četrtek, 21. november 2024 leto 29 / št. 326
Licemerno: Janša Ukrajino vztrajno porival proti vojni, danes »zaskrbljeno« poziva k miru in sankcioniranju Rusije!
Zaradi zaostrovanja razmer na rusko-ukrajinski meji je po besedah evropskih voditeljev prišlo do »enotnosti Evropske unije pri podpori Ukrajini in obsodbi ruskega pritiska.«
O tem se je sedaj oglasil tudi slovenski predsednik vlade Janez Janša, ki je sicer tudi osebno odgovoren za sedanje stanje odnosov med Rusijo in EU.
V času njegove vlade je namreč Slovenija kot članica zveze NATO podprla širitev zveze NATO na Ukrajino.
Tudi predsednik države Borut Pahor se v svojih govorih zavzema za dialog in javka, ker kmalu ne bo več miru, Janez Janša pa celo podpira Ukrajino in napoveduje obisk v tej državi - konec meseca...
Oba, Pahor in Janša pa sta tedaj, ko bi lahko kaj naredila za mir - zgolj prilivala olja na ogenj in zvesto, lakajsko sledila zgrešeni ameriški politiki.
Premier Janša napovedal, da bo do konca meseca obiskal Ukrajino in osebno poskrbel, da pride do vojne, poročajo viri.
— Fake Nova24TV (@Nova24TW) February 12, 2022
Podpirala sta tako ravnanje Busheve, kot tudi Bidnove administracije, ki je sodu izbilo dno.
Janša je bil predsednik vlade, ko so Ukrajino in Gruzijo povabili v NATO.
Pahor je bil evropski poslanec, zatem pa predsednik vlade. In oba sta podpirala širitev zveze NATO.
Pahor je še letos poleti sedel na konferenci, kjer so vsi voditelji dajali podporo Ukrajini pri vrnitvi Krima pod njeno suverenost, pri čemer je potrebno vedeti, da Ukrajina v svojih dokumentih predvideva tudi uporabo sile pri »osvobajanju« ozemelj, ki so »začasno okupirana.«
In Janša se je lani strinjal, da se Ukrajini podeli »membership action plan«, akcijski načrt za članstvo (MAP), kar je zadnji korak pred sprejemom neke države v zvezo NATO.
Tudi če bi ta proces trajal še nekaj let, je to bilo za Kremelj znak za alarm, saj bi Ukrajina lahko v primernem trenutku zelo hitro postala članica zveze NATO – s tem pa bi se svet znašel na robu jedrske, tretje svetovne vojne.
Janša osebno v Ukrajino. To jih gre z orožjem založit, ali gre prevererit, če je kaj za “pobrat”
— Franc Breznik (@FBreznik) February 13, 2022
Da je Ukrajina koruptivna država in da mora izvesti še veliko reform, ter da se Rusija za brez razloga vznemirja zaradi želje Ukrajine po vstopu v NATO – to so seveda zelo prozorni argumenti, kajti videli smo, da je NATO brez težav sprejel tudi Severno Makedonijo in Črno goro, kjer imajo iste probleme s korupcijo, ob tem pa so Črno goro sprejeli v Severnoatlanstko zavezništvo celo kljub nasprotovanju večine ljudi in brez referenduma!
Janša se bo odpravil v Ukrajino.
— zoran p (@p_zoran) February 12, 2022
Kaj pa darile? Nekaj morda bo… pic.twitter.com/pa8DUQNzgh
Ker pa članice zveze NATO odločajo soglasno, to pomeni, da je Janez Janša kot predsednik vlade, leta 2008 in leta 2022, podprl dve ključni odločitvi, ki sta privedli najprej do gruzijsko-ruske in sedaj morda še do rusko-ukrajinske vojne.
Janša je podprl širitev zveze NATO na te države leta 2008, v času Busheve administracije, lani pa še, da Ukrajina dobi MAP.
No, mimogrede pa je Slovenija v času njegovega predsedovanja svetu EU februarja 2008 priznala še Kosovo kot neodvisno državo – kar je bila prav tako prva resna kršitev ozemeljske celovitosti suverene države v Evropi po drugi svetovni vojni, ki je po oceni večine analitikov tudi prvi vzrok za sesuvanje varnostne ureditve in veljavnosti temeljnih načel mednarodnega prava na Stari celini.
A je vrhovni poveljnik sekte že čestital Ukrajini za zmago nad Rusijo? Toliko da vem, kdaj začnemo kuriti na drva. https://t.co/V6xSyuYQCc
— Kajman Očalar (@kajman_ocalar) February 13, 2022
Fred Kaplan je v časniku Slate na primer pravkar objavil daljšo analizo, v kateri jasno razkriva, zakaj je bilo vse to narobe.
Kljub uporabi nekaterih zavajajočih argumentov v korist ZDA, Kaplan v delu analize odkrito piše, da nosi odgovornost za zaostrovanje v Ukrajini tudi Busheva administracija.
Opozarja, da so ruski ugovori glede širjenja zveze NATO »na bolj trdnih tleh.«
Ko je opisal, zakaj Ukrajine ni bilo med državami, na katere se je NATO razširil do leta 2004, je Kaplan zapisal naslednje: »Ukrajina očitno ni bila med temi narodi, deloma zato, ker so tudi najbolj goreči zagovorniki politike širitve Nata priznavali, da bi bil vstop največje zahodne sosede Rusije – države, s katero ima stoletja stare zgodovinske, gospodarske in kulturne vezi – preveč provokativen za Moskvo.«
»Nato je leta 2008 na vrhu NATO pakta v Bukarešti v Romuniji predsednik George W. Bush prestopil ta rubikon in zavezal NATO k vključitvi Ukrajine in Gruzije – še ene nekdanje sovjetske republike, ki ni bila vključena v širitev prejšnjega desetletja – na neki točki v nedefinirani prihodnosti…« opozarja Kaplan.
President Zelensky visited front line troops in the trenches of eastern #Ukraine today.
— LookNoFurther (@LookNoFurther4) February 17, 2022
These trench fortifications are like those that developed along French and Imperial German lines in northern France more than 100 years ago.
Well done, World.
Great progress. pic.twitter.com/FdrYeUlcTd
Kaj je vse to pomenilo za Rusijo, je po njegovem jasno: »Vendar ni dvoma, da je bila Rusija prevarana in povsem razumno je zato sklicati vrh, da bi razpravljali in obravnavali legitimne varnostne interese Rusije. Busheva izjava iz Bukarešte je bila velika napaka.«
»George Kennan, arhitekt ameriške politike hladne vojne v 40. in 50. letih prejšnjega stoletja, je Natovo širitev označil za 'najusodnejšo napako ameriške politike v celotnem obdobju po hladni vojni',« poudarja Kaplan.
In da bo seveda jasno – vsi najpomembnejši slovenski politiki (z izjemo Zmaga Jelinčiča) so podpirali proces širitve zveze NATO, ob tem pa je bil prav Janez Janša ključni podpornik treh odločitev, ki so najbolj škodile Rusiji in miru v Evropi.
Kaplan razkrije tudi, da je neutemeljena tudi trditev ZDA in drugih članic zveze NATO, da imajo vse suverene države pač same pravico odločati, če se bodo priključile kakšnemu od vojaških blokov – ali ne.
Dear USA and Russia, this is a nice place you can use submarines, navy and planes without destroying europe#WWIII #Ukraine pic.twitter.com/yo2t5KJQHD
— ΚωνσταντίνοςΑν. (@LDagger2) February 13, 2022
»Na mestu je tudi ruska trditev, da Helsinška sklepna listina o evropski varnosti priznava pravico držav 'do svobodne izbire ali spreminjanja načinov zagotavljanja svoje varnosti, vključno z zavezniškimi pogodbami', vendar državam tudi prepoveduje krepitev svojega položaja 'na račun varnosti drugih držav.' ZDA navajajo prvo klavzulo, ki upravičuje, da se Ukrajini vsaj načeloma dovoli vstop v NATO. Rusija navaja drugo klavzulo, da bi utemeljila svojo željo, da bi to prepovedala Ukrajini. V zvezi s tem mora obstajati način, da zadovoljimo obe stališči – še posebej, ker, kot so rekli predsednik Joe Biden in vsi drugi zahodni voditelji (in ker se celo Zelenskemu zdaj začenja dozdevati), Ukrajini v bližnji prihodnosti dejansko itak ne bo dovoljen vstop v NATO.«
#NATO is a continuation of Nazism. It supports neoNazis in Ukraine. It has no purpose w/o Russia perceived as an enemy, & the imperialist destruction of other countries. Nazi war criminals became high ranking commanders in NATO after WW2. WW2 never endedhttps://t.co/HVR3V5T3vn pic.twitter.com/LjTBTp53ay
— Marie #FreeAssange (@Maraki378) February 18, 2022
Vse to se seveda v celoti sklada z analizami, ki jih je že leta 2015 podal John A. Mearsheimer.
Že leta 2015 je Mearsheimer dejal, da so za krizo v Ukrajini krive predvsem ZDA.
Opozoril je Belo hišo, da naj Ukrajini ne pošilja orožja in da naj Ukrajine in Gruzije ne poskusi zvleči v zvezo NATO, saj bo v tem primeru Rusija prisiljena uničiti državo, posledice pa bodo zelo slabe za ves svet, za Ukrajino, Rusijo in Evropo.
Velika Britanija, ZDA in druge članice zveze NATO, na primer Poljska in Litva pa so počele prav to.
In sedaj britanska vlada že vnaprej objavlja smeri morebitnega prodora ruske vojske v Ukrajno...
The British Defense Ministry reports that Russia continues to draw troops to the border with Ukraine, and also publishes an "official" British map of the "invasion".#Ukraine) pic.twitter.com/LWZNPcV7fF
— The Rage X - Conflict News (@the_ragex) February 17, 2022
In kaj nam danes sporoča slovenski predsednik vlade?
Tudi predsednik slovenske vlade licemerno opozarja na vojno – s to razliko, da je on sam Ukrajino najmanj dvakrat pahnil proti vojni, s tem da je leta 2008 Slovenija podprla Bukareštansko izjavo, leta 2022 pa dodelitev načrta za članstvo Ukrajine v NATO.
Premier Janez Janša pa je včeraj dejal: »Obžalujemo, da je Putin velikokrat korak naprej pri teh preigravanjih in je mogoče šele v zadnjih tednih prišlo do tako velike stopnje enotnosti Zahoda, da bo to v prihodnje bistveno težje. Je pa moje mnenje, da to tudi njemu ne koristi.«
Janša gre v Ukrajino...ubogi narod, sam še to mu fali...
— klemen piber (@klemenpiber) February 13, 2022
In zato sedaj Slovenija podpira diplomatska prizadevanja za umiritev razmer, a hkrati podpira tudi ostre sankcije proti Rusiji, ki jih pripravlja Evropska komisija…
»Glede na informacije, ki jih imam, se omenja sankcije na področju tehnologije, na področjih, ki so na neki način strateškega pomena, tudi ko gre za t. i. dvojno rabo, se pravi za vojaško uporabo določene tehnologije,« je izjavil Janša.
Janša pa je še posebej zaskrbljen, ker je »v ozadju vsega tega, kar se dogaja s pritiski s strani Kremlja, oslabitev Ukrajine in na koncu tudi izbris Ukrajine kot suverene, samostojne države.«
Po mnenju Janeza Janše je v strateškem interesu Evropske unije, da Ukrajina ostane suverena in samostojna država.
»Na usodi Ukrajine se bije bitka za Evropo,« je solzavo poudaril Janša.
Kakšno je stanje v resnici, pa se medtem vidi na družbenih omrežjih, kjer si vojaki po tem, ko si zaželijo dobro jutro - izmenjujejo kletvice.
Video Evidence of the Situation with Ukraine and Russia
— Red (@justifyRed) January 1, 2022
Bro they got it. Ain’t no need for the US to go over there. pic.twitter.com/kOtm9YysqM
»Nadaljnje stopnjevanje konfliktov in napetosti ne prinaša zmagovalcev, temveč zgolj poražence,« je narejeno miroljubno zatrdil slovenski predsednik vlade.
To je seveda res. Vojna bo slaba za vse, za Evropo, Ukrajino, Rusijo in tudi za ZDA.
Toda Ukrajina bi lahko ostala »suverena in samostojna država«, če je zveza NATO ne bi poskusila zvleči med svoje članice (tudi z veliko, večmilijardno dolarsko podporo ZDA desničarskim gibanjem in strankam) in bi pravočasno ravnala tako, kot je svetoval George Kennan.
In če bi Rusijo sprejeli za partnerico, ne pa nasprotnico pri zagotavljanju miru v Evropi, se danes ne bi bila »bitka za Evropo« - na usodi Ukrajine.
spet nam sramoto dela, le biden ga bo po pleši potrepljal (če se ne bo še njemu zagabil)
— ciril brajer (@CiroBrajer) February 17, 2022
JANEZ JANŠA: Na sudbini Ukrajine se bije bitka za Evropu! Cilj Kremlja je slabljenje i brisanje sa mape kao nezavisne države https://t.co/XGrvdmzrsv via @KurirVesti
Da temu ni tako, pa so soodgovorne tudi vse slovenske vlade – najbolj pa dve vladi, ki ju je vodil prav Janez Janša, vladi, ki sta sprejeli tri ključne, škodljive odločitve in s tem omogočili vojno, ki bi lahko izbruhnila vsak trenutek.
Pred nami pa je ob tem še ena bratomorna vojna.
Vojna, ki bo ob tem izbrisala tudi prepričanje, da so Rusi in Ukrajinci eno ljudstvo.
However the crisis between Russia and Ukraine ends, and whatever Ukraine looks like when it's over, one thing is clear: the idea that Russians and Ukrainians are "one people" is gone forever.
— Bob Hamilton (@bobham88) February 17, 2022
Rezultat tega bi na koncu zato, kot kažejo procesi, v katerih nacionalizem preoblikuje države - lahko bilo to, da bi nastali najmanj dve državi na področju Ukrajine.