REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Preiskava zoper šefa policije, ker je šel v Irak po migranta, osumljenega za posilstvo in uboj v Nemčiji

Preiskava zoper šefa policije, ker je šel v Irak po migranta, osumljenega za posilstvo in uboj v NemčijiAretirani Ali Bashar

Nemško tožilstvo je sporočilo, da je odprlo preiskavo zoper vodjo zvezne policije Dieterja Romanna, osumljenega za ugrabitev. Kot poroča Focus, je Roman junija letos zaradi "primera Susanna" potoval v Irak zato, da bi roki pravice privedel nekdanjega migranta, ki je zbežal iz Nemčije, kjer je osumljen posilstva in umora.

Kljub temu, da je po vrnitvi iz Iraka sprva žel pohvale, ker je pripomogel, da bo pravici zadoščeno, se sedaj tudi Romann sooča s preiskavo, ker ga obravnava tožilstvo v Frankfurtu. Obtožen je, da je nezakonito pripeljal osumljenca v Nemčijo, poudarja Die Welt ob posnetku trenutka, ko je 20-letni Iračan, osumljen hudega zločina, znova stopil na nemška tla v spremstvu nemških policistov.

Aretirani Ali Bashar

Gre za to, da je več ljudi v Nemčiji nato ovadilo najvišjega častnika nemške policije Dieterja Romanna, ki se je skupaj z novinarji časnika Bild pred začetkom poletja odpravil na "ekspedicijo" v Irak, da bi izpeljal drzen načrt.

Po vrnitvi v Nemčijo so takrat o njegovem uspehu poročali domala vsi nemški mediji, Spiegel pa je celo posnel reportažo o Basharjevi "vrnitvi" na mesto zločina, od prizorišča njegove izročitve predstavnikom nemških oblasti v Iraku do pristanka policijskega helikopterja v Frankfurtu.

Po vrnitvi v Nemčijo so o uspehu Dieterja Romanna poročali domala vsi nemški mediji.

Prijavitelji so v pritožbah zoper Romannovo "akcijo" v Aziji navedli, da je bila s tem dejanjem državi povzročena škoda.

Odpravil se je namreč v regijo na severu Iraka, ki jo nadzorujejo Kurdi, da bi aretiral mladega Iračana Ali Basharja, osumljenega za posilstvo in umor 14-letne Susanne Feldman. Grozoviti dejanji je storil v času, ko je kot prosilec za azil bival v Nemčiji.

Suzanna - žrtev

Osumljenec je pred tem živel v begunskem centru v zahodnem nemškem mestu Wiesbaden, a je kmalu po storitvi zločina pozabil na azil in se zatekel - v svojo domovino.

Tožilci so zoper Dieterja Romanna sedaj sprožili preiskavo - zaradi ugrabitve.

Pristojni organi v avtonomni regiji v Iraku, ki jo obvladujejo Kurdi, so v začetku junija aretirali Basharja in so ga na letališču v Erbilu predale v roke Romannu in njegovim policistom, čeprav ni bil dosežen noben sporazum o izročitvi z iraško vlado.

Prav to dejstvo, namreč, da niso obstajali pogoji za formalno izročitev Basharja predstavnikom nemških oblasti, ker to ni bilo dogovorjeno z iraško vlado v Bagdadu - sedaj bremeni Romanna.  

Bashar se od trenutka, ko je znova stopil na nemško ozemlje, nahaja v priporu v Frankfurtu. Priznal je, da je umoril Susanno Feldman. Osumljen je za še eno posilstvo, v tem primeru pa gre za 11-letno deklico.

Dieter Romann

"Primer Susanna" je bil eden izmed najbolj odmevnih med številnimi nasilnimi kaznivimi dejanji, ki so jih zagrešili migranti, zaradi katerih je v Nemčiji ekstremna desnica začela ostro napadati vlado in begunsko politiko kanclerke Angele Merkel.

Preden je začel posiljevati in moriti, je bil Bashar osumljenec zaradi nekaj manjših zločinov, vendar zoper njega nikoli ni bil sprožen postopek.

Ne oziraje se na pravičniške pobude šefa zvezne policije, so nemški tožilci v četrtek razkrili, da so zoper Dieterja Romanna sprožili preiskavo zaradi ugrabitve, potem ko se je ta 10. junija vrnil iz Iraka, od koder je pripeljal ubežnika, osumljenega najtežjih zločinov.

Kot poročajo Hannoverische Allgemeine, se je Dietmar Romann zagovarjal, da ne gre za nobeno ugrabitev, saj je osumljenega v Iraku prevzel, ne da bi mu bilo potrebno Iračanu vezati roke ali uporabiti kakšna druga prisilna sredstva.

Iraška vlada v Bagdadu ne glede na to vztraja, da je šlo za nezakonito aretacijo.

Tožilstvi v Wiesbadnu in Potsdamu sta se medtem razglasili za nepristojni za primer, toda sedaj je zadevo prevzelo tožilstvo v Frankfurtu, saj naj bi bila "ugrabitev" izpeljana z letalom Lufthanse, ki ima sedež v Frankfurtu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek