sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Odmiranje opozicije: vladne in opozicijske stranke skupaj odpravile nakupovanje ob nedeljah. Profitiral bo Vizjak
V parlamentarnih demokracijah so redki so primeri, ko opozicijske stranke ne nasprotujejo predlogom vlade.
V Sloveniji je, čeprav formalnega dogovora o sodelovanju pozicije in opozicije dejansko ni, povsem drugače.
Kot pri zakonskih določilih, ki so omejila delovanje vard so opozicijske stranke znova našle veliko skupnih točk z vladnimi strankami in s skupnimi močmi podprle zaprtje trgovin ob nedeljah.
Za nedeljsko zaprtje trgovin. Ustavimo malo ta lajf, spočijmo ljudi, naj družina bolj zaživi. Če pa kaj nujno rabilo se bo, se bo pa na Vizjakov Petrol šlo.
— dušan kočevar (@dusankocevar1) September 30, 2020
Čeprav Janševa vlada ni podpirala zaprtja trgovin ob nedeljah je namreč Državni zbor z zanimivo mešanico glasov opozicijskih in vladnih strank vendarle sprejel novelo zakona, ki določa, da bodo po novem večje trgovine in trgovski centri – zaprti.
Zaprtje trgovin ob nedeljah in praznikih so predlagali poslanci Levice, v glasovanju pa so ta predlog podprli tudi poslanci SDS, SD, NSi, SAB ter večji del poslancev LMŠ in DeSUS.
Za je glasovalo 72 navzočih na seji, 13 pa jih je bilo proti.
Izjeme so prodajalne s prodajno površino do 200 kvadratnih metrov na bencinskih servisih, mejnih prehodih, pristaniščih, letališčih, železniških in avtobusnih postajah ter v bolnišnicah.
Sodelovanje z najslabšo @vladaRS v zgodovini, so si skopali v stranki @StrankaSMC. In @stranka_DeSUS. politični grob. Naslednja je @NovaSlovenija , Janes se pa smeji.
— Franček Krebs (@francekkrebs) September 29, 2020
Prav tako bodo lahko ob nedeljah in dela prostih dneh odprte preostale manjše prodajalne s površino do 200 kvadratnih metrov, če bodo delo v njih opravljali nosilci trgovinske dejavnosti oz. njihovi zastopniki, lahko pa tudi dijaki, študenti in upokojenci.
Levica je torej v vladi, ki jo vodi Janez Janša dosegla to, kar ni dosegla v Šarčevi vladi, ki jo je načeloma podpirala.
Na podoben način je stranka SD – tedaj ob nasprotovanju Levice – dosegla prepoved delovanja »vard«, česar ni bila sposobna izpeljati v vladi levosredinskih strank.
To pa je hkrati slaba popotnica tudi za opozicijo, saj kaže, da sama ni sposobna narediti tega, kar ji uspe, ko je na oblasti – Janez Janša.
Morda mu pogodbe za čistilni servis na črpalkah Petrola prinašajo več denarja in mu seveda pomenijo mnogo več kot mnenje državljank in državljanov.
— Blaž Zgaga (@blaz_zgaga) September 30, 2020
V tem pogledu gre zato predvsem za nove uspehe stranke SDS in zato ni nenavadno, da stranka ostaja visoko na lestvicah pri raziskavah javnega mnenja.
Sploh bo fino tistim, ki ne bodo dobili le enega prostega dneva, ampak vse proste dni! Jupi za preživljanje dni, kakor želijo.
— Tamara Langus (@Centrifuzija) September 29, 2020
Je pa treba priznati, da je to za Levico res dobra zmaga. Populistična, ampak jebiga. Ni niti prva niti zadnja taka. https://t.co/EjtzkNFvRw
Kar se tiče konkretne zahteve o zaprtju trgovin so zadovoljni so predvsem v strankah in sindikatih, ki so odločitev podprli.
Veliko je tudi komentarjev na družbenih omrežjih.
Če smo se kaj naučili od te vlade, je pa dejstvo, da ne pozna dna. #pričakujnepričakovano
— Jure Poglajen El Dentista (@JurePoglajen) September 29, 2020
Nekateri odločitev podpirajo, drugi grajajo.
Da je pri odločanju o tem vprašanju prevladal razum, ocenjuje generalni sekretar Sindikata delavcev trgovine Slovenije Ladi Rožič.
Upa tudi, da novela ne bo šla v ustavno presojo.
»Pri poslancih je prevladal razum; ne gre za politično, ampak povsem interesno zadevo,« je dejal Rožič, potem ko je DZ v torek sprejel novelo, ki jo je Levica vložila na pobudo sindikata.
Ne se nam ne.
— Yayaaa (@miss0MFGspot) September 30, 2020
Plače mamo obupne, pogoje dela še bl.
Lp
Generalnega sekretarja sindikata ne skrbi, da bo prišlo do odpuščanj.
Delodajalci namreč opozarjajo, da bo z zaprtjem trgovin ob nedeljah in dela prostih dneh promet trgovcev nižji za vsaj 10 odstotkov, posledično pa bo prišlo do presežka zaposlenih.
Kot pravi Rožič, je že sedaj v panogi premalo zaposlenih. S spremembami se bo lažje organiziralo delovnik, tudi presežnih ur bo manj, ocenjuje.
Vizjak je res vizionar. Po novem bo Petrol imel tudi nedeljski monopol na prodajo mleka.
— Barbara Zimic (@bahpress) September 30, 2020
Povsem drugačne ocene prihajajo iz gospodarstva.
Posledice novele zakona v trgovini, po kateri bodo trgovine ob nedeljah zaprte, bodo tako za gospodarstvo kot zaposlene hude, opozarja predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah.
Pravzaprav, hvala TRGU.
— Matjaž Prtenjak (@MPrtenja) September 29, 2020
Nevidna roka trga poskrbi za vse!
Nevidna roka trga je močnejša od Ljubljenega Vodje!
Med drugim promet bo nižji in posledično bi lahko prišlo do odpuščanj. Ali in kako bodo v zbornici ukrepali, se bodo odločili po analizi novele, je povedala.
»Gre za zakon, ki je usmerjen v odpuščanje«, je ocenila Lahova.
Težko tudi razume, da je bila novela sprejeta v sedanjih razmerah, ko bi bilo treba vse sile usmeriti v oživljanje gospodarstva, ne pa da se slabšajo pogoji v tako pomembni panogi, kot je trgovina, ki po njenih besedah ustvari 34 odstotkov vseh prihodkov gospodarstva.
Obratovalnega časa bo manj za 16 odstotkov, posledično se bodo prihodki - ob predpostavki, da se bo del nakupov prenesel v druge dni v tednu - znižali za vsaj 10 odstotkov.
Ker bo manj obratovalnega časa, bo potrebnih manj zaposlenih, ki bodo imeli tudi nižje plače, saj ne bodo prejeli dodatka za delo ob nedeljah.
Najbolj zadovoljna pa je lahko, kljub slabim ekonomskim posledicam – vlada in predvsem SDS.
Uradno je bila proti spremembam, zato se bo s tem zagovarjala pred trgovci, istočasno pa je dopustila sprejetje odločitve, ki bo všeč njihovim volivcem, ki so prepričani, da je v nedeljo že zaradi verskih razlogov potrebno počivati.
Glavna desničarska dilema in vprašanje:
— Z (@HZlatko) September 30, 2020
Ne razumem, zakaj množice zagovarjajo bogataše , ki so obogateli na njihov račun
Najpomembneje pa je, da je SDS znova dokazala, da je stranka, s katero vsi zelo radi sodelujejo.
In da torej med strankami SMC in DeSUS ter ostalimi strankami, ki so v opoziciji, ni bistvene razlike.
To pa bo zmedo med slovenskimi volivci samo še povečalo.
Zapirajo banke, zapirajo pošte, zapirajo živilske trgovine v manjših krajih, število avtobusov na podeželju je vsak dan manj, zapirajo nam dostop do družinskega zdravnika, razprodajajo naše premoženje, služb za mlade ni itd. Potem se pa čudijo, da se nam kolca po socializmu.
— Neva Železnik (@NEVAELEZNIK) September 28, 2020
Če se je v socializmu dolga desetletja govorilo o odmiranju države, potem danes sprejemanje vedno novih predlogov vlade in opozicije skupaj dolgoročno vodi le k odmiranju opozicije.
Kar je odlično za to, da vse ostane tako, kot je doslej.