REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Število smrtnih žrtev potresa na Lomboku preseglo 400

Število smrtnih žrtev potresa na Lomboku preseglo 400 Lombok - posledice potresa Vir:Pixell

V potresu, ki je 5. avgusta prizadel indonezijski otok Lombok, je po najnovejših podatkih indonezijskih oblasti izgubilo življenje 436 ljudi. Več kot 1350 jih je bilo poškodovanih, 352.000 pa jih je moralo zapustiti domove, je danes sporočil tiskovni predstavnik indonezijske agencije za zaščito pred naravnimi nesrečami Sutopo Nugroho.

Najhuje je prizadet severni del otoka, kjer je umrlo 374 ljudi, več kot 137.000 pa jih je po uradnih podatkih ostalo brez strehe nad glavo. Večina spi v šotorih v bližini svojih porušenih domov ali v zasilnih prebivališčih.

Poškodovane ceste, predvsem na goratem severu otoka, še vedno otežujejo dostavo pomoči. Nugroho je povedal, da so s tremi helikopterji, od tega enim vojaškim, na odrezana območja, dostavili pomoč. Ljudje tam potrebujejo predvsem pitno vodo, hrano in zdravila.

po najnovejših podatkih indonezijskih oblasti izgubilo življenje 436 ljudi, škode pa je za najmanj 303 milijone evrov

Dejal je še, da so potres z magnitudo 6,9 ter popotresni sunki, ki so mu sledili, po dosedanjih ocenah povzročili za okoli 5000 milijard indonezijskih rupij (okoli 303 milijone evrov) škode, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Pri tem so upoštevali posledice potresa za zgradbe, infrastrukturo in produktivnost.

"Ta škoda in izguba sta zelo veliki," je poudaril Nugroho, vendar pa bi lahko po njegovih besedah še narasli.

Po ocenah ameriškega seizmološkega urada (USGS) je bilo žarišče potresa 5. avgusta 18 kilometrov severozahodno od Lomboka na globini deset kilometrov pod morskim dnom. Sledilo je več sto popotresnih sunkov, med njimi najmočnejši v četrtek z magnitudo 6,2.

V Indoneziji so potresi sicer pogosti, saj država leži na geološko najbolj aktivnem območju na zemlji, t.i. pacifiškem ognjenem obroču.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek