petek, 22. november 2024 leto 29 / št. 327
Škandal: tožilstvo bremeni samooklicanega predsednika, da je šef mafije, kriv zlorab in pranja denarja ...
Generalni državni tožilec Venezuele Tarek William Saab je naznanil, da je vložil obtožnico zoper voditelja opozicije in samooklicanega venezuelskega predsednika Juana Guaidoja, ki ga je kot legitimnega predsednika Venezuele »prepoznala« tudi slovenska vlada.
Guaidoja tožilstvo bremeni, da je kot snovalec domnevne korupcijske sheme, kriv za gromozansko poneverbo javnih sredstev, piše Washington Post.
Na naslovnicah svetovnih medijev sedaj opisujejo Juana Guaidoja kot prevaranta, ki je odgovoren za goljufijo svetovnih razsežnosti, v kateri so izginili milijoni ameriških dolarjev, namenjeni pomoči venezuelskemu ljudstvu, ki je znova potegnilo kreatko ...
Guaido’s Envoys Misappropriate Humanitarian Aid Funds in #Colombia.
— Mats Nilsson (@mazzenilsson) 21 June 2019
Money laundering, embezzlement of funds, inflated expenses, fraud, and threats by emissaries of President Guaido who live luxuriously.
Nyhetsvärde @RebeccaRandhawa?https://t.co/qpdzhi8hJ3
Generalni tožilec Saab je označil obtoženega Guaidoja za »vodjo«, ki stoji za pranjem denarja, napihnjenimi stroški, grožnjami in drugimi storjenimi zločini, prepričan, da je voditelj opozicije hkrati »osebno usmerjal korupcijsko mafijo«, medtem ko so njegovi odposlanci »živeli luksuzno« predvsem zahvaljujoč zlorabi humanitarne pomoči, ki so jo tuji donatorji namenili ljudstvu Venezuele.
Colombian intelligence leaked documents proving massive embezzlement from the Venezuelan opposition figures who have repeatedly tried and failed to mount a coup. No total yet as the investigation is ongoing.
— Dan Cohen (@dancohen3000) 15 June 2019
Preiskava se je osredotočila na obtožbe o pranju denarja, korupciji in delovanju kriminalnih združb, z njo pa se ukvarjata dva javna tožilca.
Tožilstvo sicer še vedno preiskuje primer, ki ga šteje za dokaz, da je Guaido »glava« (mastermind) korupcijske mafije, razkriva britanski Telegraph.
Juan Guaido's party involved in massive fraud. #guaidocorruption pic.twitter.com/4X96RuXq6B
— teleSUR English (@telesurenglish) 19 June 2019
Čeprav so bila omenjena kazniva dejanja storjena v Kolumbiji, je venezuelski generalni državni tožilec Saab zagotovil, da je preiskava v »naši pristojnosti«, saj so bila sredstva nakazana tudi iz Venezuele.
Njegova pisarna pa pričakuje sodelovanje in izmenjavo dokazov s kolumbijskimi kolegi …
V Kolumbiji so namreč prav tako prišli na sled goljufivim dejanjem Guaidoja in njegovih sodelavcev, v posledici pa do podobnih sklepov o razmerah prevare, kot v tožilstvu Venezuele.
— Adam Kraft (@ak31962) 18 June 2019
Zadnji škandal se je zgodil v obdobju po dogodkih 23. februarja letos, ko so Guaido in opozicija neuspešno poskušali na silo spraviti »humanitarno pomoč« v Venezuelo na kolumbijsko-venezuelskem mejnem prehodu.
Tožilec Saab je ob tem potrdil, da njegov urad preiskuje tudi dva strankarska kolega in diplomatska predstavnika Guaidoja v Cucuti, glavnem mestu ene od regij v Venezueli sosednji Kolumbiji.
Cucuta sicer povezuje obe državi čez reko Tachira.
It was clear from the minute the fake “humanitarian aid” regime change concert was announced that it was a scam, but this surpasses anything I could’ve predicted. Imagine what Juan Guaidó and his crew of bandits would do if they were in power in Venezuela!
— Dan Cohen (@dancohen3000) 15 June 2019
V Cucuti, na meji z Venezuelo, se je nalagala humanitarna pomoč namenjena obubožanemu venezuelskemu ljudstvu - 600 ton hrane, zdravil in higienskih pripomočkov, ki so jih v glavnem prispevale ZDA.
Od tod tudi izvira ime afere: Cucutagate.
Oba Guaidojeva tesna sodelavca sta tako kot njihov voditelj osumljena hude zlorabe javnih sredstev, poroča agencija Associated Press.
Guaido is not president! Guaido is the manager of the criminal gang PSUV-Frente Amplio Socialista Mafioso. The objective is to make elections & legitimize government and opposition where there is no democracy.
— Un alter ego (@CARMFUSC) 19 June 2019
A total fraud of the Venezuelan socialists!
Guaido is an evil clown! pic.twitter.com/KpCZveh4nS
Poročilo tiskovnega središča Panampost v Miamiju je bilo objavljeno v petek, kot Guaidojeva »pajdaša« v zločinu pa sta izpostavljena Rossano Barrero in Kevin Rojas.
Venezuelsko tožilstvo ju bremeni goljufije v vrednosti več kot 100.000 USD.
Leader of the Leadin opposition Party in Venezuela Juan Guaido was found involved in massive fraud and corruption scandal... pic.twitter.com/AaQUrnv3ju
— Dj.SilvaSplash (@Rikardo59347341) 21 June 2019
Tuji mediji so v zvezi s tem škandalom povlekli vzporednice med Guaidojem in znanim mafijskim šefom iz legendarne sage o mafijski družini Corleone iz razvpite filmske trilogije Boter.
Don Vito Corleone je sicer izmišljena oseba, šef ene petih newjorških mafijskih družin v romanu Maria Puza – Boter (The Godfather).
Did Guaido envoy & former Exxon lawyer @carlosvecchio pocket $70 million from Citgo's US accounts?
— Anya Parampil (@anyaparampil) 20 June 2019
I explore claims DOJ is probing Vecchio for overseeing a massive fraud scheme & document the theft of Venezuela's wealth in my latest @GrayzoneProject https://t.co/G2qGo9jLIV
Mintpress News obširno secira afero Cucutagate, v katero so za goljufijo osumljeni tako Guaido kot njegova tesna sodelavca, zato časnik na sledi te zgodbe naslavlja nesojenega venezuelskega predsednika z vzdevkom – Guaidone.
Seveda po vzoru na don Vita Corleoneja.
Corleone sicer res obstaja, toda gre za majhno mesto na Siciliji, ki je najbolj znano po tem, da je tam rojen surovi mafijski šef Salvatore Riina, ki si je v svoji »bogati karieri« naposled prislužil vzdevek »Zver« ...
The humanitarian aid fraud scandal consuming Guaido and the Popular Will mafia has been totally ignored in UK media, where center-left papers like the Guardian function as megaphones for coups in Venezuela and Nicaragua https://t.co/x8iZAZtrSX via @jmcevoy_2
— Max Blumenthal (@MaxBlumenthal) 22 June 2019
Dva Guaidojeva sodelavca sta osumljena pomoči venezuelskim varnostnim silam v puščavi Columbia pod vodstvom Guaidoja ter da sta kradla denar in ponarejala hotelske račune ...
Portal Venezuelanalysis.com že v naslovu svojega članka opozarja, da gre za goljufijo »težko« med 70 in 100 milijoni ameriških dolarjev.
Vse to so razlogi, zaradi katerih je venezuelski generalni državni tožilec odprl preiskavo proti Guaidoju.
Guess what? Our government is disgraceful. Read + RT#Colombia #Guaido #Venezuela https://t.co/mOZEY7k21G
— Velly (@VellyGrrl) 21 June 2019
Nato je tudi Guaido, ki skuša strmoglaviti predsednika Nicolasa Madura, sporočil, da je tudi sam na sledi teh novic naročil preiskavo glede naštetih obtožb o poneverjanju pomoči, ob tem pa je za sodelovanje zaprosil tudi oblasti Kolumbije, kjer so se domnevne zlorabe tudi dogajale.
Ob tej novici so se številni svetovni mediji spomnili, da je zdavnaj minilo 30 dni, rok v katerem bi samooklicani venezuelski predsednik Juan Guaido moral razpisati splošne volitve, ki bi nato obveljale za demokratične in omogočile venezuelskemu ljudstvu izbiro novega predsednika.
Toda »predsedniku« Guaidoju volitve očitno niso prioriteta, kar je pripeljalo do tega, da je ameriški predsednik Donald Trump menda izgubil zanimanje za strmoglavljenje Madurove oblasti v Caracasu, poroča ameriški Washington Post.
Ugledni washingtonski časnik je to informacijo pridobil od virov, ki so blizu predsedniku ZDA.
Venezuelans supported Democracy so much that last yr when they had their General Election 67% Voted for Maduro. Mr Guaido didn't even Run & Mr Lopez was In Jail for attempting to Murder a sitting President.
— Dave Glover (@legant66) 22 June 2019
Venezuelans already had a Vibrant Democracy & that's Trumps Problem. pic.twitter.com/11ZOIUoeIe
Trump je namreč pričakoval, da bo strmoglavljenje venezuelskega predsednika Nicolasa Madura »lahka in razmeroma hitra zmaga«.
Zato je januarja letos podprl opozicijskega aktivista Juana Guaidoja, ko se je ta samorazlgasil za predsednika države.
#Venezuela #Guaido Report: Ven opposition’s 1 mm Branson FoodAid march on the border, which turned into a fiasco, was also riddled w fraud+corruption https://t.co/0bFZAYGczw
— James S. Henry, Esq. (@submergingmkt) 22 June 2019
Podporo, ki ji je sledilo več ameriških in svetovnih držav, tudi Slovenija, je Trumpova administracija nato podkrepila z gospodarskimi sankcijami, ki so ohromile delovanje venezuelske države in spravile prebivalstvo na kolena.
Washington je nato čakal, da bo Guaido »opravil svoj del naloge« in - prevzel oblast.
Toda nato se ni zgodilo – nič.
Strmoglavljenje Madurove oblasti se je pokazalo za trši oreh, kot so domnevali Trumpovi svetovalci.
This #Pompeo tweet hasn't aged well...https://t.co/O0MYEqakp5
— MalinkaTanya P (@Malinka1102) 20 June 2019
Now:#Venezuela #Guaido's massive humanitarian aid fraudhttps://t.co/A4JCxRFFJr pic.twitter.com/QA4z5Sb8ll
Minilo je pol leta in položaj v Venezueli je – iz ameriškega zornega kota - še vedno na mrtvi točki.
Trump je sčasoma spoznal, da bi za resnično strmoglavljenje vlade v Caracasu moral v to latinskoameriško državo poslati vojsko.
Corruption personified: Failed coup frontman Juan Guaidó is under investigation in Venezuela for embezzlement and the DOJ is investigating his “ambassador” Carlos Vecchio and the CITGO ad-hoc board for accounting fraud of $70 million. https://t.co/ELtgpiuuil
— Dan Cohen (@dancohen3000) 19 June 2019
Ameriško obrambno ministrstvo te možnosti sicer (še) ni izključilo, a ko je postalo jasno, da je nedavni vojaški udar pod Guaidojevo taktirko spodletel, ker Madura podpira večina venezuelskih generalov in višjih oficirjev, je tudi ameriška vojaška intervencija postala sila tvegana.
https://t.co/IiUfbCffcu. And the corruption goes on!
— monk (@derrida04) 19 June 2019
Piko na i je postavila zadnja korupcijska afera, ki jo je potrdila tudi kolumbijska tajna agencija, ki je prav tako sprožila preiskavo in ugotovila, da so člani Guaidojeve ekipe porabili ogromne količine mednarodno zbranih sredstev, ki so bila namenjena za plačilo tistih vojakov, ki so dezertirali iz Nacionalne vojske Bolivarske republike Venezuele in se pridružili opoziciji.
Toda spreobrnjeni vojaki so naposled ostali brez vsega in mesece čakali na obljubljeno plačilo, a ga nikoli niso dočakali, saj so ga člani Guaidojeve ekipe zapravili v luksuznih hotelih, na pregrešno drage avtomobile in obleke ter alkoholne pijače ...
Osramočena venezuelska opozicija na čelu z Guaidojem je bila naposled prisiljena sporočiti, da je sedaj tudi sama sprožila preiskavo.
Med ostalim želijo ugotoviti, kam je izginilo več sto tisoč ameriških dolarjev, zbranih na velikem februarskem koncertu v Kolumbiji, ki ga je takrat organiziral milijarder in filantrop Richard Branson.
Branson se je, ko je izvedel za vse te (slabe) novice, brž distanciral tako od Guaidoja kot korupcijske afere ...
Na razsipen način življenja Juana Guaidoja in njegove družine so sicer že mnogo prej, preden je izbruhnil škandal »Cucutagate« opozarjali ne le venezuelski ampak tudi številni svetovni mediji. Tudi Insajder.com.
Z Guaidojevim vzponom se je namreč sorazmerno povečalo zanimanje tudi za njegovo zasebno življenje, kmalu pa je tarča medijev postala tudi njegova soproga Fabiana, ki ji je razkošno življenje očitno dobro delo.
Fabiana Andreina Rosales Guerrero de Guaido je bila - preden si je nadela samovšečen vzdevek prva dama - znana kot venezuelska novinarka in aktivistka za človekove pravice v socialnih medijih.
Kot ženo Juana Guaidoja, ki ga je nekaj držav priznalo za vršilca dolžnosti predsednika Venezuele oziroma - kot v primeru Slovenije - »prepoznalo« za venezuelskega predsednika, sta jo Bela hiša in ljudska skupščina Venezuele smatrali za »prvo damo«.
Toda hiba je v tem, da je nesojena »prva dama« Venezuele zelo aktivna na socialnih omrežjih.
Rada objavlja fotografije tako svojih dragih večernih oblek, ki jih nosi na sprejemih v tujini, kot s pohajkovanj po prestolnicah sveta ...
V Arizoni se je srečala, denimo, celo s predsednikom Črne gore Milom Đukanovićem. In fotografijo, na kateri stoji ob Milu Đukanoviću - takoj objavila na Instagramu.
Pogosto objavlja fotografije tudi soproga Juana in hčere z izletov v tujini in srečanj s tujimi državniki.
Iz fotografij, ki jih velikodušno deli preko svetovnega spleta, ni težko ugotoviti, da Guaidojeva žena prav rada potuje po svetu in obiskuje drage destinacije.
Tako so si Guaidojevi privrženci lahko na njenem Instagram računu ogledali fotografije, opremljene tudi s srčki, ki jih je naredila med obiskom v New Yorku, Las Vegasu, Rio de Janeiru, Miamiju, Bostonu ...
Na tem socialnem omrežju je objavila tudi sliko s hčerko med obiskom Disneylanda ...
Tudi zato med tistimi, ki so imeli priložnost pogledati vsaj del foto-zbirke Guaidojeve družine s pohajkovanj po svetu, vse to zbuja vtis, da nje same in njenega soproga kriza v Venezueli ni prav veliko obremenila, še manj pa vplivala na njun – v primerjavi s sorojaki - razkošen način življenja.
Tudi dragih potapljaških izletov se Guaidojeva nista branila, kot priča fotografija, zgoraj ...
Iz pričujočih fotografij namreč izhaja, tako kot je ne nazadnje tudi sama zapisala ob fotografiji iz Disneylanda, da so se Fabiani Guaido uresničile sanje.
Bodočega soproga je spoznala na srečanju mladih, ker že med študijem začela delati za opozicijsko stranko Popularna volja (Voluntad Popular).
New York Times je že pred časom ugotavljal, kako pomemben člen je Fabiana v Guaidojevi kampanji, ki naj bi se prizadeval za spremembe v veliki krizi, v kateri se je znašla Venezuela.
Ker je Madurova administraciji Guaidoju prepovedala potovati v tujino, je Fabiana prevzela vlogo mednarodnega veleposlanika opozicije, pa se je tako srečala z bolivarsko diasporo in regionalnimi voditelji, da bi svojemu možu zagotovila podporo (torej denar) za dejavnosti opozicije.
Marca letos se je na primer srečala tudi s predsednikom Peruja in voditeljem Čila.
27. februarja letos je Fabiani uspel veliki met - obiskala je tudi Belo hišo, kjer se je srečala z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in podpredsednikom ZDA Mikom Penceom.
Fabiana je ob tej priložnosti poudarila, da je boj v Venezueli resen in ga opisala kot boj med diktaturo in smrtjo ter kot boj med življenjem in smrtjo.
Potem se je veselo fotografirala in pozirala z Melanio Trump.
Vsak, ki si je že pred meseci ogledal omenjene Fabianine fotografije, ki jih je objavila na svetovnem spletu, je lahko ugotovil to, kar so večina zahodnih medijev in Bela hiša takrat prezrli in »odkrili« šele po aferi »Cucutagate« - da samooklicani predsedniški par niti malo ne deli usode lačnega in obupanega ljudstva Venezuele, ker Fabiana in Juan vsekakor ne živita v pomanjkanju ...
Vse to je prispevalo k temu, da je uplahnil svetovni interes tako za Venezuelo kot Guaidojeva in njune privržence.
Komentatorji sklepajo, da je Guaidojeva priljubljenost v luči afere Cucutagate sunkovito zbledela, njegovih »15 minut slave« pa končalo v ropotarnici zgodovine ...
Ostale so le prisrčne fotografije srečne družine Guaido iz Disneylanda, Las Vegasa in svetovnih metropol, ki vsekakor niso pripomogle k večji priljubljenosti zakoncev Guaido na domačem, pa tudi tujem političnem parketu.