinopharm in Covishield.

Vendar pa očitno – še ne.

In to pomeni, da se tistim s »priznanimi« cepivi v Sloveniji ni potrebno zadrževati 10 dni v karanteni, tisti s kitajskimi pa morajo v 10-dnevno karanteno – čeprav so dejansko enako zaščiteni.

Znova gre za diskriminacijo.

Vse skupaj je precej nerazumno predvsem zato, ker ni dokazov, da bi cepljeni s temi cepivi bili večji prenašalci koronavirusa SARS-CoV-2 kot pa ostali, cepljeni z drugimi cepivi.

Praviloma se enako težko okužijo kot cepljeni s cepivi AstraZeneca, Moderna, Pfizer/BioNTech in drugimi.

Sinovac cepivo Vir:Twitter
V številnih državah sveta so s tem cepivom cepili že na milijone prebivalcev - toda v Slovenijo brez karantene ne bodo mogli. Vir: Twitter
Vztrajanje Slovenije pri blokadi kitajskih cepiv je kratkovidno.

Zato njihovo razlikovanje ni smiselno, hkrati pa povzroča velike težave državljanom predvsem drugih držav, in celo prebivalcem in državljanom Slovenije, če so bili v tujini cepljeni s kitajskimi cepivi.

V določenih državah zato na podlagi načela reciprocitete priznavajo tudi evropska cepiva – toda le, če so bili ljudje cepljeni z njimi na njihovem ozemlju.

Prav zato bi bilo modro, če bi Janševa vlada predloge stroke upoštevala v celoti, ne pa samo deloma.

Obenem pa priporočilo NIJZ dokazuje, da mnenje Evropske agencije za zdravila (EMA) ni edino zveličavno.

Tudi EU pri uvajanju »zelenih digitalnih potnih listov« omogoča, da države kot veljavne sprejmejo tudi cepiva drugih proizvajalcev.

Vztrajanje Slovenije pri blokadi kitajskih cepiv je zato zelo kratkovidno.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek