REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Donald Trump naj bi posebnega preiskovalca Roberta Muellerja odpustil še pred božičem

Donald Trump naj bi posebnega preiskovalca Roberta Muellerja odpustil še pred božičemMueller-Trump

Istočasno z vse bolj ostrimi napadi predsednika ZDA Donalda Trumpa in njemu naklonjenih medijev (predvsem Fox Newsa) na FBI, pa tudi na preiskavo, ki jo vodi posebni preiskovalec (in nekdanji direktor FBI) Robert Mueller, so se v Washingtonu pojavile tudi govorice o tem, da naj bi ameriški predsednik Roberta Muellerja odpustil že do letošnjega božiča.

O tem je spregovorila kongresnica in demokratka Jackie Speier, ki je dejala, da je slišala takšne »govorice«, ki naj bi potrjevale, da se bo to zgodilo še pred zimskimi počitnicami kongresa. Glede na številne podobne in nekonvencionalne, neobičajne poteze, ki jih je Donald Trump doslej že storil – od odpustitve direktorja FBI Jamesa Comeya, priznanja celotnega Jeruzalema za glavno mesto Izraela in podobno – to v resnici ne bi bilo nenavadno in nepričakovano.

Odpustitev Mullerja še pred zimskimi počitnicami?

»Na 'griču' se je včeraj, ko sem ga zapustila, govorilo, da naj bi imel predsednik pomemben govor ob koncu naslednjega tedna. In da naj bi 22. decembra, ko bomo zunaj Washingtona D.C. odpustil Roberta Muellerja,« je Spierjeva v petek dejala za KQED News. Jackie Spier, ki je ob tem tudi članica kongresnega odbora za obveščevalne dejavnosti, je še dejala, da poskuša Donald Trump prekiniti tudi preiskavo njenega odbora o ruskem vpletanju v predsedniške volitve leta 2016 in kot dokaz navedla pomanjkanje napovedanih intervjujev za naslednje leto.

New York Times je poročal, da namerava odbor zaslišati pomembne priče v New Yorku, kljub temu, da v Washingtonu pričakujejo pomembna glasovanja, poročal pa je tudi o tem, da novih prič v letu 2018 v tem odboru niso več načrtovali.

Jackie Speier
Kongresnica in demokratka Jackie Speier , ki je dejala, da je slišala »govorice«, ki naj bi potrjevale, da se bo odpustitev Roberta Muellerja zgodila še pred zimskimi počitnicami

»Znamo brati med vrsticami. Prepričana sem, da si predsednik želi ustaviti vse to. Hoče prekiniti vse preiskave in želi odpustiti posebnega preiskovalca Muellerja,« je prepričama Spierjeva. Tudi Adam Schiff iz Kalifornije, najvišji demokrat v omenjenem odboru, je dejal, da je zaskrbljen nad poskusi repiublikancev, ki poskušajo do konca leta zaustaviti vse preiskave. »Republikanci po petku niso načrtovali zaslišanje nobene priče več in prav tako nobene več v letu 2017. Mi pa imamo na desetine pomembnih prič, ki vedo veliko o ključnih delih naše preiskave in se zato ne želijo odzvati in nam predati pomembno dokumentacijo, ki jo imajo.«

Trumpov »kompromat« proti Robertu Muellerju

Govorice o tem, da naj bi Donald Trump odpustil Roberta Muellerja, (tako kot že prej direktorja FBI Jamesa Comeya) se res pojavljajo že od konca maja letos. Vendar je prav tako jasno, da ga niti Trump ni mogel odpustiti takoj potem, ko je odpustil že Jamesa Comeya. Tako je v zadnjih mesecih Robert Mueller »zategoval zanko« okoli Donalda Trumpa in njegovih sodelavcev, Donald Trump pa je s svojimi sodelavci iskal primeren »kompromat«, oziroma »kompromitirajoči material« proti Muellerju, da bi našel prepričljiv razlog za njegovo odpustitev.

Posebni preiskovalec Robert Mueller, ki preiskuje "dogovarjanje" med Trumpovimi privrženci in predstavniki Rusije.

Vprašanje je sedaj samo eno – kdo bo hitrejši? Bo Trump najprej obtožil Muellerja, ali pa bo Mueller prej obtožil Trumpa? Vsekakor se bližajo ključni trenutki za odločitev, saj bi v naslednji fazi Robert Mueller zaradi »sodelovanja« s predstavniki ruskih oblasti lahko obtožil tako Trumpovega sina kot zeta. In težko je verjeti, da Donald Trump ne bo naredil vse, da to prepreči.

To dokazuje tudi plaz najnovejših obtožb proti FBI-ju in ekipi preiskovalcev, ki delajo skupaj z Robertom Muellerjem. Predvsem na kanalu Fox News voditelji, kot so Sean Hannity, neprestano zahtevajo, da naj Donald Trump odpusti Roberta Muellerja, saj naj bi bil »koruptiven.« Ob tem je Donald Trump, ki dneve po poročanju New York Timesa pogosto preleži na blazinah, od koder »tvita« in gleda prav to oddajo, tudi prijatelj Seana Hannitya, s katerim se pogosto pogovarja.

Bo Trump najprej obtožil Muellerja, ali pa bo Mueller prej obtožil Trumpa?

V zadnjem mesecu naj bi bil najpomembnejši dokaz Mullerjeve pristranskosti dejstvo, da je v preiskavi proti Trumpu sodeloval tudi Peter Strzok, ki je sodeloval tudi pri preiskavi glede računalniškega strežnika Hillary Clinton. Strzok naj bi si s še eno sodelavko, Liso Page, izmenjal nekaj kritičnih zapisov o Trumpu na dan volitev, to pa je prišlo na dan. Kmalu zatem je Mueller oba odpustil iz svoje ekipe, toda napadi iz republikanske stranke niso ponehali.

Države namesto zveze: Trumpa čaka »veliko presenečenje«

Istočasno je Trumpov odvetnik Kory Langhofer v posebnem pismu kongresu obtožil posebnega preiskovalca FBI Roberta Muellerja, da si je od državnih agencij nezakonito pridobil več desettisoč zaupnih pisem, med katerimi so tudi pisma, ki sta si jih izmenjala odvetnik in klient. Za te prekrške naj bi bili krivi uslužbenci splošnega servisa Bele hiše (GSA) ki so nadzorovali tudi strežnike Trumpovega »tranzicijskega teama«.

Nick Ackerman
Nick Ackerman, ki je preiskoval Richarda Nixona je prepričan, da Donalda Trumpa kljub morebitni odpustitvi Muellerja čakajo velike težave

Te vsebine naj bi bile potem predane »nepooblaščenim osebam« in tudi medijem. Ob tem Trumpovi privrženci trdijo, da je tožilec Andrew Weissmann javno izrazil svoje občudovanje glede dela nekdanjega generalnega tožilca Sallya Yatesa, ki je bil s strani Trumpa odpuščen potem, ko je kritiziral prepoved vstopa državljanom iz sedmih muslimanskih držav. Weissmann naj bi tudi sodeloval v volilni konvenciji demokratske stranke in Hillary Clinton novembra leta 2016. Preiskovalec Aaron Zebley pa naj bi bil zagovornik računalniškega strokovnjaka, ki je instaliral zasebni strežnik Hillary Clinton in uničil njen stari telefon Blackberry. Vse to bi lahko bili razlogi, ki bo jih Donald Trump lahko navedel v primeru odpustitve Roberta Muellerja.

Če bi bila Muellerjeva ekipa razpuščena, bi državni tožilci preprosto prevzeli primer in začeli pregon

Vendar pa zadeve za Trumpa ne bodo enostavne. Nick Ackerman, nekdanji preiskovalec v aferi Watergate opozarja, da se niti z odpustitvijo Muellerja za Trumpa zgodba ne bo končala. Če bi na Donald Trump na primer »amnestiral« Michaela Flynna, nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost, ki je že priznal, da je lagal FBI-ju, bi ga lahko čakalo »veliko presenečenje« saj to ne bi privedlo do ničesar in ne bi rešilo Trumpove probleme. Flynna več ne bi obtožili, toda ker je vse, kar je vedel, že povedal, bi to lahko uporabili v nadaljnjih postopkih.

»Zagotavljam vam, da je Mueller že dosegel, da se je Flynn pogovoril z osebjem generalnega tožilca v New Yorku, ki delajo z njim. Celo če bi bila Muellerjeva ekipa razpuščena, bi državni tožilci preprosto prevzeli primer in začeli pregon zaradi kaznivih dejanj na ravni države, namesto pregona zaradi zveznih zločinov,« je dejal Ackerman.

Prav zato ne bo enostavno ustaviti Roberta Muellerja. »Osrednje vprašanje je povezano z dejstvom, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, ko so Rusi vdrli v nacionalni demokratični odbor, da bi dobili ta elektronska pisma. Edino odprto vprašanje je, kdo še je bil vključen, ali je bil Trumpova kampanja del zarote, da bi dobili ta elektronska pisma, da bi s tem omogočili zmago Donaldu Trumpu. In v New Yorku so dobri zakoni, ki pokrivajo čisto isto področje. In če predsednik morda misli, da bo zaustavil preiskavo tako, da se bo rešil Muellerja, potem ga čaka veliko presenečenje,« ocenjuje Ackerman. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek