REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Tudi Kanada prepovedala nošenje burk in nikabov na javnih mestih

Tudi Kanada prepovedala nošenje burk in nikabov na javnih mestih Burke - demonstracije v Kanadi

Tudi Kanadska pokrajina Quebec se je odločila, da prepove nošenje burk, ki v celoti prekrivajo obraz. Vsi zaposleni v javnih službah tako odslej ne smejo več nositi ne burk in ne nikabov, državljani pa se morajo med uporabo javnih prevoznih sredstev ali med uporabo drugih javnih uslug tudi obvezno odkriti.

Gre za prvi takšen zakon v Severni Ameriki. Zakonodaja - gre za zakon 62 - je bila sprejeta v sredo po dveh letih mandata liberalnodemokratske vlade, ki si prizadeva za ohranitev "nevtralnosti" države. Zakon so sicer kmalu kritizirali tisti, ki trdijo, da zakon namerno cilja na muslimanke in tako podžiga vročo debato o identitete, veri in toleranci.

'Tako dolgo, kot se daje usluga, mora biti tudi obraz razkrit,' je dejala pravosodna ministrica.

"To je zakon o 'le vivre ensemble' (življenju v skupni harmoniji), to je zakon o pravilih obnašanja, ki jasno brani nevtralnost države," je dejala pravosodna ministrica Quebeca Stéphanie Vallée za CBC.  Zakon je bil sicer najprej napisan tako, da je prepovedoval samo pokrivanje obraza tistim, ki s strani vladnih ali s strani pokrajine financiranih ustanov, kot so na primer univerze, dajejo ali prejemajo javne usluge.

Vendar je bila avgusta zakon razširjen tako, da je vključil tudi občine, šolske ustanove, javne zdravstvene institucije in podobno in s tem odprl možnost, da ženske z nikabi ali burkami ne bodo več mogle vstopiti v metro ali mestni avtobus. "Tako dolgo, kot se daje usluga, mora biti tudi obraz razkrit," je dejala pravosodna ministrica Stéphanie Vallée. Zakonodaja določa, da so izjeme možne le za tiste, ki omogočajo duhovno oskrbo ali pa religijskim institucijam, pa tudi tistim, ki si morajo obraz pokriti zaradi delovnih pogojev ali okoljske nevarnosti.

Stephane Valee
 Pravosodna ministrica Quebeca Stéphanie Vallée med razpravo v parlamentu Quebeca. 

Glede implementacije novih pravil bo pokrajinska vlada sedaj sodelovala z občinami, šolami in dnevnimi centri za nego odraslih, da bi tako pomagala določiti "jasna pravila". Ta zakon je bil sicer sprejet po treh neuspešnih poskusih oblasti v Quebecu, da bi sprejela zakonodajo o sekularizmu na javnih mestih. Leta 2010 spisan zakon je po dveh letih propadel, podoben zakon predhodne separatistične vlade, ki je želela prepovedati nošenje vseh vidnih verskih simbolov v javnih ustanovah pa ni dobil podpore pred zadnjimi volitvami.

Liberalno-demokratkska vlada je dolgo časa trdila, da nova zakonodaja - ki sicer burk neposredno ne omenja - pomeni odgovor na izzive javni varnosti ter da bo prav tako veljala tudi za zamaskirane demonstrante. "Ne sprejemamo zakonodaje o oblačenju. Toda javne usluge morajo biti ponujene in sprejete z nerazkritim obrazom zaradi varnosti, identifikacije in komunikacije," je dejala pravosodna ministrica.

Ne glede na to je bila v delu medijev poteza vlade kritizirana kot poskus nabiranja poceni političnih točk pred volitvami naslednje leto. Po raziskavah javnega mnenja namreč samo okoli 3 odstotke muslimank v Kanadi nosi nikabe ali burke. "Zdi se kot pripravna rešitev za izmišljen problem. V tem trenutku res nimamo velikega problema s hordami muslimanskih žena, ki bi poskušale delati v javnih ustanovah z nikabi in prav tako nimamo problemov s težavnim dostopom do javnih servisov," je dejal Ihsaan Gardee iz nacionalnega sveta kanadskih muslimanov. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek