REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Pomurskih mlekarnah zamolčali vsebnosti alergenov. Odpoklicali več ton izdelkov

V Pomurskih mlekarnah zamolčali vsebnosti alergenov. Odpoklicali več ton izdelkov

Pomurske mlekarne kar tri leta niso spoštovale uredbe. Konec lanskega leta so zaradi nepravilnosti Pomurske mlekarne iz prodaje umaknile več deset ton topljenega sira pa tudi rastlinske kreme.
Pomurske mlekarne so topljene sire iz prodaje umaknile zaradi vsebnosti alergena jajčnih beljakovin lizocim, ki pa na živilu ni bil označen, kljub temu da bi lahko ogrozil zdravje ljudi.

Umaknili več deset ton izdelkov
Po podatkih uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so Pomurske mlekarne iz prometa umaknile skoraj 48 ton weekend sira in prleškega sira ter nekaj manj kot 30.000 kosov topljenega sira slovenka in slovenka prleški sir, piše Dnevnik.

Posodobitev proizvdnje v vrednosti 400 tisoč evrov
Direktor Robert Serec nam je pojasnil, da alergena niso označevali, saj so verjeli, da po toplotni obdelavi njegova aktivnost pade na nič. Ker so analize pokazale drugače, so ga odpoklicali iz prometa in ga dali na ponovno preverjanje, saj je varnost potrošnika na prvem mestu.

“V prihodnosti bomo posodobili proizvodnjo, tako, da sirom ne bo več potrebno dodajati alergenega konzervansa. Vrednost investicije naj bi znašala okoli štiristo tisoč evrov,” dodaja Serec. Poleg topljenih sirov pa so Pomurske mlekarne v zadnjih dneh minulega leta iz polic umaknile tudi rastlinsko smetano, še več, njeno proizvodnjo so celo zaustavili za tri tedne. 

Proizvodnja stala tri tedne
Poleg topljenih sirov pa so Pomurske mlekarne v zadnjih dneh minulega leta iz polic umaknile tudi rastlinsko smetano, še več, njeno proizvodnjo so celo zaustavili za tri tedne. 

Razlog za to pa je tičal v tem, da pri proizvodnji rastlinske smetane niso uporabljali pitne vode, ampak vodo iz internega vodnjaka, ki je po pisanju Dnevnika vsebovala presežene vrednosti nekaterih kovin, a naj to ne bi predstavljalo tveganja za ljudi. 

Serec nam je napako priznal in pojasnil, da kljub temu, da je voda iz vodnjaka na njihovem dvorišču vsebovala povišane vrednosti nekaterih kovin, so analize pokazale, da v končnem izdelku, torej rastlinski smetani ni bilo neskladnosti. 

Serec nevšečnosti obžaluje in dodaja, da kljub vsemu ni bilo posledic na zdravje potrošnika.

Tri leta brez ustreznih označb
Na srečo bi lahko dejali. Zaradi alergena prisotnega v topljenem siru, bi lahko pri potrošnikih občutljivih na jajčne beljakovine lahko prišlo do alergijske reakcije. Sicer pa spomnimo, da je že pred tremi leti (decembra 2014) začela veljati evropska uredba o obveznem označevanju alergenov na predpakiranih živilih v trgovinah. Cilj te uredbe je predvsem zagotavljanje informacij o živilih in s tem varovanje zdravja in interesov potrošnikov 

Kot vse kaže, Pomurske mlekarne kar tri leta niso spoštovale uredbe. 

Članek omogoča: SOBOTA INFO

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek