REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kako je bil Tillerson odpuščen zaradi poslov Trumpovega zeta Jareda Kushnerja

Kako je bil Tillerson odpuščen zaradi poslov Trumpovega zeta Jareda KushnerjaRex Tillerson in Jared Kushner

Nepričakovana odstavitev dosedanjega ameriškega zunanjega ministra Rexa Tillersona, ki ga bo nasledil dosedanji šef obveščevalne agencije Cia Mike Pompeo je sprožila različne komentarje o ozadjih nenavadne odločitve. Po odstavitvi je postalo tudi jasno, da je Trump o zamenjavi Tillersona  najprej »tvitnil« okoli devete ure zjutraj, s Tillersonom pa se je nato po telefonu pogovarjal okoli dvanajste ure – kar pomeni, da je tudi Tillerson za svojo odstavitev izvedel kar preko »tvitra.« Glede razlogov za odstavitev so se pojavile različne teorije. Po eni strani Trump menda naj ne bi bil zadovoljen s Tillersonom in njegovim delom, ki so ga sicer kritizirali mnogi. Trump menda tudi ni želel imeti Tillersona ob sebi ob prihodnjih, očitno občutljivih pogajanjih s Severno Korejo.

Mešanje zasebnih poslov in zunanje politike ZDA

Tudi vsebinsko se dvojica pogosto ni strinjala, med drugim glede ravnanja v sporu s Severno Korejo. Tillerson naj bi lani oktobra po poročanju NBC in drugih medijev za Trumpa tudi dejal, da je njegov šef "tepec". Izjavo so tiskovni predstavniki uradno zanikali, osebno pa je Tillerson nikoli ni zanikal. Sredi poletja je bilo namreč organizirano srečanje med predstavniki obrambnega ministrstva (Pentagona) in najvišjimi uradniki zadolženimi za nacionalno varnost. Po dveh urah napetega pogovora v sobi imenovani "tank" 20. julija lani naj bi Tillersonu menda prekipelo, saj naj bi Trump dva dni pred tem trdil, da bi bilo potrebno zamenjati ameriškega poveljnika v Afganistanu, saj se loteva načrtovanja operacij slabše kot da bi obnavljal restavracijo v New Yorku. To naj bi izzvalo Tillersonovo oznako, da je Trump "tepec." Tillerson naj bi že tedaj resno razmišljal o odstopu s položaja. Pritoževal se je tudi, da ga predsednik ZDA "minira." Ko si je prizadeval za neposredne pogovore z vodstvom Severne Koreje, je na primer predsednik ZDA "tvitnil", da "je povedal našemu Rexu Tillersonu, našemu čudovitemu zunanjemu ministru, da zapravlja svoj čas, ko se poskuša pogajati z Majhnim Raketnim Možem...Prihrani svojo energijo Rex, mi pa bomo storili, kar je potrebno storiti!" je zapisal Donald Trump. Nato pa je te dni sam pristal, da se osebno sreča z "majhnim raketnim možem."

Vendar pa Sigurd Neubauer na portalu Forward opozarja na še en, vsebinski razlog za odstavitev Tillersona, ki pa je manj znan. Tillerson naj bi se namreč znašel v Trumpovi nemilosti zato, ker se je znašel med nasprotniki njegovega zeta Jareda Kushnera.

Ne samo da je Kushner nedavno izgubil svoja »varnostna pooblastila«, pač pa ima težave tudi zaradi mešanja svojih zasebnih poslov z zunanjo politiko ZDA. Vse skupaj pa je povezano z zgradbo številka 665 na peti aveniji v Manhattnu v New Yorku. Nebotičnik je v lasti družine Kushner, vendar je precej zadolžena. V poskusu poplačila dolgov bi Kushnerjeva družina lahko finančno propadla. Prav zato si je Kushner prizadeval za novo finančno pomoč in investicijo, najprej s pomočjo finančne skupine iz s plinom bogatega Katarja.

