sobota, 26. april 2025 leto 30 / št. 116
Razkrinkano in potrjeno: Kako so ZDA sprožile vojno v Ukrajini in zakaj z njo namerno uničujejo svojo »zaveznico« - EU?

ZDA in Evropska unija sta zaveznici v ekonomskem in vojaškem boju proti Rusiji, ki jo podpira Kitajska.
Vir težav je Rusija, ki je Ukrajino napadla, ker ne prenese demokratične države na svojih mejah in se želi v imperialistični maniri razširiti.
Rusija je napadla Ukrajino. In če ima EU gospodarske težave, so te pač nenamerna posledica nujnih sankcij proti agresorju.
Sankcije pa so potrebne, da si agresorji ne bi kaj podobnega upali storiti še kdaj. Zato je potrebno tudi samožrtvovanje Evropejcev.
To je danes običajen pogled na svet, za katerega se zdi, da je utemeljen s številnimi podatki, izjavami in dejstvi.
Toda nič ni manj res od tega. Vse zgoraj zapisano so laži, ki jim naplahtana, lahkoverna večina - verjame.

Vojna res poteka, a v resnici je povsem drugačna.
Začela se ni leta 2022, pač pa že leta 2014.
In neposredni napadi vojske niso bili napadi ruske vojske 24. februarja 2022, pač pa napadi ukrajinske vojske od 17. februarja naprej.
Kakšna je torej ta vojna?
Gre za posredniško in gospodarsko vojno, ki jo ZDA kot navidezna »zaveznica« vodi proti svojim lastnim zaveznikom, da ti ne bi gospodarsko sodelovali z Rusijo in Kitajsko in bi ostali ujeti za mejami ameriškega imperija.
Vir težav ni Rusija, pač pa želja ZDA, da zadrži svojo prevlado v svetu.
Gospodarske posledice v Evropi niso nenamerne, pač pa gre za pričakovane posledice, ki se jih veselijo in so jih dejansko oblikovali v Washingtonu.

In v resnici ni Rusija napadla Ukrajine, pač pa se je Rusija na napad na Ruse v Ukrajini odzvala s samoobrambno posebno vojaško operacijo, s katero je zaščitila dve novi, osamosvojeni državi in se nato zoperstavila ogrožanju Rusije s strani ZDA in njenega marionetnega režima v Kijevu.
Če to komu ni bilo jasno prej, potem bi vsaj razstrelitve plinovodov Severni tok 1 in Severni tok 2, od katerih imajo očitne koristi le ZDA, morale odpreti oči tudi najbolj zakrknjenim vernikom v vrednote »evroatlantskega zavezništva« v katerem se »demokracije« menda borijo proti najhujšim svetovnim »avtokracijam« in branijo naše vrednote.
Za kaj v resnici gre, je že 7. februarja (torej pred vojnov Ukrajini) letos pojasnil ameriški profesor ekonomije Michael Hudson.
Michael Hudson je sicer raziskovalni profesor ekonomije na univerzi Missouri v Kansas Cityju in raziskovalni sodelavec na Ekonomskem inštitutu Levy na kolidžu Bard.
Razkril je, zakaj so pravi nasprotniki Amerike - njeni evropski in drugi zavezniki.
— Alan (@alanofkaneohe) October 8, 2022
Profesor Hudson takole pojasnjuje: »Železna zavesa iz 1940-ih in 1950-ih je bila navidezno zasnovana za izolacijo Sovjetske zveze od Zahodne Evrope – za preprečitev komunistične ideologije in vojaškega prodora. Današnji režim sankcij je usmerjen navznoter, da prepreči članicam ameriškega Nata in drugim zahodnim zaveznikom, da bi omogočili več trgovine in naložb z Rusijo in Kitajsko.
Cilj ni predvsem izolirati Rusijo in Kitajsko, temveč trdno držati te zaveznice v lastni gospodarski orbiti Amerike. Zaveznice se morajo odpovedati ugodnostim uvoza ruskega plina in kitajskih izdelkov, pristati na nakup veliko dražjega ameriškega utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) in drugega izvoza, omejenega z več ameriškega orožja.
Sankcije, za katere ameriški diplomati vztrajajo, da naj jih njihovi zavezniki uvedejo proti trgovini z Rusijo in Kitajsko, so domnevno namenjene odvračanju vojaškega kopičenja.
Toda takšno kopičenje v resnici ne more biti glavni namen Rusije in Kitajske.
Veliko več lahko pridobijo, če Zahodu ponudijo vzajemne gospodarske koristi. Temeljno vprašanje je torej, ali bo Evropa našla svojo prednost pri zamenjavi ameriškega izvoza z rusko in kitajsko dobavo ter s tem povezanimi medsebojnimi gospodarskimi povezavami.«

»Kar skrbi ameriške diplomate, je, da Nemčija, druge države Nata in države ob poti Pot in pas razumejo dobičke, ki jih je mogoče doseči z odprtjem miroljubne trgovine in naložb.
Če ni ruskega ali kitajskega načrta za njihovo invazijo ali bombardiranje, kakšna je potreba po Natu? In če ni inherentno nasprotujočega odnosa, zakaj morajo tuje države žrtvovati lastne trgovinske in finančne interese z zanašanjem izključno na ameriške izvoznike in vlagatelje?
To so pomisleki, ki so spodbudili francoskega predsednika Macrona, da je priklical duha Charlesa de Gaulla in pozval Evropo, naj se obrne stran od, kot pravi, Natove hladne vojne z 'možgansko mrtvo' zvezo NATO in se spopade s proameriško usmeritvijo trgovinske ureditve, ki Evropi nalaga naraščajoče stroške, hkrati pa ji onemogoča morebitne dobičke iz trgovine z Evrazijo.
Celo Nemčija se upira zahtevam, da do prihodnjega marca zmrzuje in ostane brez ruskega plina.
Namesto realne vojaške grožnje s strani Rusije in Kitajske je za ameriške stratege problem odsotnost te grožnje,« je ocenil Hudson.
Posledice napada. pic.twitter.com/DpX78mgrQu
— Sašo Ornik (@jinaver) October 8, 2022
Prav zato se tudi Rusiji, tako je ocenjeval profesor Hudson, ne bi splačalo napadati Ukrajino.
V isti sapi je opozoril, da poskušajo prav ZDA Moskvo – izzvati in zaplesti v vojno v Ukrajini.
Kljub temu so ZDA na koncu, ko so v Washingtonu zavrnili vse predloge Rusije in vztrajno pritiskali na Ukrajino, da je sprejemala vedno bolj ostre poteze do Rusije – v svojem namenu uspeli. Zato je bila Rusija prisiljena v intervencijo.

Toda zakaj to ZDA počnejo?
Hudson ima odgovor tudi na to vprašanje: »Naraščajoči pritisk Amerike na njene zaveznike grozi, da jih bo izrinil iz orbite ZDA. Več kot 75 let so imeli malo praktične alternative hegemoniji ZDA.
Toda to se zdaj spreminja. Amerika nima več denarne moči in na videz kroničnega trgovinskega in plačilnobilančnega presežka, ki ji je omogočil, da je v letih 1944-45 oblikovala pravila svetovne trgovine in naložb.
Grožnja prevladi ZDA je v tem, da Kitajska, Rusija in Mackinderjevo središče Evrazijskega svetovnega otoka ponujajo boljše trgovinske in naložbene priložnosti, kot jih ponujajo Združene države z njihovim vse bolj obupanimi zahtevami po žrtvovanju članic Nata in drugih zaveznikov.
Najbolj očiten primer je prizadevanje ZDA, da Nemčiji preprečijo odobritev plinovoda Severni tok 2 za pridobivanje ruskega plina za prihajajoče hladno vreme.
EXCLUSIVE U.S. Navy jet flew across Baltic hours after Nord Stream burst https://t.co/5M2fFgy4Sk pic.twitter.com/qAUEdPwt22
— Reuters (@Reuters) October 7, 2022
Angela Merkel se je strinjala z Donaldom Trumpom, da bo porabila 1 milijardo dolarjev za gradnjo novega pristanišča za utekočinjeni zemeljski plin, da bi postala bolj odvisna od dragega ameriškega utekočinjenega zemeljskega plina. (Načrt je bil preklican, potem ko so volitve v ZDA in Nemčiji zamenjale oba voditelja.)
Toda Nemčija nima drugega načina za ogrevanje številnih svojih hiš in poslovnih zgradb (ali oskrbo svojih podjetij za gnojila) kot z ruskim plinom.
Edini način, ki preostane ameriškim diplomatom, da blokirajo evropske nakupe, je, da spodbudijo Rusijo k vojaškemu odgovoru in nato trdijo, da maščevanje zaradi tega odziva odtehta vse povsem nacionalne gospodarske interese.
Kot je jastrebovska državna podsekretarka za politične zadeve Victoria Nuland pojasnila na tiskovnem brifingu State Departmenta 27. januarja: 'Če Rusija tako ali drugače napade Ukrajino, Severni tok 2 ne bo napredoval.'
Težava je bila ustvariti primerno resen incident in prikazati Rusijo kot agresorja.

Nulandova se je leta 2014 jedrnato in neposredno izrazila, kdo bo narekoval politiko članic Nata: 'Jebeš EU!'
To je izrekla, ko je ameriškemu veleposlaniku v Ukrajini povedala, da State Department podpira marioneto Arsenija Jacenjuka kot ukrajinskega premierja (odstavljenega po dveh letih korupcijskega škandala), ameriške politične agencije pa da podpirajo krvavi pokol na Majdanu, ki je bil začetek tega, kar je zdaj že osem let trajajoča državljanska vojna v Ukrajini.
Rezultat je opustošil Ukrajino, podobno kot nasilje ZDA v Siriji, Iraku in Afganistanu. To ni politika svetovnega miru ali demokracije, ki jo evropski volivci podpirajo,« opozarja Hudson.

Če je bil namesto realne vojaške grožnje s strani Rusije in Kitajske za ameriške stratege problem odsotnost te grožnje, to seveda pojasnjuje, zakaj so imeli interes, da sfabricirajo napetost v Ukrajini in na koncu pomagajo sprožiti celo vojno v Evropi.
Genialnost tega ameriškega načrta je v tem, da predvsem vse evropske države danes Ukrajino vidijo kot žrtev, Rusijo pa kot napadalca, čeprav je bilo v resnici – prav obratno.
In prav zato se, v imenu domnevne »obrambe žrtve« sprejemajo nov in novi krogi sankcij, ki na koncu uničujejo Evropo.
Kar so ZDA potrebovale, je bilo izzvati Rusijo in kasneje Kitajsko, da se odzoveta na dogovorjene grožnje ZDA na način, ki bi prisilil njihove 'zaveznike', da sledijo njihovi politiki sankcij.
In precej neumno, da ne rečemo celo skrajno zabito evropsko vodstvo – skupaj z enako zabito najprej Janševo, sedaj pa tudi Golobovo vlado na Slovenskem - je šlo ameriškim strategom na limanice.

Kdor ne verjame, naj pogleda podatke.
Danes je namreč jasno, da so ZDA poskrbele za ukrajinski napad na območje Donbasa, ki so ga nadzorovali uporniki.
To se je začelo 17. februarja z intenzivnimi topniškimi pripravami ukrajinskih sil na položaje v Donbasu, ki so jih zabeležili opazovalci OVSE na tej meji.
Velika večina granat je prihajala s strani ukrajinskih položajev in končala na območjih, kjer živijo Rusi.
Za Ruse je bil to znak, da se pričenja ukrajinska ofenziva.
Šlo je za hudo provokacijo in teroristično ogrožanje civilistov – prav v trenutku, ko je ves svet opazoval manevre ruske vojske v bližini ukrajinskih meja in se spraševal, ali bo prišlo do vojne.
Rusija se je morala odzvati ali pa gledati, kako etnične Ruse na teh območjih ubija in pohablja ukrajinska, z neonacisti prepojena vojska.
Slava Ukraini pic.twitter.com/b3gtOGDJLY
— Ryan (@ryan__5420) October 8, 2022
Ameriški predsednik Joe Biden je vse to vedel in celo napovedoval, da se bo to zgodilo.
Seveda je to lahko storil – saj je imel na povodcu vlado Volodimirja Zelenskega, ki je s topniškim ognjem in napadi na Ruse izzvala rusko intervencijo.
Tega namreč ni bilo mogoče preprečiti drugače kot z vojaškimi sredstvi. In v Varnostnem svetu Rusija zaradi veta zahodnih zaveznic ni mogla računati na pomoč.

Rusija je zato 22. februarja priznala osamosvojene republike Donbasa kot neodvisne države in z njimi podpisala obrambne sporazume.
Omogočila je umik ogroženih civlistov na svoje ozemlje.
Istega dne je nemški kancler Olaf Scholz odpovedal zagon podmorskega plinovoda Severni tok 2, ki naj bi transportiral ruski plin do nemške industrije in potrošnikov.
glej no glej, na zahodu nič novega pic.twitter.com/0xYuDW85P9
— ciril brajer (@CiroBrajer) October 6, 2022
Evropejci so nato proti Rusiji uvedli niz izjemno ostrih gospodarskih sankcij, ki so jih na pobudo ZDA pripravljali mesece vnaprej.
Posebna vojaška operacija Rusije se je v skladu z 51. členom Ustanovne listine OZN začela 24. februarja.
V svojem naslednjem članku je profesor Michael Hudson že 28. februarja zapisal, da je bila »Nemčija poražena že tretjič v stoletju.«
Biden je namreč že na začetku ukrajinske krize obljubil, da ne bodo vpletene nobene ameriške enote.
Ploskate Zelenskemu, ploskate zadrogiranemu idiotu, ki je NATO pozval v jedrsko vojno. Na drugi strani imate senilnega starca.
— gregor preac (@GPreac) October 8, 2022
Toda Biden hkrati že več kot leto dni zahteva, da Nemčija prepreči, da bi plinovod Severni tok 2 oskrboval njeno industrijo in stanovanja s poceni plinom.
Washington v resnici od Berlina in drugih držav EU zahteva, da naj se obrnejo na veliko dražje dobavitelje iz ZDA.
To kaže, da je bil najbolj pereč strateški cilj ZDA v spopadu Nata z Rusijo prekinitev gospodarskih odnosov Nemčije oziroma EU in Rusije.
Dirty Biden warnef of potential Russian nuclear use.
— Sibilian (@sarmatal) October 8, 2022
Coincidentally the West attacks Russian infrastructure 1 day later.
After it outrageously destroyed North stream 1 & 2 2 weeks ago.
NATO desperately needs to escalade.
I for Russians to remain cool. https://t.co/kJQSKospEq
Severni tok 2 je bil ustvarjen, da bi Nemčijo osamosvojil od plinovodov, ki tečejo skozi Poljsko in Ukrajino.
Blokiranje je bilo najbolj škodljivo za Nemčijo.
In prav to je kancler Scholz tudi dopustil.

V naslednjih mesecih je Poljska blokirala plinovod Jamal, ki je ruski plin dovajal tudi v Nemčijo.
Ukrajina je nato prekinila še dva ruska plinovoda.
Glavne kompresorske postaje plinovoda Severni tok 1, ki jih je dalo zgraditi nemško podjetje Siemens in ima pogodbeno vzdrževanje, so se pokvarile ena za drugo.
publication”Mad”answered the question of what happened to the North Stream.”Biden,of course he is."He just forgot."The image itself is a subtle reference to the image of the statue of Laocoon and his sons.The father saved his sons from snakes,causing both father and sons to die pic.twitter.com/YA6UF7L0pu
— Independent Information Portal (@VladikaRadeCT) October 3, 2022
Sankcije onemogočajo njihovo popravilo. Nato je prišlo še do eksplozij v Baltskem morju, ki so hudo razdejale vsaj tri od štirih cevi Severnega toka 2.
Pod črto: Ni bila Rusija tista, ki ji je blokirala plin in nafto na evropskem trgu.
To so storile nemška, poljska in ukrajinska vlada.
Medtem ko se Macron navaja na topel pulover, se rafinerije v državi množično zapirajo.Po poročanju "Le Figaro" stavka v francoskem TotalEnergies (4 največjem na svetu) je povzročila zaprtje 6 rafinerij podjetja v državi. To je povzročilo pomanjkanje goriva na ben črpalkah.
— CheGuevara (@Che27Che) October 6, 2022
Gospodarska vojna proti Rusiji, proti kateri naj bi zmagali s sankcijami, ni premagala Rusije. Rubelj je močnejši kot kdaj koli prej.
Rusija ustvarja rekordne dobičke, čeprav prodaja manj plina in nafte kot pred vojno. Letos bo Rusija morda doživela majhno recesijo, vendar življenjski standard ljudi znatno ne upada.
Kot je bilo lahko predvidljivo in kot je pojasnil profesor Michael Hudson, imajo gospodarske posledice protiruskih sankcij v Evropi nasprotno namerno velike in katastrofalne posledice za evropsko industrijo, njene družbe in njen politični položaj v svetu.
Kapital, ki bo zaradi evropske inflacije, slabega evra in visokih cen energije bežal iz Evrope v ZDA bo tako pomagal ZDA, EU pa bo še bolj odvisna od Washingtona.
In to je bil tudi namen celotne operacije, v kateri so ZDA organizirale vojno v Ukrajini – Rusiji pa naprtile vlogo krivca in »agresorja.«

In kaj je tisto glavno vodilo te vojne proti Evropi?
Globlja podlaga vsega tega je seveda Wolfowitzeva doktrina, ki je dejansko preživela vse do danes.
Glavni cilj zadevne doktrine je eliminacija vseh drugih »konkurentov«, zaradi doseganja ameriške prevlade in še enega »ameriškega stoletja.«
To je neoliberalna in tehno fedalna sodrga, ki služi z nesrečo drugih. pic.twitter.com/oLUyqUGFwm
— Asterix Bloodhound (@Asterix66690719) October 5, 2022
»Naš prvi cilj je preprečiti ponoven pojav novega tekmeca, bodisi na ozemlju nekdanje Sovjetske zveze ali drugje, ki predstavlja grožnjo v takšnem obsegu, kot je prej predstavljala Sovjetska zveza. To je prevladujoč dejavnik, ki je osnova nove regionalne obrambne strategije in zahteva, da si prizadevamo preprečiti, da bi katera koli sovražna sila prevladala nad regijo, katere viri bi pod konsolidiranim nadzorom zadostovali za ustvarjanje svetovne moči,« piše v prvi različici doktrine, ki je bila nato še večkrat spremenjena.
Toda bistvo je prav v tem. Vsakega »tekmeca« želijo ZDA eleminirati.
ZDA ne priznavajo partnerjev – priznavajo le vazale.
V tem smislu ZDA nasprotujejo in poskušajo prevladati ne le nad Rusijo, pač pa tudi Kitajsko – in tudi Evropsko unijo.
EU je že »solirala« ob napadu na Irak, ko je Nemčija vodila delno samostojno politiko. In to nikomur v Washingtonu ni bilo všeč.
Ta nevarnost je sedaj odpravljena.
Brez ruskega plina je EU odvisna od dražjega, utekočinjenega plina iz ZDA.

Vse to pa se v popolnosti sklada s predpostavkami teorije »ofenzivnega realizma«, ki jo zastopa čikaški profesor John Mearsheimer.
Le da tudi Mearsheimer meni, da so ZDA naredile strašansko napako – najprej so Pekingu omogočile, da se Kitajska gospodarsko okrepi, sedaj pa so Rusijo in Kitajsko, namesto da bi po maksimi 'deli in vladaj' nasprotnike razdvojile, s svojo politiko še tesneje povezale.
Kar bo ZDA zelo škodilo, ko se bo obrnila proti naslednji tarči, to pa je seveda Kitajska.
Even a delegation of members of US Congress proposed a bill in 2020-- the (perversely named, IMO) "Name the Enemy Act"-- to try to force the US govt from referring to #China's Xi as anything but the Gen. Secretary of the Chinese Communist Party https://t.co/3eXl02igMs
— Patricia M Thornton (@PM_Thornton) October 8, 2022
Prav na to to opozarja tudi CNN-ov Fareed Zakaria - kljub Bidnovim demokatom naklonjeni televizijski mreži.
Zanimivo je, da je o tem veliko napisano tudi v posebni, domnevni študiji RAND-a.
Toda po vsej verjetnosti gre za ponaredek, ki pa je narejen tudi na podlagi prav predstavljene Hudsonove analize.
Mnogi pa so ob razstrelitvi plinovodov v Baltskem morju zapisali, da je študija morda prava, kajti »vidijo se mehurčki okoli nje.«
Shocking document:
— Holly (@holl2753) October 3, 2022
How the US planned the war and energy crisis in Europehttps://t.co/Y18xv7QBph pic.twitter.com/GQOJy43FDx
Posledice same ter izjave politikov in gospodarstvenikov, ki že selijo proizvodnjo v ZDA potrjujejo, da ima profesor Hudson prav.
Ob tem pa ZDA zato, da bi bila EU še bolj pohlevna in še bolj zvesto orodje Združenih držav v rokah Washingtona v spopadu z Rusijo in Kitajsko, sedaj z vojno v Ukrajini namerno slabi Evropsko unijo.
In seveda tudi Rusijo.
President Biden says the North Stream will not move forward...
— Nancy McDaniel (@LadyMcNan) October 5, 2022
Shame on you...freezing out innocent people.https://t.co/iVZ90R5TYb
Evropski in skrajno neumni, nevedni (ali podkupljeni?) slovenski politiki – težko se je odločiti, kaj je huje – pa temu načrtu nasedajo in mu pridno sledijo.
Podpirajo vse kroge sankcij proti Rusiji, zelo naivno pa so kupili tudi razlago o začetku vojne in za njo v celoti obtožili Rusijo.
Naivno, neodgovorno, skregano z dejstvi.
Kaj zaboga čaka Golob? Rusija je na kolenih, zakaj je ne napademo in si zagotovimo energetsko neodvisnost!?
— norakrava (@norakrava) October 6, 2022
Če bi nas vodil Premier, bi naše sile že imele parado zmage na Rdečem trgu!
Naplahtali so jih kot otroke.
In tudi EU in z njo prav tako evro pa sta seveda zato v vedno večjih težavah.