REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Cene telefonov in uslug bodo šle navzgor. Operaterji bodo štirikrat višje stroške opreme prevalili na potrošnike.«

»Cene telefonov in uslug bodo šle navzgor. Operaterji bodo štirikrat višje stroške opreme prevalili na potrošnike.«Huawei, konferenca v Ljubljani

Samo dan zatem, ko sta  ameriški zunanji minister Mike Pompeo in slovenski zunanji minister Anže Logar na Bledu podpisala memorandum o »varnosti omrežij«, ki je usmerjen proti kitajskim tehnološkim proizvajalcem in predvsem proti podjetju Huawei, so v Ljubljani svojo plat zgodbe javnosti predstavili vodilni iz tega tehnološkega giganta.

Toda kako pravzaprav kaže z obtožbami, da bi morala kitajska podjetja že na podlagi kitajske zakonodaje vladi v Pekingu omogočati dostop do podatkov uporabnikov tehnologije tega podjetja?

V primeru ZDA smo namreč res videli, da so Google in druga velika tehnološka podjetja ameriškim obveščevalnim službam omogočala dostop do podatkov svojih uporabnikov skozi »zadnja vrata«.

Ima torej tudi Huawei neke posebne obveznosti do kitajske vlade in ali je morda problem to, ker podjetje nima sedeža v demokratični državi, nas je zanimalo pri Insajderju?

Radoslaw Kedzia: 'Glede vprašanja, ali moramo vladi sporočati kakšne podatke je odgovor jasen – ne. Podatke o samih naročnikih uslug mobilnih operaterjev ne poznamo in nimamo. Le zakaj bi jih?' 

»Kar se tiče trditev, da ne prihajamo iz demokratične države, je treba povedati, da ima Huawei Slovenija sedež v Sloveniji. Spoštujemo tukajšnjo zakonodajo. Podjetje je bilo res ustanovljeno na Kitajskem, toda ima predstavništva po vsem svetu. Mi nismo politična organizacija, pač pa zasebno podjetje. In v našem podjetju so postopki bolj demokratični, kot v veliko podjetjih.

Glede vprašanja, ali moramo vladi sporočati kakšne podatke, je odgovor jasen – ne. Ta odgovor ima tri plasti. Najprej, kakšne podatke naj bi sploh sporočali? Podatki o naših strankah so javni, vsi jih poznamo, to so mobilni operaterji. Podatke o samih naročnikih uslug mobilnih operaterjev ne poznamo in nimamo. Le zakaj bi jih? Ob tem nikoli nismo sporočili nobenih podatkov in za to nikoli nismo bili zaprošeni. Če bi bili v takšni situaciji bi ob tem raje zaprli svoje podjetje. Ob tem so našo opremo testirali povsod. Zadnje poročilo iz Velike Britanije na primer najde tudi pri naši opremi kakšno slabost, tako kot pri drugih proizvajalcih, toda prav nobenih znakov vpletanja kakšne druge države,« je pojasnil podpredsednik podjetja Huawei Technologies Radoslaw Kedzia.

Radoslaw Kedzia
Radoslaw Kedzia: 'Vsak lahko vidi, da je vsa ta negativna kampanja proti nam usmerjena v to, da bi nas upočasnili.'

Direktor Huawei Slovenija Histro Zhangqin je ob tem pojasnil še en vidik neutemeljenih kritik na račun Huaweija.

»Kitajski zakoni veljajo le na ozemlju Kitajske. Huawei Slovenia je slovenska pravna oseba in za nas veljajo tukajšnji zakoni. Ob tem je potrebno povedati, da imamo ničelno stopnjo kršitev. Če bi našli samo en primer, da smo vohunili, to ne bi samo uničilo našega podjetja – vsi bi preprosto izgubili delo. Jaz in moji kolegi tukaj bi lahko šli domov. Ničesar ne skrivamo, državam, ki pa želijo še kakšno posebno zagotovilo, pa ponujamo, če to želijo, tudi poseben 'protivohunski sporazum'. S strani slovenske vlade sicer na ponudbo nismo dobili nikakršnega uradnega odgovora, vendar smo zmeraj odprti za dogovore in iskanje skupnih rešitev glede varnosti,« je poudaril Histro Zhangqin.

Podpredsednik Huawei Technologies Radoslaw Kedzia je dejal, da jih je slovenski podpis skupne izjave z ZDA o omrežju 5G presenetil, saj so ga številne države, predvsem države Evropske unije - zavrnile.

Histro Zhangqin: 'Kitajski zakoni veljajo le na ozemlju Kitajske. Huawei Slovenia je slovenska pravna oseba in za nas veljajo tukajšnji zakoni.' 

EU ima namreč svojo ureditev glede spletne varnosti in to Huawei »močno podpira.«

Ob tem podjetji Ericsson in Nokia iz Evrope (ki prav tako ponujata tehnologijo 5G) povsem brez težav poslujeta tudi na Kitajskem.

In čeprav v povprečju nista tako uspešni kot Huawei, prav tako sklepata pogodbe.

Ob tem je Huawei dobil številne najpomembnejše certifikate za varnost in nikoli ni imel nobenega resnega vdora v svojo programsko opremo.

Radoslaw Kedzia je tudi opozoril, da je razlog za naraščanje slovenskega BDP-ja to, da so v državi odprte možnosti za tekmovanje.

Histro Zhangqin
Histro Zhangqin

»Če onemogočite konkurenco, bodo posledice vidne v naslednjih petih letih. Ne takoj, vendar boste lahko videli predvsem povečane cene. Če namreč odstranite glavnega ponudnika s trga, potem bodo cene ostalih šle navzgor, morda štirikrat tako visoko, kot so sedaj. Ko sem sam prišel na ta položaj pred petimi leti, so bile cene postaj petkrat tako visoke, kot danes. Mi pa sedaj dajemo na trg visoko kvalitetne proizvode za razumno ceno. Če bo konkurenca omejena, potem boste efektivno imeli duopol. Dva igralca bosta ostala na trgu. In to bo res dvignilo cene. Če bodo operaterji morali dražje plačevati za opremo, potem bodo to morali nekako kompenzirati. In edini način bo, da bodo te stroške prevalili na potrošnike in dvignili cene telefonov in uslug,« opozarja Radoslaw Kedzia.

Na to opozarja tudi poročilo Oxford Economics, ki kaže, da bi izključitev podjetja Huawei pri naložbah v 5G infrastrukturo pomenila bistveno večji strošek za EU, uporabniki pa bi začeli 5G uporabljati z veliko zamudo.

Kar 56 milijonov državljanov EU bi čutilo zamudo pri uporabi 5G do leta 2023.

Kar 56 milijonov državljanov EU bi čutilo zamudo pri uporabi 5G do leta 2023.

Oxford Economics tudi ocenjuje, da bi izguba BDP leta 2035, vključno s preteklimi leti, znašala 40 milijard evrov.

Ob tem bi Slovenijo naložbe v 5G v naslednjih 10 letih stale 150 milijonov evrov več, 120. 000 državljanov Slovenije pa bo z zamudo pričelo uporabljati tehnologijo 5G.

»Ko vidimo vse te skupne deklaracije glede omrežja 5G in spletne varnosti v Evropi, ki pa niso usmerjene k spletni varnosti, ampak h geopolitičnemu položaju, nas to v našem podjetju skrbi,« je sklenil Radoslaw Kedzia, poddirektor podjetja Huawei Technologies.

Histro Zhangqin
Histro Zhangqin: 'Kitajski zakoni veljajo le na ozemlju Kitajske. Huawei Slovenia je slovenska pravna oseba in za nas veljajo tukajšnji zakoni.'

Slovenski podpis pod skupno izjavo z ZDA o varnosti omrežij 5G jih je v podjetju Huawei po besedah podpredsednika družbe Huawei Technologies - presenetil.

»Mnoge države so zavrnile podpis, tudi številne članice Evropske unije, ki ima svojo regulativo za spletno varnost. Verjamemo, da je spletna varnost ključna za zagotovitev zaščite osebnih podatkov vseh državljanov,« je pristavil.

Omenjene deklaracije, ki se podpisujejo, po njegovih besedah sicer ne omenjajo neposredno podjetja Huawei, a iz retorike predstavnikov ameriških oblasti veje občutek, da je vse skupaj posredno usmerjeno proti njim, ker naj bi s svojo tehnologijo vohunili za Kitajsko.

V Huaweiju to odločno zanikajo.

Radoslaw Kedzia: 'Vsak lahko vidi, da je vsa ta negativna kampanja proti nam usmerjena v to, da bi nas upočasnili.'

Za Slovenijo bo podpis izjave zato pomenil upočasnitev tako digitalizacije kot razvoja tehnologije.

»Kakršna koli diskriminacija in omejevanje svobodnega trga ima vedno negativen vpliv na gospodarsko dejavnost, na digitalnem področju pa bo okrnjena tudi digitalizacija, če nimate več konkurenčnega trga, boste morda bili primorani uporabljati tehnologijo in rešitve, ki niso najboljše,« je poudaril Kedzia in dodal, da so prav pri podjetju Huawei trenutno tehnološko najnaprednejši.

Slovenska vlada je popustila pod pritiski ZDA
Slovenska vlada je klecnila pod pritiski ZDA.

»Glede spletne varnosti naj povem, da je ta za naše podjetje nedotakljiva, rdeča črta, ki je nihče ne more prečkati,« je zagotovil tudi direktor podjetja Huawei Slovenija Histro Zhangqin in poudaril, da je ustanovitelj Ren Zhengfei že večkrat zatrdil, da tako Huawei kot on sam osebno nikoli ni prejel zahtevka od katere koli vlade na svetu za posredovanje neprimernih informacij.

»Vsak lahko vidi, da je vsa ta negativna kampanja proti nam usmerjena v to, da bi nas upočasnili,« je na koncu dejal Radoslaw Kedzia.

Nihče od prisotnih novinarjev temu v tišini, ki je sledila – ni ugovarjal, zato se je tiskovna konferenca s to izjavo, ki najbolje opisuje bistvo tega, kar se dogaja v zvezi s podjetjem Huawei v Sloveniji - tudi končala.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek