REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»To pomeni vojno!« Kitajska opozarja ZDA pred krepitvijo vojaških vezi z uporniškim kitajskim otokom

»To pomeni vojno!« Kitajska opozarja ZDA pred krepitvijo vojaških vezi z uporniškim kitajskim otokomKitajski vojaki in rušilec med vajo. Vir: Twitter

Peking je ZDA opozoril na vse tesnejše in povsem neprimerne vojaške stike s Tajvanom in dejal, da podpiranje neodvisnosti kitajskega Tajvana pomeni »vojno.«

Tiskovni predstavnik kitajskega obrambnega ministrstva Ren Guoqiang je dejal, da Kitajska verjame v ponovno popolno združitev z otokom in izrazil nasprotovanje Pekinga vojaškim vezem med Washingtonom in Tajpejem.

Guoqiang je opozoril, da Kitajska še vedno odločno nasprotuje kakršnim koli uradnim izmenjavam ali vojaškim stikom med ZDA in Tajvanom, ter pozval Washington, naj »prekine vse vojaške vezi s Tajvanom.«

Popolna združitev Kitajske je zgodovinska nuja.

»Popolna združitev Kitajske je zgodovinska nuja in velika obnova kitajske države je neustavljiv trend. Mir in stabilnost v Tajvanski ožini je skupna želja vseh ljudi. 'Tajvanska neodvisnost' je slepa ulica in vstop vanjo pomeni vojno,« je dejal Guoqiang.

Guoqiang je ZDA opomnil, naj spoštujejo načelo ene Kitajske.

Kitajska Tajvan šteje za odcepljeno provinco in je pred kratkim okrepila politični in vojaški pritisk na to entiteto.

Kitajska vojska
Kitajska vojska. Vir: Twitter

Tajvanski zunanji minister Joseph Wu je dejal, da se mora država pripraviti na morebiten vojaški konflikt zaradi stopnjevanja taktike zastraševanja na Kitajskem.

Tajvanski zunanji minister Joseph Wu je dejal, da se mora država pripraviti na morebiten vojaški konflikt zaradi stopnjevanja taktike zastraševanja na Kitajskem.

S Tajvana namreč poročajo o več vdorih kitajskih vojnih letal v njihov zračni prostor.

Letal v teh eskadriljah je tudi vse več. Vendar Kitajska sploh ne priznava, da bi imel Tajvan res svoj, suveren zračni prostor.

V odgovor na kitajske vdore so ZDA okrepile svojo vojaško podporo Tajvanu, kar pa je sprožilo nove prelete tajvanskega zračnega prostora s strani kitajskih letal.

ZDA na Kitajsko pritiskajo tudi s pomočjo skupine G 7.

Pozdrav kitajskih vojakov  Vir: YouTube, Twitter
Pozdrav kitajskih vojakov. Vir: YouTube, Twitter

Voditelji G7 so namreč objavili izjavo, v kateri obsojajo Peking zaradi kršitev človekovih pravic in poudarjajo potrebo po miru in stabilnosti v Tajvanski ožini.

Ameriška mornarica pa še naprej pluje skozi Tajvansko ožino in izziva Kitajsko – najmanj enkrat mesečno.

Kitajska medtem hiti in si želi priskrbeti možnost, da zasede svoj Tajvan že leta 2027 namesto leta 2035.

Ameriška mornarica pa še naprej pluje skozi Tajvansko ožino in izziva Kitajsko – najmanj enkrat mesečno.

Da ne gre za nekakšne prazne grožnje pa je prejšnji teden v ameriškem kongresu pojasnil tudi načelnik združenih štabov ameriške vojske, general Mark Milley.

Pojasnil je, da je prejšnja ocena poveljnika indijsko-pacifičnega poveljstva admirala Phila Davidsona in sedanja ocena poveljnika INDOPACOM-a admirala Johna Aquilina, da bo Kitajska zavzela Tajvan v naslednjih šestih letih sprejeta na podlagi govorov kitajskega predsednika Xi Jinpinga Kitajski ljudski armadi in pospeševanju modernizacijskih programov vojske, da bi pridobili sposobnost, da zasedejo Tajvan že leta 2027 namesto leta 2035.

S to oceno se strinja tudi general Milley.

Kitajski rušilec
Kitajski rušilec. Vir: Twitter

»Ne vidim nobenega dokaza o resničnem namenu ali sprejemanju ukazov v tej smeri. Govorim samo o sposobnosti,« je dejal Milley.

Po njegovi oceni v naslednjem letu ali dveh do spremembe ne bo prišlo, toda »to se lahko zmeraj spremeni«, kajti »namen je nekaj, kar se lahko spremeni hitro.«

Admiral Davidson je marca namreč opozoril, da želi Kitajska preseči ZDA kot največjo silo sveta še znatno pred letom 2050 in da je »Tajvan gotovo eden od njihovih ciljev.«

V ameriški vojski so ob tem zaskrbljeni, ker se je vojaški proračun ZDA to leto dejansko zmanjšal, mornarica pa je soočena z vse manjšim številom ladij.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek