petek, 22. november 2024 leto 29 / št. 327
Bela hiša demokratom po pomoti poslala oporne točke glede pogovora Trump-Zelenski
Pogosto je zelo dobro, če večkrat preveriš, komu pošiljaš elektronsko pošto. To so se sedaj na težji način naučili tudi v Beli hiši, poroča britanski Guardian.
Ameriška vlada je namreč naredila nov spodrsljaj, ko je ameriški demokratski stranki pomotoma poslala »oporne točke« glede pogovora med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim.
V omenjenih opornih točkah so Trumpove simpatizerje opozarjali, da je bilo vse narejeno »po pravilih« in da so ocene o kršitvah predsednika »mit«.
Nearly 300 former U.S. national security and foreign policy officials have signed a statement warning that Trump's actions regarding Ukraine are a "profound national security concern" and supporting an impeachment inquiry to determine "the facts."https://t.co/iAwVavXGu6
— Kyle Griffin (@kylegriffin1) September 27, 2019
Vendar so svojo argumentacijo poslali »opozicijskim« demokratom, ki imajo sicer večino v Predstavniškem domu.
Kmalu zatem, ko so poslali sporno pošto so poslali še eno, v kateri so »preklicali« prvo pismo, vendar je bilo že prepozno.
Oporne točke so se s svetlobno hitrostjo znašle v medijih, kjer so jih komentirali mnogi, tudi demokratski kandidat Bernie Sanders.
Očitno je, da Trumpove zahteve do Ukrajine ni bilo v uradnem dokumentu, ki bi moral biti podlaga za klic.
Tako je postalo še bolj jasno, da gre za zelo samosvojo potezo ameriškega predsednika, ki ni bila usklajena z drugimi državnimi organi.
Nancy Pelosi challenges Trump over his Ukraine call: 'This is a cover-up' pic.twitter.com/vjHhdKfQAb
— The Independent (@Independent) September 27, 2019
Ameriški mediji medtem poročajo tudi o »žvižgaču«, ki naj bi tudi razkril Trumpov pogovor z Zelenskim.
Šlo naj bi za uslužbenca, ki je delal v Beli hiši, a se je nato vrnil v Cio.
Nancy Pelosi orders impeachment inquiry to focus on Trump-Ukraine https://t.co/j4CbYoKOVc
— The Guardian (@guardian) September 27, 2019
Pritožba, v kateri je opisano, da Trump zlorablja svoja pooblastila za pritisk na ukrajinske oblasti, da bi našel škodljive informacije o demokratičnem političnem tekmecu Joeju Bidenu pa kaže, da je žvižgač analitik in da pozna podrobnosti ameriške zunanje politike do Evrope.
Prav tako zelo dobro pozna ukrajinsko politiko in zakonodajo.
Za prijavo se je odločil, ko mu je več oseb natančno opisalo vsebino pogovora in Trumpove kršitve, zato je bil prepričan, da so navedbe točne.
Identiteto žvižgača varujejo ameriški zakoni, ki podpirajo uradnike, ki ob upoštevanju predpisanih postopkov poročajo o velikih kršitvah svojih kolegov ali nadrejenih.
Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Predstavniškega doma ameriškega kongresa je sicer objavila poročilo žvižgača, ki opozarja, da je Bela hiša poskušala prikriti vse podrobnosti telefonskega pogovora med Trumpom in Zelenskim.
The White House sent us their talking points around President Trump’s Ukraine call.
— Bernie Sanders (@SenSanders) September 25, 2019
For some strange reason, they forgot to mention that Mr. Trump said, “I would like you to do us a favor though” after Zelensky brought up military aid. pic.twitter.com/60PMZ6aKcv
Žvižgač bo najverjetneje tudi za zaprtimi vrati pričal v kongresu, kar pa bo povečalo možnost za razkritje njegove identitete.
Iz poročila žvižgača tudi izhaja, da prepis julijskega telefonskega pogovora ni bil shranjen v računalniškem sistemu, ki ga običajno uporabljajo za tovrstne informacije.
Namesto tega je bil shranjen v ločenem sistemu, kjer se shranjujejo zaupne informacije s posebno občutljivo vsebino.
EXCLUSIVE: Donald Trump slams the Ukraine whistle-blower in a closed-door gathering with U.S. diplomats—and it's caught on video https://t.co/0GaiBT1f5B pic.twitter.com/9CXtnLF1Zx
— Bloomberg (@business) September 27, 2019
Vendar v primeru Trumpa vsebina ni bila občutljiva zaradi kakšne posebne skrivnost – pač pa je bila »politično občutljiva« in to se žvižgaču ni zdelo prav.
Ob tem je navedel, da so na podoben način v Beli hiši »shranili« oziroma prikrili še več dokumentov.