REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Miš s Covid-19 virusom ugriznila raziskovalca sredi »eksplozije tveganih raziskav koronavirusov«

Miš s Covid-19 virusom ugriznila raziskovalca sredi »eksplozije tveganih raziskav koronavirusov«Raziskava v laboratoriju. Vir: Twitter

Univerzitetni raziskovalci so najprej genetsko spremenili človeški, pandemični virus.

Nato so nevarni virus vbrizgali v laboratorijsko miš. Okužena miš je nato ugriznila nič hudega slutečega raziskovalca …

Gre za sled dogodkov, ki bi lahko bili podlaga za kakšno hoollywoodsko filmsko uspešnico o nevarnih raziskavah koronavirusov.

Toda glede na zadnja poročila Institucionalnega odbora za biovarnost (IBC) z Univerze Severna Karolina v ZDA si omenjenih dogodkov sploh ni potrebno predstavljati v domišliji.

Največja nevarnost je ustvarjanje in naključna izpustitev nove oblike virusa SARS-CoV-2, različice, ki bi lahko spodkopala globalne napore ustavljanja pandemije.

Zgodili so se namreč zares in to med 1. aprilom in 6. majem letos.

Identiteta ugriznjenega raziskovalca ni bila razkrita, toda ve se, da je delal v najbolj varovanem BSL-3 laboratoriju za raziskovanje virusov, ko se je omenjeni incident zgodil.

Po oceni Richarda Ebrighta, epidemiologa z univerze Rutgers ta incident dodatno osvetljuje pomen in vse večje nevarnosti pri raziskovanja virusov od začetka pandemije.

»V zadnjih šestih mesecih je prišlo do prave eksplozije raziskav, ki vključujejo viruse SARS-CoV-2, popolnoma sposobne okužb. Raziskave z infektivnim virusom SARS-CoV-2 sedaj potekajo v skoraj vsakem laboratoriju BSL-3 v ZDA in drugje po svetu.«

To potrjuje tudi Edward Hammond iz Prickly Research, nevladine organizacije, ki je po enajstem septembru pričela raziskovati hitro ekspanzijo ameriških programov za biološko obrambo.

BSL-3 laboratorij v Bernu Vir:Facebook
BSL-3 laboratorij v Bernu. Vir: Facebook
Jasno je, da v zadnjih mesecih poteka vrsta akademskih raziskav raziskovalcev z le malo ali z nikakršnimi izkušnjami s koronavirusi.

»Jasno je, da v zadnjih mesecih poteka vrsta akademskih raziskav raziskovalcev z le malo ali z nikakršnimi izkušnjami s koronavirusi. Pri tem moramo biti jasni glede tveganj. Že prvi virus SARS je privedel do infekcij znotraj laboratorijev in obstaja zelo realno tveganje, da bi modificirane oblike virusa SARS-CoV-2 lahko okužile raziskovalce, še posebej tiste neizkušene, kar bi lahko imelo nepredvidljive in verjetno zelo nevarne posledice. Največja nevarnost je ustvarjanje in naključna izpustitev nove oblike virusa SARS-CoV-2, takšne različice, ki bi lahko spodkopala globalne napore ustavljanja pandemije s tem, da bi zaobšel pristope, uporabljene pri iskanju cepiv in zdravil proti Covidu-19. In vsak laboratorij, ki sodeluje v preiskavah povečuje tveganje,« opozarja Hammond.

Del prošnje za izvajanje eksperimenta - Univerza Severne Karoline
Del prošnje za izvajanje eksperimenta - Univerza Severne Karoline

Richard Ebright pa poudarja, da raziskave velikokrat izvajajo raziskovalci, ki »nimajo predhodnih izkušenj z delom v laboratorijih BSL-3« in zato predstavljajo »povečano tveganje za laboratorijske incidente s patogeni v laboratorijih BSL-3.«

Vse kaže, da se lahko kaj podobnega zgodi še marsikje po svetu - pandemija koronavirusa pa je to tveganje, paradoksalno, ne zmanjšala, pač pa celo – povečala.

Nekateri raziskovalci, kot na primer virolog Vincent Racaniell, pa opozarjajo, da je proizvodnja virusnih kultur z virusi, sposobnimi okužbe v takšnih pogojih »absolutno nesprejemljiva.«

Nekateri raziskovalci iz Kitajske in ZDA pa ob opisovanju izdelave »klona virusa« SARS-CoV-2 sprašujejo, kdo bo prevzel odgovornost, če se v takšnih postopkih kaj ponesreči?

Nesreča na Univerzi Severna Karolina je namreč postala javna samo zahvaljujoč vlogi po dostopu do informacije javnega značaja, ki jo je podal Hammond in nato razkril za spletno stran »Neodvisnih novic iz znanosti« (Independent Science News).

Vendar so podatki o tem incidentu še vedno skopi.

BSL-4 laboratorij ameriške vojske v Marylandu, USA TODAY via FOIA, 2004
BSL-4 laboratorij ameriške vojske v Marylandu. Vir: USA TODAY, Twitter

Najprej sploh ni bilo razkrito, kakšna je bila usoda ugriznjenega raziskovalca, ali je imel simptome smrtonosne koronavirusne bolezni, ali je virus prenesel še komu in tako naprej.

Prav tako ni bilo jasno, katera različica »rekombiniranega« virusa je bila v igri.

Del prošnje za izvajanje eksperimenta - Univerza Severne Karoline
Del prošnje za izvajanje eksperimenta - Univerza Severne Karoline

Na dodatna vprašanja so v Univerzi Severne Karoline odgovorili, da raziskovalec ni imel simptomov in da ni okužil nikogar.

Dokumentacija razkriva, da je bilo izpeljanih kar osem podobnih eksperimentov. Prav tako ni bilo podlage za to, da v Univerzi Severna Karolina prikrivajo imena vodij laboratorijev in izvor patogenov.

Dokumentacija pa razkiva, da je bilo izpeljanih kar osem podobnih eksperimentov.

Prav tako ni bilo podlage za to, da v Univerzi Severna Karolina prikrivajo imena vodij laboratorijev in izvor patogenov.

Vendar tudi ta primer kaže, da se nesreče res dogajajo – celo v laboratorijih z najvišjo stopnjo zaščite.

V začetku izbruha pandemije koronavirusne bolezni Covid-19 je bilo namreč veliko ugibanj in še več sumničenj, ali je virus morda ušel iz laboratorija v Wuhanu.

Ti sumi niso popolnoma odpravljeni vse do danes, čeprav trdnih dokazov za te trditve ni.

Toda kot vse kaže, se lahko kaj podobnega zgodi še marsikje po svetu - pandemija koronavirusa pa je to tveganje, paradoksalno, ne zmanjšala, pač pa celo – povečala.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek