REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kaj je Carlsonu povedal Putin? Tu so nekateri prvi odgovori, kmalu sledi celoten intervju!

Kaj je Carlsonu povedal Putin? Tu so nekateri prvi odgovori, kmalu sledi celoten intervju!Putin med intervjujem

Znani ameriški novinar Tucker Carlson je zgodaj zjutraj objavil dolgo pričakovani intervju s predsednikom Rusije Vladimirjem Putinom.

Zahodne medijske hiše in njihovi državni aparati intervju ignorirajo ali celo blokirajo, Google ga celo noče prevajati, a intervju je prosto dostopen preko platform Telegram in X, zato bomo najprej objavili nekaj ključnih poudarkov intervjuja, nato pa še celoten prepis pogovora.

Glavna tema, ki se je večkrat ponovila, je bilo vprašanje, zakaj je Boris Johnson odvrnil Zelenskega od mirovnih pogajanj? »Kdo za vraga ve, zakaj je to storil! Vsi so imeli vtis, da je Rusijo mogoče premagati na bojišču,« je dejal Putin.

O pogovoru z Zelenskim je dejal: »Njegov oče se je med drugo svetovno vojno boril proti fašistom, nacistom. Enkrat sem se z njim pogovarjal o tem. Rekel sem, Volodja, kaj počneš? Zakaj zdaj podpirate neonaciste v Ukrajini, ko se je vaš oče boril proti fašizmu? Bil je vojak na prvi bojni črti. Ne bom vam povedal, kaj je odgovoril. To je posebna tema. In mislim, da to ne bi bilo prav.«

Na vprašanje, ali je BRICS ne tvega, da bo padel pod popoln vpliv Kitajcev je Putin dejal: »Te grozljive zgodbe so nam že povedali. To so grozljive zgodbe. S Kitajsko smo sosedje. Toda sosedov si ne izbirate. Pa tudi ne bližnjih sorodnikov. Z njimi imamo na tisoče kilometrov dolgo mejo. To je ena zadeva. In drugič, že stoletja živimo drug ob drugem. Navajeni smo. Kitajska zunanjepolitična filozofija ni agresivna. Temelji na nenehnem iskanju kompromisov. In to vidimo.«

V zvezi z razvojem krize v Ukrajini je dejal: »Zaradi Kučmovega vodenja so se razmere poslabšale in Viktor Janukovič je končno prišel na oblast. Morda ni bil najboljši predsednik ali politik. Ne vem. Nočem soditi. Pojavilo pa se je vprašanje pridružitve EU. Glede tega smo bili vedno popustljivi. Ko pa smo prebrali pridružitveni sporazum, se je to za nas izkazalo kot težava, saj smo imeli prostotrgovinsko cono in odprte carinske meje z Ukrajino, ki je po tem pridružitvi morala odpreti svoje meje proti Evropi, kar bi lahko vodilo do poplave našega trga. Rekli smo: ne, to ne bo šlo. Zaprli bomo meje z Ukrajino, carinske meje. Janukovič je začel računati, koliko bi Ukrajina pridobila in koliko izgubila, in evropskim partnerjem dejal: "Potrebujem več časa za razmislek, preden podpišem." V trenutku, ko je to rekel, je opozicija začela izvajati destruktivne korake, ki jih je podpiral Zahod. Vse to je vodilo do Majdana in državnega udara v Ukrajini.«

Njegov oče se je med drugo svetovno vojno boril proti fašistom, nacistom. Enkrat sem se z njim pogovarjal o tem. Rekel sem, Volodja, kaj počneš? Zakaj zdaj podpirate neonaciste v Ukrajini, ko se je vaš oče boril proti fašizmu? Bil je vojak na prvi bojni črti.

Z Rusijo je torej Ukrajina trgovala več kot z EU, ga je vprašal Carlson?

»Seveda niti ne gre za obseg menjave, čeprav večinoma je. Govorimo o obsegu sodelovanja, na katerem je temeljilo celotno ukrajinsko gospodarstvo. ZDA so nam rekle: umirite Janukoviča, mi pa bomo umirili opozicijo, pustite, da se razmere razvijajo po scenariju političnega dogovora. Rekli smo, v redu, strinjali smo se. Naredimo to. Na zahtevo Američanov Janukovič ni uporabil ne oboroženih sil ne policije. Vendar je oborožena opozicija v Kijevu izvedla državni udar.«

O rusko-ameriških odnosih je dejal: »Ne gre za osebnost voditelja. Gre za razpoloženje elit. Če bo v ameriški družbi prevladala ideja dominacije za vsako ceno, ki temelji na nasilnih dejanjih, se ne bo nič spremenilo. Samo še slabše bo. Če pa na koncu pride do razumevanja, da se svet spreminja zaradi objektivnih okoliščin in se jim je treba znati pravočasno prilagoditi z uporabo prednosti, ki jih ZDA še ohranjajo, potem se morda kaj spremeni.«

Glede vprašanja, ali lahko Madžarska prevzame dele Ukrajine je ocenil: »Romunija in Madžarska sta dali nekaj svojih ozemelj sovjetski Ukrajini. In še vedno ostajajo del Ukrajine. V tem smislu imamo vse razloge za domnevo, da je Ukrajina umetno ustvarjena država, ustanovljena po Stalinovi volji.«

Carlson je vprašal, ali lahko tudi drugi narodi vzamejo nazaj svoja nekdanja ozemlja in se tako vrnemo na meje iz leta 1654?

»Nisem prepričan, da se je treba vrniti na meje iz leta 1654. Toda če se vrnemo k stalinističnemu režimu, v katerem je bilo veliko kršitev človekove pravice in države, potem v tem smislu morda želijo vrniti ozemlja nazaj…To je razumljivo,« je dejal Putin in dodal, da nikoli ni dejal Orbanu, da lahko zavzame del Ukrajine.

»Ne bi mignili s prstom, če ne bi bilo krvavih dogodkov na Majdanu. Ker smo se dogovorili, da po razpadu Sovjetske zveze naše meje potekajo po mejah nekdanjih sovjetskih republik. Na to smo pristali, nikoli pa nismo privolili v širitev Nata. In še več, nikoli se nismo strinjali, da bo Ukrajina v Natu. Že desetletja se nismo strinjali, da bi Nato brez pogovora z nami tam bil prisoten. Nenehno smo prosili: ne delajte tega, ne delajte tega. In kaj je sprožilo zadnje dogodke? Prvič, trenutno vodstvo Ukrajine je izjavilo, da ne bo izvajalo dogovorov iz Minska. Pred letom in pol sta nekdanja voditelja Nemčije in Francije vsemu svetu odkrito izjavila, da sta sporazume iz Minska res podpisala, vendar jih nikoli niso nameravali izvajati. Samo vodili so nas za nos.«

»Obljubljeno nam je bilo, da se Nato ne bo širil na vzhod. A zgodilo se je petkrat. Bilo je pet valov širitve Nata. Ob vsem tem smo si zatiskali oči. Poskušali smo jih prepričati. Govorili smo: "Prosimo, ne. Smo prav tako meščanski kot vi. Imamo tržno gospodarstvo. In ni več komunistične partije. Sodelujmo.«

Preden ste poslali vojake v Ukrajino, je podpredsednik ZDA na Münchenski varnostni konferenci spodbudil predsednika Ukrajine, naj se pridruži Natu. Mislite, da je bil to poskus izzvati Rusijo v vojaško akcijo, je vprašal Carlson.

Obljubljeno nam je bilo, da se Nato ne bo širil na vzhod. A zgodilo se je petkrat. Bilo je pet valov širitve Nata. Ob vsem tem smo si zatiskali oči. Poskušali smo jih prepričati. Govorili smo: "Prosimo, ne. Smo prav tako meščanski kot vi. Imamo tržno gospodarstvo. In ni več komunistične partije. Sodelujmo.«

»Še enkrat ponavljam: večkrat, vedno znova smo predlagali, da bi našli rešitev za težave, ki so nastale po letu 2014, po državnem udaru v Ukrajini. Toda nihče nas ni poslušal«, je povedal Putin.

Ste dosegli svoje cilje, ga je vprašal Carlson?

»Ne, ciljev še nismo dosegli, saj je eden od njih denacifikacija. To pomeni prepoved vseh vrst neonacističnih gibanj. Pravite, da je Hitler mrtev že mnogo let, 80 let, a njegov vzgled še vedno živi. Ljudje, ki so iztrebili Jude, Ruse in Poljake, so živi. In predsednik, sedanji predsednik današnje Ukrajine, mu ploska v kanadskem parlamentu s stoječimi ovacijami,« je dejal Putin.

V odgovoru na vprašanje Tuckerja Carlsona o vstopu Rusije v Nato dejal, da bi se Rusija morebiti lahko pridružila zavezništvu.

»Ste bili iskreni? Bi se pridružili Natu?« je vprašal Carlson.

»Glejte, postavil sem vprašanje, ali je to mogoče ali ne? In dobil sem odgovor, da ne...« je dejal predsednik.

»Toda če bi rekli da, bi se pridružili Natu?« je vprašal Carlson.

»Če bi se odzvali pritrdilno, bi se začel proces zbliževanja in na koncu bi se to morda zgodilo, če bi na strani naših partnerjev videli neko iskreno željo,« je dejal Putin.

Putin je spregovoril tudi o ameriškem "duhu" v Beogradu. Opozoril je, da je Jelcin izrazil podporo mednarodnemu pravu, ZDA pa so v nasprotju z mednarodnim pravom in Ustanovno listino ZN začele bombardirati Beograd. Združene države so izpustile tega "duha" iz steklenice. »In kaj je bilo rečeno, ko je Rusija nasprotovala in izrazila svoje ogorčenje? "Ustanovna listina ZN in mednarodno pravo sta zastarela." Zdaj se vsi sklicujejo na mednarodno pravo, pred tem pa so začeli govoriti, da je treba vse spremeniti. Spremeniti pa je res treba. Razmerje moči se je spremenilo,« je dejal Putin.

Na vprašanje, ali se z ukrajinskim predsednikom ne bo pogovarjal, z ameriškim pa in kdaj se je nazadnje pogovarjal govorili z Joejem Bidnom je Putin dejal: »Ne spomnim se. Ne spomnim se, kdaj sem govoril z njim. Lahko pogledamo. Ali si moram vse zapomniti? Imam svoje opravke. Imamo notranjepolitične zadeve. Vprašajte ga, prosim, lažje vam bo. Ste državljan ZDA. Pojdite in ga vprašajte.«

Na vprašanje, kdo je razstrelil Severni tok je Putin odvrnil: »Vi, seveda.«

Tisti dan sem bil zaposlen. Nisem razstrelil plinovoda, je odgovoril Carlson.

»Čeprav imate morda vi osebno alibi, ga Cia nima,« je dejal Putin.

Tucker Carlson je ob tem dodal še svojo oceno.

»Dejal je, da lahko samo idioti mislijo, da bo Rusija zavzela Poljsko ali Avstrijo: Rusija je že zelo velika. Je največja kopenska masa na svetu. Imajo 150 milijonov ljudi. Imajo osemdeset dejanskih pokrajin ali polsamostojnih držav, v njej obstajajo različne narodnosti, vere, jeziki. Predstavljajte si, da imajo več naravnih virov, kot jih potrebujejo. Plavajo v naravnih virih. Ideja, da želijo prevzeti Poljsko je nesmiselna – zakaj bi to storili? Želijo zavarovati meje. Mogoče so bili zelo paranoični. Mogoče. Ampak ideja, da bodo šli na Dunaj ali kam drugam - moral bi biti idiot, da bi to pomislil. Ni res. Za to ni dokazov.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek