REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Boris Johnson je do zadnjega želel voditi vlado, toda tudi kolegi so opazili, da vse težje diha

Boris Johnson je do zadnjega želel voditi vlado, toda tudi kolegi so opazili, da vse težje dihaBoris Johnson in Carrie Symonds
Uradnega namestnika Johnson nima, vse naloge je poveril zunanjemu ministru Dominicu Raabu, pravniku, ki je v politiki samo eno leto. Še vedno pa ni jasno, ali ima Raab že pod nadzorom vse, kar je v pristojnosti vlade - na primer šifre za dostop do britanskega jedrskega orožja.

Britanska vlada se je zelo trudila prikriti zdravstveno stanje predsednika vlade Borisa Johnsona, toda po oceni britanskih časnikov je o pravem stanju britanskega predsednika vlade največ povedalo sporočilo Donalda Trumpa, ki je dejal, da v ZDA »molijo za Johnsona.«

Po poročanju Daily Maila se je stanje Borisa Johnsona v »samo nekaj urah krize prejšnjo noč spremenilo v izredne razmere

Boris Johnson menda vse do zadnjega ni želel v bolnišnico, to je bilo nekaj, kar je bilo v nasprotju z »njegovimi naravnimi instinkti.«

Morda je razmišljal tudi politično in želel ustvariti vtis borca, ki bitko izbojuje do konca, pa naj pride karkoli že mora.

Eden od sodelavcev je dejal, da ni potrebno podcenjevati »mačo kulture«, ki vlada v vladnih sobanah.

Boris enostavno ni želel biti videti slab.

Uradnega namestnika Johnson nima, vse naloge je poveril zunanjemu ministru Dominicu Raabu, pravniku, ki je v politiki samo eno leto.

Še vedno pa ni jasno, ali ima Raab že pod nadzorom vse, kar je v pristojnosti vlade - na primer šifre za dostop do britanskega jedrskega orožja.

Johnson je že v začetku bolezni menda dolgo časa ignoriral vse dokaze, da je morda okužen s Covid-19: suhi kašelj in temperatura, ki ni in ni padala.

Zato je bil trenutek odhoda v bolnišnico odložen do zadnjega trenutka.

Ta hip je sicer menda v stabilnem stanju.

Dovajajo mu kisik, ni pa priključen na ventilator, trdijo v britanski vladi.

Borisa Johnsona so zato odpeljali v bolnišnico v njegovem avtomobilu v nedeljo ob osmi uri zvečer, prav v trenutku, ko je kraljica nagovarjala ljudstvo, zato to zagotovo ni bil »rutinski« pregled, ocenjujejo britanski analitiki.

Toda preden je šel v bolnišnico je šele menda nerad in le zaradi vztrajanja zdravnika, ki mu je svetoval »na daleč« pristal na to, da ga vendarle odpeljejo v bolnišnico.

Za predsednika vlade, katerega vzornik je Winston Churchill, je to morda razumljivo, ni pa bilo najbolj modro.

V britanski vladi so poskusili njegovo stanje opisati bolj rožnato, kot je bilo v resnici in si tako kupiti čas.

Borisa Johnsona so zato odpeljali v bolnišnico v njegovem avtomobilu v nedeljo ob osmi uri zvečer, prav v trenutku, ko je kraljica nagovarjala ljudstvo, zato to zagotovo ni bil »rutinski« pregled, ocenjujejo britanski analitiki.

Že pred tem so slabo stanje Johnsona lahko opazili kolegi v vladi, ki so imeli skupaj z njim sestanek preko videokonferenčnega sistema Zoom.

Johnson je bil ob tem tudi precej ponosen na svoje zdravje, saj je bil redko bolan, rad pa je tudi džogiral in kolesaril.

Toda to je bilo davno. Danes ima Johnson preveč kilogramov in tudi drugače ni več v najboljši formi.

V sedežu vlade niso bili presenečeni nad okužbo. Med seboj povezani uradi vlade, kjer se neprestano dogajajo sestanki so po oceni zaposlenih 'odlično gojišče za infekcije.'

To so lahko videli tudi kolegi preko videokonferenčnega sistema. Ko jim je govoril, so opazili, da je bled in da težko diha.

V sedežu vlade niso bili presenečeni nad okužbo.

Med seboj povezani uradi vlade, kjer se neprestano dogajajo sestanki so po oceni zaposlenih »odlično gojišče za infekcije.«

De nekaj ni v redu je Johnson prvič priznal 26. marca. Takoj ga je pregledal glavni zdravnik Chris Whitty.

Do večera so prišli rezultati testov – bili so pozitivni na smrtonosni koronavirus in tako Johnson kot Whitty sta morala takoj v samoizolacijo.

Johnson je v svojem delu soban vlade ostal - sam.

Vrata so zabarikadirali z mizami, na njih nalepili opozorila, pred vrata pa je dobival hrano in dokumente. Njegovo noseče dekle Carrie Symonds se je takoj odselilo, toda ne dovolj hitro, da sama ne bi bila že okužena.

Boris Johnson v bolnišnici

Vsak dan je preko videokonferenčnega sistema še naprej vodil vlado, toda njegovo stanje se je vidno slabšalo. Ni dvoma, da ga je vodenje vlade zagotovo še dodatno izčrpavalo.

Sodeloval je celo v pripravi govora kraljice in ni želel, da njegov položaj zasenči peti najpomembnejši govor kraljice v času njenega vladanja.

V nedeljo je Johnson po video-sestanku odšel na sprehod po vrtu v Downing Streetu 10. Ker pa temperatura in kašljanje nista minila, je na vztrajanje kolegov naposled pristal, da bo govoril s svojo partnerico čez uro ali dve ...

Ko se je Boris Johnson nato preko video-sistema povezal še z zdravnikom, je ta že po nekaj trenutkih vedel, da je Johnsonovo stanje slabše, kot sredi tedna.

Ko se je Boris Johnson nato preko video-sistema povezal še z zdravnikom, je ta že po nekaj trenutkih vedel, da je Johnsonovo stanje slabše, kot sredi tedna.

Johnson, ki je do tedaj zavračal tudi napotke zdravnikov o počitku je vse težje dihal.

Zdravnik mu je nato ukazal, da naj gre takoj v bolnišnico ali pa tvega, da si popolnoma uniči zdravje.

Po krajšem prepiru je Johnson pristal na zahtevo.

Spakirali so mu torbo z osebnimi stvarmi in v spremstvu telesnih stražarjev je odšel v bolnišnico.

Eden od sodelavcev je dejal, da ga občuduje, kako je želel do zadnjega voditi vlado, da pa očitno s tem svojemu zdravju ni naredil usluge.

Pri tem pa se sedaj samoizolira tudi minister Michael Gove, ker imajo tudi člani njegove družine simptome koronavirusa.

Kašljal pa je že pred nekaj dnevi.

Ob tem je ob vodenju zadnje seje vlade kašljal tudi Dominic Raab, kar naj bi izzvalo pravo paniko v vladi.

Povsem mogoče je torej, da je koronavirus med člani britanske vlade bolj razširjen, kot to priznavajo v Veliki Britaniji.

Johnsonu je ob Donaldu Trumpu želje po hitrem okrevanju sporočil tudi ruski predsednik Vladimir Putin ...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek