petek, 06. december 2024 leto 29 / št. 341
V Sredozemlju postaja vroče: ameriški kongres razveljavil embargo na uvoz orožja za Ciper
Medtem ko se ameriška politika ukvarja z ustavno obtožbo zoper predsednika ZDA, se nevarno zaostrujejo tudi odnosi med Grčijo in Ciprom ter Turčijo v Sredozemskem morju.
Obe sta članici zveze Nato, vendar sta že desetletja v sporu zaradi meje, pa tudi zaradi nahajališč nafte in plina, ki jih sedaj želi izkoriščati Turčija.
V Cipru in Grčiji pa trdijo, da želi Turčija plin pridobivati na območju, ki pripada Cipru in da tega ne bodo dovolili.
US Congress ends the 1987 arms embargo on Cyprus https://t.co/7LUrfwje5o pic.twitter.com/Ts1T6Gy84u
— New Europe (@New_Europe) December 20, 2019
Del teh zapletov je tudi Ciper, ki se je vse doslej nahajal bod embargom ZDA na uvoz orožja.
Vendar je sedaj ameriški kongres s to politiko – ob očitnem nasprotovanju Ankare, ki istočasno grozi, da bo zaprla dve ameriški vojaški oporišči v Turčiji – končal.
Ukrep pa velja samo za Republiko Ciper, ne pa za severni del Cipra oziroma nepriznano Turško republiko severni Ciper (TRNC).
Ta pa orožja sploh ne more kupovati – ker je nepriznana.
Priznava jo samo Turčija.
Oba dela Cipra sta ločena od leta 1974. Tedaj se je v času vojaške hunte Ciper, predvsem pa njegov grški del želel pridružiti Grčiji, vendar je Turčija izvedla invazijo in na severu lokalnim Turkom pomagala ustanoviti Turško republiko severni Ciper, ki pa ni mednarodno priznana.
Ameriški kongres je embargo uvedel leta 1987, da bi preprečil »oboroževalno tekmo.«
— Irina Tsukerman (@irinatsukerman) December 18, 2019
Ameriški kongres je s tem, ko je omogočil Cipru ponovne nakupe ameriškega orožja, zadal nov udarec Turčiji, vse to pa v trenutku številnih drugih napetosti in sporov.
Ankara ZDA obtožuje, da ji ne želi izročiti klerika, ki naj bi organiziral puč leta 2016, Washington pa Turčijo obtožuje, da je z nakupom ruskih raket S-400 ogrozila varnost zveze Nato in ZDA ter kompromitirala program nevidnih lovcev F-35.
Zaradi tega so ZDA Turčijo celo izključile iz programa opremljanja z lovci F-35.
Najnovejši ukrep ukinitve embarga je že potrdil tudi ameriški senat s 86 glasovi za in 8 glasovi proti. Gre samo za del obsežnega obrambnega zakona, ki ga bo predsednik ZDA Donald Trump verjetno kmalu podpisal.
Kritiki so dosedanjemu embargu očitali, da je neproduktiven, ker je grškemu delu Cipra onemogočil oboroževanje v ZDA (zato so kupovali tudi rusko orožje, na primer rakete S-300) medtem ko Turčijo, članico zveze Nato ni prizadel, saj je imela na otoku svojo vojsko.
Ciper se je zato začel nagibati proti Rusiji.
US Congress Ends Arms Embargo on Cyprus, Angers Turkey - https://t.co/DDEicLBWPb @JewishPress pic.twitter.com/IY85vqmDYu
— JewishPress.com (@JewishPress) December 18, 2019
Leta 2015 je za ruske vojaške ladje odprl tudi svoja pristanišča. Leta 1997 pa je Turčija celo grozila, da bo napadla Ciper, če bo ta instaliral ruske rakete S-300.
Kljub temu so jih kupili in namestili. Pozneje so jih prodali Grčiji.
Ironija usode je hotela, da ima sedaj podobne težave Turčija – toda zaradi nakupa sodobnejših ruskih raket S-400.
Predstavniki Turčije in TRNC so lobirali proti ukinitvi embarga s trditvijo, da bo prav to sprožilo novo oboroževalno tekmo.
Kdo ima prav, bo pokazala prihodnost, vendar pa vedno več napetosti in več orožja na majhnem koščku morja in kopnega verjetno ne pomeni kaj zelo dobrega.