REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Marakešu 164 držav slavnostno podpisalo mednarodni dogovor o migracijah

V Marakešu 164 držav slavnostno podpisalo mednarodni dogovor o migracijahMarkeška deklaracija

V Marakešu je 164 članic Združenih narodov, kot poroča RTV SLO uradno podpisalo svetovni dogovor o migracijah, ki vključuje 23 ciljev za boljše upravljanje migracij v interesu držav, prebežnikov in skupnosti, ki jih gostijo. Med podpisnicami je tudi Slovenija.

Generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres je v uvodnem nagovoru poudaril, da je "ta trenutek navdihujoč rezultat bolečih prizadevanj", so sporočili iz OZN. Predstavnikom držav je dejal, da so v Marakešu zato, ker priznavajo pomen tega dogovora kot načrta za preprečevanje trpljenja in kaosa ter za zagotovitev sodelovanja, ki bo koristilo vsem.

Julija je dogovor podprlo vseh 193 članic OZN, razen ZDA, ki so se iz pogajanj umaknile že decembra lani.

Dogovor ZN-a o varnih, urejenih in zakonitih migracijah je prvi medvladni dogovor o migracijah na mednarodni ravni. Julija ga je podprlo vseh 193 članic OZN, razen ZDA, ki so se iz pogajanj umaknile že decembra lani.

Da k dogovoru ne bodo pristopile, je do zdaj potrdilo še nekaj več kot deset držav, med katerimi so predvsem evropske, večinoma z vzhoda.

Kot razloge za umik so navedli predvsem to, da izenačuje zakonite in nezakonite migracije ter posega v suverenost držav pri migracijski politiki. Še šest držav, med njimi Izrael in Bolgarija, še razpravljajo, ali naj od dogovora odstopijo, so sporočili iz OZN. Tiskovni predstavnik te organizacije ni dejal, ali bodo od dogovora odstopile tudi preostale države, ki niso prisotne na konferenci v Marakešu.

Edini protestnik v Marakešu je poslanec skrajne desničarske stranke Hrvaška rast (Hrast) v hrvaškem parlamentu Hrvoje Zekanović, ki je pred poslopjem, v katerem poteka konferenca OZN, izobesil napis "Proti marakeškemu sporazumu". Kot je pojasnil hrvaškim novinarjem, je s tem izrazil svoje nezadovoljstvo, ker hrvaška vlada premierja Andreja Plenkovića, kot je dejal, "ni dovolila razprave o spornem dokumentu".

Slovenija se je dogovoru pridružila; slovensko delegacijo v Maroku vodi državni sekretar na notranjem ministrstvu Sandi Čurin.

Slovenija se je dogovoru pridružila; slovensko delegacijo v Maroku vodi državni sekretar na notranjem ministrstvu Sandi Čurin. Na medvladni konferenci, ki bo potekala še v torek, so besedilo sprejeli s soglasjem prisotnih.

Predsedujoči je na slavnostni seji predstavil besedilo dogovora in, – ker nihče od sodelujočih ni izrazil nasprotovanja – ,razglasil dogovor za sprejetega. Dogovor bo 19. decembra z resolucijo potrjen še na Generalni skupščini OZN.

Med državami, ki dogovora ne podpirajo, se je v nedeljo znašel še Čile, saj je njihovo notranje ministrstvo sporočilo, da migriranje ni človekova pravica. Podobno menijo tudi druge nasprotnice – da dogovor izenačuje zakonite in nezakonite migracije, da zmanjšuje suverenost držav ali da ni v skladu z njihovimi varnostnimi interesi.

Vendar pa globalni dogovor dejansko izrecno ločuje med begunci, zakonitimi in nezakonitimi migranti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek