sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Nezakonito »rasno profiliranje« udarilo na plan v Bovcu?
Slovenska policija je v petek v Bovcu kaznovala 26 mladih kubanskih plesalcev, ker pri sebi niso imeli osebnih dokumentov. Šlo je za njihovo, še bolj pa za napako organizatorjev, saj so dokumente pustili v torbi v hotelu v Čenti. Vendar so bili policisti neusmiljeni. Zakon zahteva, da imajo tujci svoje dokumente ves čas s seboj. Skupina bo zato morala plačati nič manj kot 12.500 evrov. Niti prošnje bovškega župana Valterja Mlekuža, da naj bo opomin dovolj, niso pomagale.
Da bi bil absurd še večji, so bili nastopajoči Kubanci v Bovcu kot del Festivala src, ki ga Furlanija - Julijska krajina pripravlja še v Vidmu, Huminu in Čenti. Bovška občina jih je v eni tamkajšnjih restavracij pogostila s kosilom, nakar so se nekateri iz skupine odpravili na sprehod po mestu.
Enega izmed njih so ustavili policisti postaje za izravnalne ukrepe Nova Gorica in ga legitimirali. Toda spremljevalci skupine so listnice pozabili v Čenti, kjer so bili nastanjeni, zato so policisti začeli izvajati postopek.
Kako ravnati? Policija je pojasnjevala, da so ukrepali »po zakonu«, hkrati pa so v medijih in na družbenih omrežjih prevladovale kritike nehumanega ravnanja policije. Ne samo Slovenci, tudi drugi tujci na festivalu in gostje v Sloveniji so bili namreč nad ravnanjem slovenske policije šokirani. Nekateri so pričeli tudi z zbiranjem denarja za plačilo kazni, kajti na Kubi je mesečna plača okoli 25 dolarjev, plesalci pa s plesom v Sloveniji tud niso zaslužili prav nič. Zgolj obogatili so kulturno ponudbo Slovenije in bili ob tem drastično kaznovani.
Čeprav so organizatorji festivala potne liste vseh članov v Bovec dostavili v manj kot uri, to petih mož v modrem ni omehčalo. Popisali so jih in oglobili za 500 evrov, eno mladoletno osebo pa so prijavili sodniku za prekrške.
»Res je, to je bila napaka organizatorjev, toda policisti so praktično takoj dobili vse njihove dokumente, zato bi bil opomin povsem dovolj. Tako pa je bilo res grozno opazovati jok nič krivih gostov, ki v življenju še niso videli 500 evrov,« je bil zaprepaden bovški župan Valter Mlekuž. Postopek je trajal kar pet ur. Zaradi kršitve zakona je bila 25 Kubancem izrečena globa, za 16-letnika pa bo šel obdolžilni predlog na okrajno sodišče. To naj bi o primeru odločilo še danes. Če ne bo, bodo Kubanci tudi v Italiji postali »ilegalci« zaradi v Sloveniji zaseženih dokumentov, prav tako pa se ne bodo mogli vrniti v domovino.
»Zdrav razum, zdrava pamet, zdrava kmečka pamet, človeškost, razumevanje ... Karkoli od naštetega bi policisti novogoriške postaje za izravnalne ukrepe pretekli petek v Bovcu uporabili, bi se Slovenija izognila nepotrebni nacionalni sramoti, ko so denarno kaznovali kubanske plesalce«, v Delu o tem dogodku piše Blaž Močnik.
Vendar je problem še nekje drugje. »Kubanski plesalci so - tudi zaradi malomarnosti organizatorjev oziroma spremljevalcev - postali žrtev sistema zaradi barve kože. Policisti morajo namreč najti vzrok za identifikacijo naključnega mimoidočega. Policisti so videli nevarnost v njihovi drugačnosti,« opozarja komentator.
Da je prekršek nastal in da so policisti imeli pravico do preverjanja dokumentov, o tem ni dvoma. Toda kako so se odločili, da preverijo prav te in ne neke druge osebe? Če so se odločili zgolj na podlagi barve kože, morda pod vtisom prebiranja strašljivih napisov o nevarnosti, ki jo za Slovenijo predstavljajo begunci, potem so dejansko postopali na podlagi svojih predsodkov in so »rasno proflirali« svoje izbrane žrtve. Kar je prepovedano, ne samo v EU, pač pa tudi v ZDA, kjer je znanih več podobnih, odmevnih primerov iste prakse. Se bo poleg »taserjev« iz ZDA v Slovenijo preselila in udomačila tudi diskriminacija tujcev na podlagi barve kože, česar Slovenija doslej še ni poznala?
»Peterica policistov je v petek padla na izpitu iz človečnosti. A se tam vendarle ni znašla po naključju in po svoji volji. Kajti odsotnost zdrave pameti s kaznovanjem temnopoltih plesalcev sredi belega dne v bovškem središču ni sramotni incident, temveč posledica. Posledica obolelega družbenega stanja duha, razkroja vrednot, pomanjkanja empatije, podpihovanja sovražnosti, prevlade sovražnega govora, kriminalizacije migracij in širjenja strahu. Zato se ne obdajamo zgolj s fizično bodečo žico, ampak osebnostno trpinčimo ter omejujemo sebe in druge okoli nas. Jutri bomo tako lahko na vrsti najprej ti, potem še jaz«, ocenjuje komentator v Delu.
Pri vsem tem pa so imeli policisti odprto še eno pot, ki bi bila zakonita in ne bi osramotila Slovenije. Zakon o prekrških namreč v 53. členu navaja: »Pooblaščena uradna oseba prekrškovnega organa lahko namesto izreka sankcije, kršitelja opozori, če je storjeni prekršek neznatnega pomena in če pooblaščena uradna oseba oceni, da je glede na pomen dejanja opozorilo zadosten ukrep.«
Zakaj se za to pot policisti niso odločili, policija ni pojasnila. Prav tako ne, zakaj so Kubance legitimirali, zato bo sum »rasnega profiliranja« kakor temen oblak tudi v prihodnje še ležal nad policijsko postajo v Bovcu.