Rex je seštel dva in dva in prišel do sklepa, da ta absolutno praznoglavi poba vodi drugačno zunanjo politiko kar iz družinskih prostorov Bele hiše

Vendar se v Katarju niso odločili za investiranje. In samo nekaj tednov pozneje se je Katar sam znašel sredi blokade, ki so jo proti tej državi, zaradi podpiranja domnevnega »terorizma, lani uvedli Savdska Arabija, Združeni Arabski Emirati, Bahrain in Egipt. Tej blokadi je Tillerson ostro nasprotoval. V Katarju se, na primer, nahaja največje ameriško vojaško oporišče na Bližnjem vzhodu. Vendar sta ameriški predsednik Donald Trump, (ki je pred tem tudi obiskal Savdsko Arabijo) in Jared Kushner podpirala blokado Katarja. Ameriški predsednik Trump naj bi celo dejal, da je znano, da je bil »Katar zgodovinsko gledano podpornik terorizma na najvišjih ravneh.«

Tillerson naj bi bil zaradi tega menda besen. In za podporo blokade je obtožil prav Jareda Kushnerja. »Rex je seštel dva in dva in prišel do sklepa, da ta absolutno praznoglavi poba vodi drugačno zunanjo politiko in to kar iz družinskih prostorov Bele hiše,« je celoten dogodek ocenil eden od bližnjih sodelavcev Rexa Tillersona, ki ni želel biti imenovan. Tillerson je bil prepričan, da so na Kushnerja zelo vplivali predvsem krogi iz Združenih arabskih emiratov (UAE). Več ameriških medijev je tudi poročalo, da imata Trumpova svetovalca George Nader in Elliott Broidy povezave z Združenimi arabskimi emirati. Najbolj pomemben dokaz je pismo, v katerem je Broidy od predsednika ZDA zahteval odpustitev Tillersona, o čemer se je očitno sam pogovarjal s Trumpom. Po njegovi oceni »Tillerson dela slabo in bi ga bilo potrebno odpustiti ob primernem trenutku,« piše v tem Broidyevem predlogu.

Donald Trump in Mohamed bin Zajed
Donald Trump in Mohamed bin Zajed

Kushner in Trump pod vplivom UAE

Da je to besedilo prišlo v javnost pa očitno ni bilo povezano s »curljanjem« iz ruskih krogov, pač pa najverjetneje – iz same ameriške obveščevalne skupnosti. Broidy pa ni samo sodelavec Trumpa, pač pa je istočasno tudi svetovalec kronskega princa Mohameda bin Zajeda. Broidy je tudi priznal, da je poskušal organizirati srečanje med voditeljem Združenih arabskih Emiratov in predsednikom ZDA. »Ponudil sem, da BMZ (kronski princ) kmalu pride v ZDA in da si želi tiho srečanje v New Yorku ali New Yerseyu. Predsednik Trump se je strinjal, da je srečanje z BMZ dobra ideja,« je zapisal Broidy.

Še več, prav Yousef Al Otaiba, veleposlanik UAE v ZDA, bližnji prijatelj Kushnerja naj bi bil tisti, za katerega je Tillerson menil, da podpira blokado Katarja. “Otaiba se je povezal z Jaredom, Jared pa s Trumpom. Kakšna zmešnjava,« je eden od Tillersonovih prijateljev povedal za ameriške medije. Istočasno pa v State Departmentu na Kushnerja gledajo zviška, saj nikoli ni bil izbran na svoj položaj in bi lahko tudi v Beli hiši delal zgolj na kakšnem nižjem delovnem mestu, ne pa kot predsednikov svetovalec, kar je položaj, ki ga je dosegel na podlagi nepotizma in podpore Trumpa.

Tudi v Katarju naj bi zbrali že veliko podatkov o zvezah predstavnikov Združenih arabskih emiratov s člani družine Trump, vendar teh podatkov zato, ker želijo zadevo s Trumpom rešiti »po mirni poti«, menda še niso predali posebnemu preiskovalcu Robertu Muellerju. Kakorkoli že, pravi razlog za odpustitev Tillersona bi lahko bile predvsem »družinske finance« predsednikovega sina. Kar veliko pove o stanju, ki trenutno vlada v ameriški administraciji.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek