REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Novo leto, novi davki: od prvega januarja višji davki na uvoz iz tretjih držav, predvsem pa spletni nakupi

Novo leto, novi davki: od prvega januarja višji davki na uvoz iz tretjih držav, predvsem pa spletni nakupi

Novo leto je prineslo veliko sprememb na področju tobačnih izdelkov, minimalne plače, urne postavke za študentsko delo in starševski dopust. Večina jih je za prebivalstvo in državljane pozitivnih – ne pa vse …

Če veliko kupujete v tujini, na primer preko spleta, potem se je potrebno zavedati, da so od prvega januarja ti nakupi postali dražji.

S 1. januarjem 2020 je v EU nastopila odprava oprostitve DDV za uvoženo blago iz tretjih držav.

Zaradi oprostitve DDV naj bi države EU doslej namreč letno izgubile okoli milijardo evrov samo iz naslova paketov, ki so bili oproščeni plačila davka. V EU je na letni ravni prispelo okoli 150 milijonov paketov, ki so označeni z vrednostjo, nižjo od 22 evrov.

S prvim januarjem 2020 je je v EU nastopila odprava oprostitve DDV za uvoženo blago iz tretjih držav.

Pošta Slovenije je na primer v letu 2019 prejela okoli 3.000.000 pošiljk iz tretjih držav med katerimi je bilo približno 95 odstotkov pošiljk označenih z vrednostjo pod 22 evrov.

 Zaradi dvoma o vrednosti paketov je bilo zaseženih 83.165 pošiljk, med katerimi se je izkazalo, da jih je 58 odstotkov presegalo vrednost 22 evrov.

Če naročate predmete manjše vrednosti iz Kitajske ali drugih držav izven EU, potem odprava oprostitve DDV pomeni, da bo potrebno plačati DDV tudi za predmete, ki stanejo manj kot 22 EUR. To velja celo za tiste izdelke, ki stanejo manj kot evro.

In po koncu obdobja »brexita« bi se to naslednje leto – če ne bo prostocarinskega dogovora z Veliko Britanijo, kar še vedno ni povsem jasno – to lahko nanašalo tudi na blago iz Združenega kraljestva.

Cilj tega ukrepa je sicer preprečevanje izkrivljanja konkurence med dobavitelji znotraj območja EU in tretjih držav. Predvsem majhna in srednja podjetja naj bi bila v boljšem položaju, ker naj bi bila postavljena v enakopraven položaj z dobavitelji s sedežem v EU.

Novi davki pa bodo vplivali tudi na rast življenjskih stroškov. In morda negativno tudi na gospodarsko rast v EU, ki je tudi brez novih davkov že tako ali tako mizerna ali celo negativna.

Hkrati pa to seveda omogoča državam, da pri uvozu poberejo dajatev. In to celo za »majhne« zneske.

Pri tem se je potrebno zavedati, da bo za pošiljke od 1 pa do 150 EUR potrebno plačevati samo DDV, za izdelke z višjo vrednostjo pa se bo plačevala tudi ustrezna carina. Ob uvozu trošarinskih izdelkov (npr. alkohol, cigareti) je potrebno plačati še trošarino od celotne količine.

Če bodo ti ukrepi pripeljali do večje konkurenčnosti na trgi EU bo pokazal čas.

Že zdaj pa je jasno, da so nakupi v tujini, še posebej pa spletni nakupi z novim letom postali dražji, kar pa za potrošnike med več pozitivnimi novicami tega leta – ni tako dobra novica, saj bodo tudi ti novi davki vplivali tudi na rast življenjskih stroškov.

In morda negativno tudi na gospodarsko rast v EU, ki je tudi brez novih davkov že tako ali tako mizerna ali celo negativna.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek