torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Prepoved burk: Avstrijska policija tokrat z racijami zoper "Lego Ninje" na Dunaju
Prepoved prekrivanja obraza v Avstrji, oziroma popularno "prepoved nošenja burk", ki je v obliki novega zakona vstopila v veljavo 1. oktobra letos v Avstriji je že dosegla nekaj svojih prvih žrtev - vendar po svoje nepričakovanih. Potem ko je bila prva "žrtev" maskota oziroma človek ki je bil maskiran v plišastega morskega psa, o čemer smo že poročali, so se tej žrtvi, kot poroča avstrijski Kronen Zeitung pridružili še nekateri drugi. Zadnja "žrtev" je bil moški, ki je bil oblečen kot "Lego-Ninja" in je reklamiral igrače, pred tem pa se je policija hitro odzvala tudi ob maskoti v parlamentu. "Policija preiskuje Lego-trgovine na Dunaju. Razlog: kršitev zakona o prekrivanju obraza," poročajo avstrijski mediji, novica pa se, v spremstvu številnih sarkastičnih komentarjev, širi tudi po Twitterju.
Policija se je odzvala takoj, ko je bila obveščena, da "rdeča lego Ninja" krši zakonsko zapoved. Vendar pa tokrat ženska, ki je nosila kostum, ni bila kaznovana, saj je policija prišla do sklepa, da je takšno prekrivanje obraza dovoljeno v skladu s "profesionalno aktivnostjo" ženske.
Do tega incidenta je prišlo manj kot dva tedna zatem, ko je avstrijska policija intervenirala zoper uradno maskoto avstrijskega parlamenta, ki sliši na ime "Lesko". Gre za zajca z zelo dolgimi uhlji, ki sicer največkrat razveseljuje najmlajše obiskovalce avstrijskega parlamenta, predvsem v času praznikov, ko je vstop v parlament prost tudi za obiskovalce. Tudi v tem primeru oseba ni bila kaznovana. Vodja avstrijskega policijskega sindikata Hermann Greylinger pa je tedaj za avstrijski časnik OE24 dejal, da podpira razveljavitev novega zakona. "Tega se ne da izvajati. Zakon ni bil zapisan kot zakon o prepovedi burk zaradi ustavnih razlogov, sedaj pa se nam dogajajo ti absurdi."
Nekoliko slabše pa jo je odnesel moški, ki ga je policija ustavila 11. oktobra letos na Dunaju. Študent je imel obraz prekrit s šalom. Policija pa naj bi ga kaznovala zato, ker je policistom menda dejal, da je zakon "smešen". To ga je stalo 50 evrov.
Še huje pa jo je odnesel moški, oblečen v plišastega morskega psa. To je bila sploh prva žrtev novega "zakona proti burkam". Šlo je za moškega, ki je oblečen v kostim morskega psa reklamiral odprtje nove trgovine z elektroniko, ki se imenuje McShark, torej v prevodu "McMorski pes". Policista sta od njega zahtevala, da naj sname svojo umetno "glavo."
Moški je to odklonil, z besedami, da tukaj samo "opravlja svoje delo". Takoj zatem sta mu policista izdala plačilni nalog v višini 150 evrov, saj je novi zakon začel veljati s prvim oktobrom. Gre za del zakonodaje, ki je bila v avstrijskem parlamentu sprejeta maja letos, skupaj z zakoni, ki urejajo posebne obvezne tečaje, ki naj bi pomagali pri integraciji beguncev iz muslimanskih dežel pri njihovi integraciji v avstrijsko družbo - tudi s pomočjo neplačanega družbeno koristnega dela prosilcev za azil.
Celoten primer je agencija Warda Network, ki je za podjetje opravljala reklamno kampanjo s kostimom objavila na svoji Facebook stani, s komentarjem, da je bil njihov delavec oglobljen zaradi novega zakona, ter da "življenje ni enostavno."
V Evropi je pokrivanje obraza prav prepovedala Francija leta 2011, sledile pa so ji Belgija, Bolgarija in Šivica. Nizozemska je prepovedala pokrivanje obraza v javnih zgradbah, Nemčija pa je prepovedala pokrivanje obraza uradnim osebam in vojakom.
Nekateri mediji pa opozarjajo tudi na izjemno majhno število tistih, zoper katere so ti zakoni dejansko naperjeni. V Avstriji se "zakon o prepovedi burk" nanaša samo na 150 žensk, kar je 0,03 odstotka muslimanske populacije in 0, 002% odstotka vseh prebivalcev Avstrije.