REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kibernetski napad ohromil železnico, telefonsko vrhovnega voditelja spremenili v »številko za pomoč in informacije«

Kibernetski napad ohromil železnico, telefonsko vrhovnega voditelja spremenili v »številko za pomoč in informacije«Tarča hekerskega napada: Ali Hamnej. Vir: Twitter

V glavnem mestu Irana se je pripetilo več nenavadnih dogodkov.

Kibernetski napad je prizadel tudi spletno stran železnice, prodajo lokalnih voznih kart in prevoz tovora.

Ob eksploziji »neznanega objekta« v parku v Teheranu (in več podobnih blizu tovarn izven iranskega glavnega mesta) so kibernetski napadi onesposobili tudi železniški promet v Teheranu in povzročili »nezabeležen kaos« na železniških postajah po državi.

In to ni vse.

»Hekerji« so se ponorčevali tudi iz vrhovnega verskega voditelja Alija Hamneja, saj so njegovo telefonsko številko na vseh železniških postajah objavili kot »številko za pomoč in informacije« zaradi povzročene zmede na železnici.

Po poročanju iranskih medijev je bila številka 64411 prikazana na displejih železniških postaj in je bila ob klicu prevezana na telefonsko številko urada vrhovnega voditelja.

Kibernetski napad je prizadel tudi spletno stran železnice, prodajo lokalnih voznih kart in prevoz tovora.

Iranska železnica  Vir: Tehran Times
Iranska železnica. Vir: Tehran Times, Twitter

Vse pa kaže, da druge škode razen ogromnih zamud ni bilo.

Napadi na železniško infrastrukturo niso neobičajni, vendar običajno niso tako hudi.

V ZDA pogosto napadajo železniške sisteme z zlonamernimi programi, zaklepanjem podatkov in nato zahtevami po odkupu lastnih podatkov.

Iran ima pogosto težave zaradi geopolitičnih napetosti in »posredniških vojn« v katere je vpleten in kjer lahko napade izvajajo tudi državni 'hekerji.'.

Prejšnji mesec je v Združenih državah Amerike tako na primer prišlo do napada na prevoznika MTA.

Iran ima pogosto težave tudi zaradi geopolitičnih napetosti in »posredniških vojn« v katere je vpleten in kjer lahko napade izvajajo tudi državni »hekerji.«

Po eni strani namreč Iran podpira paravojaške skupne v Iraku in Siriji, ki napadajo različne tarče, predvsem izraelske, ameriške in njihovih zaveznikov, istočasno pa je tudi sam tarča napadov, najpogosteje iz Izraela.

Zadnji podoben večji hekerski napad se je zgodil lani na eno od večjih iranskih pristanišč.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek