REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Militarizacija vesolja: ZDA in Velika Britanija Rusijo obtožile, da je »preizkusila protisatelitsko orožje v vesolju«

Militarizacija vesolja: ZDA in Velika Britanija Rusijo obtožile, da je »preizkusila protisatelitsko orožje v vesolju«Kitajske protisatelitske rakete in letalonosilke

ZDA in Velika Britanija so Rusijo obtožile, da je »preizkusila protisatelitsko orožje v vesolju.«

S tem naj bi Rusija pokazala svojo namero, da v vesolju namesti orožje, ki bi lahko ogrožalo ameriške in zavezniške satelite.

V Moskvi so zgolj potrdili, da so 15. julija izstrelili »majhno vesoljsko napravo«, ki je bila poslana v vesolje zato, da bi opravila »nadzor nacionalnih satelitov iz bližine in z uporabo posebne opreme.«

Sporočili so tudi, da je ta pregled privedel do »koristnih informacij o objektu, ki je bil pregledan, to pa je bilo sporočeno zemeljski kontroli poletov.«

Obrambno ministrstvo ZDA je že lani zahtevalo 304 milijonov dolarjev, da bi lahko financiralo vesoljske laserje, orožje, ki emitira delce in druge oblike orožja, da bi se tako zoperstavili orožju iz 'Rusije, Kitajske, Severne Koreje in Irana.'

ZDA kljub temu trdijo, da ni šlo za nikakršen pregled.

»Ruski satelit je bil uporabljen za preizkus orbitalnega orožja, istega sistema, glede katerega smo opozarjali že tedaj, ko je ruski satelit manevriral okoli ameriškega satelita,« je dejal ameriški general John W. Raymond, poveljnik Vesoljskega poveljstva ameriških oboroženih sil.

V ameriškem dokumentu o vojaški strategiji v vesolju je Pentagon nedavno ocenil, da »Kitajska in Rusija predstavljata največjo strateško nevarnost zaradi razvoja, testiranja in uporabe protivesoljskih sposobnosti in povezane vojaške doktrine za uporabo teh sredstev v primeru konflikta, ki bi se razširil v vesolje.«

Letalo, Rusija laser

Kitajska in Rusija naj bi »z orožjem v vesolju poskusile zmanjšati učinkovitost ameriških in zavezniških vojaških sil in omejile našo svobodo operacij v vesolju,« je prepričan ameriški general.

V podobnem sporočilu britanskega direktorata za vesolje pa je vicemaršal Harvey Smyth zapisal, da je Rusija izstrelila »projektil z značilnostmi orožja.«

Poveljnik ameriških vesoljskih sil
Poveljnik ameriških vesoljskih sil. Vir: Twitter

Brian Weeden, strokovnjak agencije Secure World Foundation, ki si prizadeva za miroljubno uporabo vesolja je dejal, da je nekaj v zvezi s tem res, kajti od ruskega satelita Cosmos 2543 se je »nekaj ločilo« z veliko hitrostjo okoli 644 kilometrov na uro.

Nekaj podobnega se je zgodilo tudi leta 2017.

Res pa je tudi, da se tudi ZDA ne obnašajo nič bolje.

ZDA, Rusija in druge države so sicer podpisnice Konvencije o miroljubni uporabi vesolja, vendar same razvijajo vesoljsko orožje.

Od ruskega satelita Cosmos 2543 se je 'nekaj ločilo' z veliko hitrostjo okoli 644 kilometrov na uro.

Obrambno ministrstvo ZDA je že lani zahtevalo 304 milijonov dolarjev, da bi lahko financiralo vesoljske laserje, orožje ki emitira delce in druge oblike orožja, da bi se tako zoperstavili orožju iz »Rusije, Kitajske, Severne Koreje in Irana

Preizkusili naj bi to novo obliko orožja leta 2023.

In že veliko prej, leta 1989 so ZDA izvedle poizkus lansiranja orožja z delci visoke energije, lansiranimi v vesolje.

Šlo je za eksperiment BEAR.

Konvencija iz leta 1967 sicer prepoveduje nameščanje jedrskega in orožja za množično uničevanje v vesolju, izrecno pa ne prepoveduje drugega orožja.

In s tem odpira prostor za nevarno militarizacijo vesolja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek