sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Presenetljivo: Znanstveniki na Islandiji odkrili štirideset mutacij koronavirusa, odkrili celo, od kod so prišli
V Islandiji so se boja s koronavirusom lotili bolj dosledno kot druge države – teste nameravajo opraviti pri vseh prebivalcih.
Ob testiranju pa so že sedaj odkrili nekatera zanimiva dejstva.
Tako so na primer našli 40 različnih mutacij, ki jih je mogoče spremljati do mesta, od koder prihajajo – predvsem so iz Avstrije, Italije in Velike Britanije.
Scientists in Iceland claim they have found FORTY mutations of the coronavirus – and admit seven cases can be traced back to 'a football match in England'. #seriously https://t.co/1XfNF4s9Xg
— DCapdepon (@CapdeponD) March 24, 2020
Nekateri državljani Islandije so namreč smučali v prijetni vasici Ischgl v Avstriji, turističnemu mestecu z okoli 1500 prebivalci, ki je postalo pravi center za okužbe, sedem pa se jih je vrnilo okuženih z nogometne tekme v Veliki Britaniji.
Vse te podatke namreč razkriva genetsko sekvenciranje.
Mutacije, ki so jih odkrili doslej, so rezultat analiz in testiranja državljanov Islandije, med katerimi so doslej odkrili okoli 600 pozitivnih na Covid-19.
Officials want to know if a bar in Ischgl failed to report a coronavirus case.
— Today Trending (TT) (@TTrendOfficial) March 23, 2020
from BBC News - World https://t.co/KyeXyDTqE6
NewsHeadlineOfToday Coronavirus: Austria investigates Ischgl ski resort business for 'hiding case' https://t.co/aso6Pi6n2l
Proteini, ki sestavljajo ta virus potrjujejo, da je virus do ljudi najverjetneje prišel preko netopirjev, mutacije pa so mu omogočile takšen napredek, da je na koncu uspel prodreti v človeške celice.
Virusi svoje mutacije akumulirajo, mutacije pa lahko nato spremijo delovanje virusov – ali pa ne.
Zadnja infekcija je bila v netopirjih verjetno prisotna leta, morda celo desetletja, predno je uspela prodreti v človeške celice.
Kot je dejal Kári Stefánsson, direktor DeCode Genetics, so pri raziskavi našli osebo, ki je imela »mešanico virusov«, saj je imela viruse »pred in po mutaciji«, ena oseba pa je imela v sebi dve varianti smrtonosnega koronavirusa.
Pravzaprav naj bi imel prebivalci Islandije viruse, ki so nekoliko drugačni glede na to, ali so prišli iz Italije, Avstrije ali Velike Britanije.
Vse to znanje pa bodo sedaj uporabili zato, da bi videli, kako virus lahko še mutira. Pri delu jim pomagajo tudi velika finančna sredstva, ki so jih uspeli zbrati v posebnem fondu.
Professor Sharon Peacock, direktor britanske infektološke službe je dejal, da ga rezultati ne presenečajo in poudaril, da je razumevanje virusa ključno pri zaustavljanju njegovega širjenja.
"This virus is one of the biggest threats our nation has faced in recent times," said Prof Sharon Peacock, the director of the national infection service at Public Health England.
— Maxwell (@manuelofreire) March 23, 2020
BBC News - Coronavirus to be tracked using its genetic code https://t.co/wVBiXaQZt0
Analiza iz Kitajske, objavljena v začetku marca je ugotovila, da je virus mutiral v najmanj dve vrsti. Kitajski znanstveniki so analizirali 103 primerke virusa in ji razdelili v različici L in S.
Trdili so, da je bilo okoli 70 odstotkov virusov iz različice S, ki je bolj agresivna in se širi hitreje kot različica S.
Različica S naj bi bila manj agresivna, vendar prva, ki se ji je posrečilo »preskočiti« na človeka in širiti še naprej.
Virologi v Srbiji pa opozarjajo, da virusi praviloma pri vsakem prehodu oziroma »pasažiranju« skozi človeka nekoliko slabijo.
BREAKING: Italy reports 5,249 new cases of coronavirus and 743 new deaths, raising total to 69,176 cases and 6,820 dead https://t.co/47MXF0XUJ0
— BNO Newsroom (@BNODesk) March 24, 2020
Kar pomeni, da je bil virus najbolj agresiven na Kitajskem, ob naslednjih prenosih (drugem, tretjem, četrtem) pa naj bi bil vse manj agresiven in se pogosto po četrtem prenosu tudi sam nekoliko umiri.
Vendar se lahko nato znova pojavi (kar dokazuje primer Singapurja, kjer so morali znova, zaradi drugega vala virusa uvesti ponovne karantene), zato bo potrebno še več analiz, da bi bolje razumeli njegovo delovanje.
Ob tem pa nekateri znanstveniki ocenjujejo, da bodo mutacije predstavljale težavo tudi pri iskanju cepiva. Nekateri ocenjujejo, da bo potrebno virus istočasno napadati še s kombinacijo več zdravil.