četrtek, 13. februar 2025 leto 30 / št. 044
Preprost razlog, zaradi katerega bi ameriška mornarica lahko izgubila vojno zoper Rusijo ali Kitajsko
![Preprost razlog, zaradi katerega bi ameriška mornarica lahko izgubila vojno zoper Rusijo ali Kitajsko](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/ladjedelnice_zda_kitajska_mornarica.jpg?itok=fgFhhC3b)
Vsako vodstvo države, ki se pripravlja na vojno ve, da bo prišlo do izgub.
In prav to za Združene države Amerike postaja velik problem.
ZDA so številne svoje gospodarske veje v času globalizacije skoraj v celoti prepustile svetovnemu trgu, na katerem je zagospodarila - Kitajska.
In Kitajska sedaj izdeluje pravzaprav skoraj že vse, medtem ko v ZDA na določenih ključnih področjih primanjkuje sredstev, ljudi in kapacitet.
RT @B2Spirit_TT: US Navy aircraft carrier USS Reagan enters South China Seahttps://t.co/JDLrMMCVib
— Alec Mackenzie (@AlecSocial) June 15, 2021
&
Shifting Focus, NATO Views China as a Global Security Challengehttps://t.co/gZxEpnzOlK #NATOSummit #G7 #Military #Security #iTHiNKLabs #USNavy #CyberSecurity #Polit…
Še posebej pa to velja za ameriško vojno mornarico, ki ji primanjkuje - ladjedelnic.
Ob tem, da je ameriško vojaško ladjevje po številu že manjše od kitajskega, je poseben problem tudi nevarnost, da ZDA v primeru vojaškega konflikta s Kitajsko ne bodo mogle dovolj hitro popraviti ameriške flote.
V ZDA namreč manjkajo infrastruktura in naprave za popravilo plovil, poškodovanih v bitkah z velesilami, kot sta Kitajska ali Rusija, opozarja Peter Suciu, ameriški vojaški analitik in avtor več knjig o ameriški vojski.
![USS Fitzgerald, poškodovana ob trku z filipinsko ladjo Vir: Twitter USS Fitzgerald, poškodovana ob trku z filipinsko ladjo](https://insajder.com/sites/default/files/ussfitzgerald.jpg)
Pri tem navaja zadnje ugotovitve ameriškega računskega sodišča.
»Sposobnost popravljanja in vzdrževanja ladij ima ključno vlogo pri ohranjanju pripravljenosti mornarice,« je v novem poročilu, ki je bilo objavljeno ta mesec, opozorilo ameriško računsko sodišče (GAO).
V poročilu kongresnim odborom o »ukrepih za izboljšanje načrtovanja in razvijanje zmogljivosti za popravilo škode v bitkah« je zapisano, da »je po hladni vojni mornarica izgubila številne zmogljivosti za popravilo ladij v času vojne.«
China condemns US incursion into the South China Sea, as provocative. Biden's policy of attempting to isolate China, is to be achieved by cajoling other counties.https://t.co/DlNFsH9oDW
— theworker.org.uk (@theworkerorguk) June 15, 2021
V drugi svetovni vojni je imela ameriška mornarica na Pacifiku na primer posebne enote za popravilo ladij s plavajočimi doki, ki so lahko ladje poškodovane z bombami in torpedi popravljale kar sredi morja.
Okoli 8000 kilometrov dolga pot do domačih ladjedelnic bi bila namreč preveč zamudna.
![Bojna ladja USS Iowa v plavajočem doku leta 1944 Vir: USNI, Twitter Bojna ladja USS Iowa v plavajočem doku leta 1944](https://insajder.com/sites/default/files/ussiowa1944.jpg)
Računsko sodišče je ocenjevalo tudi dejstvo, da imajo sodobne vojne ladje veliko bolj zapletene električne, radarske in računalniške sisteme, ki na vojaških ladjah iz druge svetovne vojne sploh niso obstajali.
To bi lahko znatno otežilo popravilo sodobnih ladij.
Toda že sedaj je stanje takšno, da mornarica »pogosto ne more pravočasno izpolniti načrtovanega časa in je imela več kot 38.900 dni zamude pri vzdrževanju ladjevja med proračunskimi leti 2014 do 2020.«
Zaradi tega je mornarica vsako leto izgubila razpoložljivost približno petnajst ladij.
BBC headline:
— Media Lens (@medialens) June 15, 2021
'Beijing tells Nato to stop hyping up China threat'
Beijing...along with much of the rest of the planet.
BBC picture editor: let's select an image that implies China *is* a military threat.https://t.co/ZB3ywodgBV pic.twitter.com/6KyszsLV0k
Hkrati je Pentagon priznal, da ima mornarica Ljudske osvobodilne armade Ljudske republike Kitajske (PLAN) zdaj največjo mornarico na svetu s skupno bojno silo približno 350 ladij, ki vključujejo 130 večjih ladij.
ZDA jih imajo 297.
Biden could not even get Europe to chastise China for their slave labor practices. This trip was a total failure, weakening the US around the world
— Working remote from my car (@z4luvr) June 15, 2021
RT @CNN: "China is nothing short of a foreign policy fixation in Washington. | Analysis https://t.co/7PGNIIPEpp
Poleg tega je Kitajska postala največja izdelovalka ladij na svetu po tonaži, zato ima lahko sposobnost hitrega povečevanja svojih pomorskih sil, hkrati pa bi lahko tudi hitreje nadomestila vojne izgube kot njeni nasprotniki.
Ameriška mornarica je zato »manjša sila od kitajske«, ugotavlja avtor in opozarja, da ZDA proizvajajo ladje precej počasneje od Kitajske in posledično v večjem spopadu ne morejo pretrpeti enakega števila izgub.
![Kitajska podmornica Kitajska podmornica](https://insajder.com/sites/default/files/kitajskapodmornica.jpg)
Pripadniki ameriške mornarice, s katerimi so se pogovarjali člani računskega sodišča so ocenili, da lahko ameriške ladjedelnice sicer popravijo škodo zaradi enega konflikta, »vendar niso bili prepričani, kako bi mornarica lahko obravnavala več hkratnih ali skoraj hkratnih dogodkov.«
Spopad na dveh frontah bi ZDA tako spravil v resne težave…
Beijing tells Nato to stop hyping up China threathttps://t.co/HnFAd3BRbg
— Tonkin Honky ¯\_(ツ)_/¯ (@careyz) June 15, 2021
Poročilo tudi ugotavlja, da ameriški mornarici po drugi svetovni vojni ni bilo treba hkrati popravljati škode na več ladjah hkrati, medtem ko krepitev sil resnih nasprotnikov pomeni nov pritisk na ameriško vojno mornarico, ki bi morala razviti nove zmogljivosti za popravilo škode ob morebitnem konfliktu.
Dobra novica za ameriško mornarico je, da je začela sprejemati potrebne ukrepe in se ukvarja s svojimi infrastrukturnimi težavami.
![Kitajske ladje Vir: Twitter Kitajske ladje](https://insajder.com/sites/default/files/kitajskeladje.jpg)
V proračunskem letu so manj pozornosti posvetili nabavi ladij, letal in orožja, namesto tega pa so večjo pozornost in sredstva namenil operacijam in vzdrževanju, osebju, raziskavam in razvoju ter infrastrukturi.
Če bo to dovolj, da s tem presežejo tri desetletja zanemarjanja tega problema pa bo pokazala prihodnost.
Če ne bo, bi ta na prvi pogled ne tako zelo pomembna pomanjkljivost ameriške ladjedelniške industrije lahko imela uničujoče posledice za ameriško mornarico.