REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zato Slovenija »nima za burek«: Podprli nori Stoltenbergov načrt za novih 100 milijard za Ukrajino!

Zato Slovenija »nima za burek«: Podprli nori Stoltenbergov načrt za novih 100 milijard za Ukrajino!Po navedbah enega od virov bruseljskega Politica so nekateri ministri iz nerazkritih držav »obračali oči« ob številki še 100 milijard evrov za Ukrajino. Vir: Posnetek zaslona, X

Zveza NATO je praznovala svojo 75. obletnico ustanovitve.

Na svečanosti ob tej priložnosti so članice zveze NATO obujale spomine na lastne »uspehe«, pri tem pa pozabile na krvavo sled, ki jo je NATO v zadnjih desetletjih, po letu 1991 pustil za sebej.

Napadi na države izven članic zahodnega vojaškega pakta brez dovoljenja OZN so se kar vrstili, od ZRJ in Libije do misij v Afganistanu in Iraku, ob tem pa so NATO članice uporabljale tudi orožje z nediskriminatornim učinkom, na primer granate z osiromašenim uranom.

Osiromašeni uran je sprožal in še vedno sproža rakava obolenja po vsem Balkanu in Srbiji, zaradi katerega so umirali in še umirajo tudi številni vojaki zveze NATO.

In na koncu nam je od leta 1997 naprej NATO s svojim širjenjem v Evropo pripeljal še veliko vojno v Ukrajini, ki jo sedaj naivni javnosti prodaja kot »neizzvano rusko agresijo«.

Ob tej priložnosti je generalni sekretar zveze NATO Jens Stoltenberg čestital lastni organizaciji oziroma samemu sebi.

Toda v ozadju slovesnosti se je dogajalo marsikaj, poroča bruseljski Politico.

Več evropskih držav naj bi bilo namreč zaskrbljenih, da bo prizadevanje za podaljšanje pomoči Kijevu dalo bloku še več moči.

Zamisel generalnega sekretarja Nata Jensa Stoltenberga o oblikovanju dolgoročnega načrta v vrednosti 100 milijard evrov za podporo Ukrajini je v organizaciji sprožila veliko dvomov, pri čemer so se mnogi spraševali, od kod ta sploh izvira, je v sredo poročal Politico.

Vodja bloka pod vodstvom ZDA je pred tem pozval zaveznike v Natu, naj »premaknejo dinamiko naše podpore« Ukrajini, ki se je večkrat pritoževala zaradi pomanjkanja streliva in orožja, ki ga dobavlja Zahod, medtem ko je nanjo močno pritiskala ruska vojska.

V ta namen je generalni sekretar zahodnega vojaškega pakta predlagal zagotovitev »zanesljive in predvidljive varnostne pomoči Ukrajini na dolgi rok«, ki mora po njegovih besedah temeljiti na Natovih dolgoročnih zavezah in ne na prostovoljnih donacijah.

To se je zgodilo potem, ko je več zahodnih medijev poročalo, da želi Stoltenberg pripraviti petletni paket vojaške pomoči Kijevu v vrednosti 100 milijard evrov, s čimer bi NATO prevzel od ZDA tudi več odgovornosti za usklajevanje pomoči Ukrajini.

Vir: Posnetek zaslona, X

Vendar Stoltenberg ni želel govoriti o podrobnostih in ni potrdil številke, kar nakazuje, da bodo podrobnosti razkrite do poletja.

»Politico« je tudi poročal, da so najvišji uradniki v državah, kot so Poljska, Turčija in Nemčija, podprli pobudo, nekateri pa so bili veliko manj navdušeni.

Po navedbah enega od virov »Politica« so nekateri ministri iz nerazkritih držav »obračali oči« ob številki še 100 milijard evrov za režim Vladimirja Zelenskega.

Pa vendar je slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon podprla ta potratni Stoltenbergov načrt.

Če je tudi ona ob tem obračala oči, ni znano, je pa jasno, da bodo veliko oči obračali slovenski državljani, ki bodo tudi na račun neuspešne in propadle vojne v Ukrajini, ki so jo vodili prav ti politiki, morali plačati najvišjo ceno.

Predvsem zaradi te vojne namreč EU vse bolj stagnira, državam pa zmanjkuje denarja na vseh koncih…

V Sloveniji že mesece spremljamo stavko zdravnikov, sodnikov, tožilcev, javnih uslužbencev...

Skupni imenovalec? Vlada Roberta Goloba je pred kratkim čez noč našla nič manj kot milijon evrov za nakup oborožitve za Ukrajino, glede na stanje v družbi in nezadovoljstvo številnih zaposlenih - pa očitno nima niti za burek, kot bi rekla mularija...

Članek tudi navaja, da se več zahodnoevropskih držav boji, da bi načrt dal Natu (torej Američanom) še večjo moč in spodkopal prizadevanja Evropske unije za krepitev lastne vloge na obrambnem področju.

Prav tako ostaja nejasno, ali bi vsoto dosegli s svežimi prispevki ali zbrali iz že obstoječih programov.

Nekateri zahodni diplomati so tudi poudarili, da so razprave o načrtu v zgodnji fazi, nekateri pa pravijo, da bi radi najprej videli podrobnosti, preden podprejo pobudo.

Vendar se je Madžarska izkazala za opazno izjemo, saj je zunanji minister Péter Szijjártó vztrajal, da bo Budimpešta nasprotovala vsem potezam, ki bi lahko vodile v eskalacijo vojne.

Rusija je večkrat obsodila zahodne pošiljke orožja Ukrajini in opozorila, da bodo samo podaljšale konflikt, ne da bi spremenile njegov izid.

Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je NATO opisala kot »agresiven blok«, ki Ukrajino uporablja kot orodje za spodkopavanje Moskve.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek