REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Janša napovedal posvetovalni referendum o nezavezujočem dogovoru o migracijah

Janša napovedal posvetovalni referendum o nezavezujočem dogovoru o migracijahJanez Janša | VIR: Insajder

Opozicijski poslanci so danes ob glasni podpori okoli 200 protestnikov pred parlamentov zahtevali od vlade, da odstopi od "Globalnega dogovora o migracijah" in zavrne "Marakeško deklaracijo." In to klub temu, da dokumenta nista zavezujoča. Menijo, da je dogovor za Slovenijo škodljiv, med drugim opozarjajo, da se z njim briše meja med zakonitimi in nezakonitimi migracijami.

Vlada in koalicija odgovarjata, da je, kot poroča MMC RTV SLO, glavni cilj dokumenta celovito urejanje migracijskih tokov.

Janez Janša je v imenu predlagateljev seje dejal, da pojem nezakonitih migracij v deklaraciji ni omenjen in da je bil postopek potrjevanja tega dokumenta protiustaven.

Vlada je po njegovih besedah dokument podprla, ne da bi o tem potekala kakšna politična ali pravna razprava. Napovedal je vložitev zahteve za posvetovalni referendum o dogovoru. Prepričan je, da bi moral o dogovoru najprej razpravljati parlament in nato vlada, ne pa da je parlament o tem razpravljal kot zadnji.

"Tako nam niste pustili druge možnosti, kot da vložimo zahtevo za posvetovalni referendum," je dodal Janša.

Milan Brglez (SD) je poudaril, da dogovor ločuje ter različno obravnava begunce in različne kategorije migrantov in da bo tujce obravnavala Slovenija v skladu z našo ustavo.

Meni tudi, da ima ta "akt lažen naslov, saj ne gre za globalni dogovor". Če katerakoli stalna članica Varnostnega sveta OZN ne sodeluje v nekem dogovoru, potem to ni globalni dogovor, je poudaril Janša.

Če katerakoli stalna članica Varnostnega sveta OZN ne sodeluje v nekem dogovoru, potem to ni globalni dogovor, je poudaril Janša.

Tudi Jernej Vrtovec (NSi) je povedal, da v besedilu piše, da so migracije temelj blaginje, pri čemer pa ne navaja nobene raziskave, ki bi to utemeljevala. Poudaril je še, da dogovor ne vsebuje akcijskega načrta za odpravljanje vzrokov migracij v izvornih državah. 

Vlada pa zagotavlja, da dogovor v ničemer ne posega v suverenost države in ne spreminja definicij nezakonitih prestopov meja. V SMC-ju se strinjajo, da je treba migracijske procese urediti na globalni ravni.  Milan Brglez (SD) je poudaril, da dogovor ločuje ter različno obravnava begunce in različne kategorije migrantov in da bo tujce obravnavala Slovenija v skladu z našo ustavo, našimi zakoni in mednarodnimi pogodbami, ki zavezujejo našo državo.

"Nikakor se ne morem strinjati s tistimi, ki menijo, da razvojna pomoč tem državam ni pomembna. Treba je tem ljudem pomagati, da vzpostavijo pogoje in infrastrukturo, ki bo tudi njim omogočila gospodarsko rast, normalno življenje in zaposlitve," pa je povedala poslanka SAB Maša Kociper.

Trditve opozicije, da dokument uvaja cenzuro, jemlje suverenosti državam in zahteva spremembe ustavne ureditve so medtem po mnenju poslanca Levice Mateja T. Vatovca "sredstva propagande". "V Levici vidimo njegovo največjo pomanjkljivost ravno v tem, da ni zavezujoč."

Po mnenju predsednika opozicijske SNS Zmaga Jelinčiča pa gre pri dogovoru za "izdajo slovenskega naroda". Po njegovih besedah se bodo lahko migranti "prosto gibali povsod in imeli večje pravice." Jani Möderndorfer (SMC) je Jelinčičev nastop označil za nesramnega in zaničujočega.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek