REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

AntiNATO: Rusija in Kitajska nasprotujeta širitvi Nata in »politiki sile«, ki jo svetu vsiljuje »zahodna manjšina«!

AntiNATO: Rusija in Kitajska nasprotujeta širitvi Nata in »politiki sile«, ki jo svetu vsiljuje »zahodna manjšina«!Snidenje v Pekingu: Vladimir Putin in Xi Jinping. Vir: Twitter

Ruski predsednik Vladimir Putin je v petek prispel v Peking, da bi se srečal s kitajskim kolegom Xi Jinpingom in spremljal otvoritveno slovesnost zimskih olimpijskih iger 2022.

Rusija in Kitajska sta podali skupno izjavo, v kateri nasprotujeta nadaljnjemu širjenju zveze NATO in dali jasno vedeti, da 'zahodne' države uvrščata med 'manjšino' tistih, ki motijo mednarodni mir, in ne spadajo med tiste, ki svet vodijo.

Na robu športnega spektakla pa so med obema voditeljema potekali pogovori na najvišji ravni.

In nič ne kaže, da so bili nedavni apeli ameriškega zunanjega ministra Antonyja Blinkena, da naj Kitajska »pritisne« na Rusijo zaradi njenega ravnanja glede Ukrajine posebej uspešni.

Rusija in Kitajska sta namreč podali skupno izjavo, v kateri nasprotujeta nadaljnjemu širjenju zveze NATO in »hladnovojnemu pristopu« zahodnega zavezništva k mednarodnim zadevam, sta državi zapisali v skupni izjavi.

»Danes se v svetu dogajajo velike spremembe. Človeštvo vstopa v novo obdobje hitrega razvoja in obsežnih preobrazb. Takšni procesi in pojavi, kot so multipolarnost, gospodarska globalizacija, informatizacija družbe, kulturna raznolikost, preobrazba globalnega sistema, ob tem se razvijajo upravljanje in svetovni red, povečuje se medsebojna povezanost in soodvisnost držav, oblikuje se trend prerazporeditve razmerij svetovnih sil, naraščajo zahteve svetovne skupnosti po vodenju v interesu miroljubnega in trajnostnega razvoja je zapisano v izjavi, ki sta jo podpisala Putin in Xi in je bila v petek objavljena na spletni strani ruskega predsednika.

Vladimir Putin in Xi Jinping Vir:Pixell
Vladimir Putin in Xi Jinping. Vir: Twitter

»Hkrati pa se v ozadju pandemije koronavirusa, ki se nadaljuje, razmere na področju mednarodne in regionalne varnosti iz dneva v dan bolj zapletajo, globalni izzivi in ​​grožnje se množijo. Nekatere sile, ki na svetovnem prizorišču predstavljajo manjšino, se še naprej zavzemajo za enostranske pristope k reševanju mednarodnih problemov in se zatekajo k politiki sile, se vmešavajo v notranje zadeve drugih držav, škodujejo njihovim legitimnim pravicam in interesom, povzročajo protislovja, nesoglasja in konfrontacije ter ovirajo razvoj in napredek človeštva in s tem ustvarjajo nasprotovanje mednarodne skupnosti,« piše v izjavi Rusije in Kitajske.

Kot je zelo jasno zapisano, po oceni obeh držav zahodne države predstavljajo manjšino sveta, svoje poglede pa poskušajo vsiljevati ostalim državam – večini sveta, med katere se štejeta tudi Kitajska in Rusija.

Državi obenem pozivata h krepitvi dialoga in medsebojnega zaupanja, poglabljanju medsebojnega razumevanja, spoštovanju univerzalnih vrednot, kot so mir, razvoj, enakost, pravičnost, demokracija in svoboda, spoštovanju pravic ljudi, da samostojno izbirajo pot razvoja svojih držav ter suverenost in interese držav na področju varnosti in razvoja.

Skupna izjava tudi poziva mednarodno skupnost, naj »zaščiti« mednarodni sistem, v katerem imajo Združeni narodi osrednjo vlogo, in poziva k oblikovanju »resničnega multilateralizma« v interesu »demokratizacije mednarodnih odnosov, miru, stabilnosti« in trajnostnega razvoja.

Rusija in Kitajska menita, da »posamezne države, vojaško-politična zavezništva ali koalicije, ki si prizadevajo za enostranske vojaške prednosti v škodo varnosti drugih, vključno z nelojalno konkurenco, služijo krepitvi geopolitičnega rivalstva, povečanju antagonizma in konfrontacije ter resnemu spodkopavanju reda na področju mednarodne varnosti in globalne strateške stabilnosti.«

Nekatere sile, ki na svetovnem prizorišču predstavljajo manjšino, se še naprej zavzemajo za enostranske pristope k reševanju mednarodnih problemov in se zatekajo k politiki sile, se vmešavajo v notranje zadeve drugih držav, škodujejo njihovim legitimnim pravicam in interesom, povzročajo protislovja, nesoglasja in konfrontacije ter ovirajo razvoj in napredek človeštva in s tem ustvarjajo nasprotovanje mednarodne skupnosti.

Kitajska in Rusija nasprotujeta »nadaljnjemu širjenju NATO« pakta in pozivata Severnoatlantsko zavezništvo, »naj opusti ideologizirane pristope hladne vojne, spoštuje suverenost, varnost in interese drugih držav, raznolikost njihovih civilizacijskih in kulturno-zgodovinskih vzorcev ter obravnava miren razvoj drugih držav objektivno in pravično,« piše v skupni izjavi.

Državi tudi »nasprotujeta oblikovanju struktur zaprtega bloka in nasprotujočih si taborov v azijsko-pacifiški regiji« ter ostajata »zelo budni glede negativnega vpliva ameriške indo-pacifiške strategije na mir in stabilnost v tej regiji.«

Namesto tega, kot piše v skupnem sporočilu, Moskva in Peking poskušata zgraditi »enakopraven, odprt in vključujoč varnostni sistem« v Indo-Pacifiku, ki »ni usmerjen proti tretjim državam.«

Rusija je s svoje strani ponovno potrdila svojo zavezanost načelu 'ene Kitajske', in zatrdila, da »je Tajvan sestavni del Kitajske« in da »nasprotuje neodvisnosti Tajvana v kakršni koli obliki.«

Kitajska stran pa »podpira predloge Ruske federacije o oblikovanju dolgoročnih pravno zavezujočih varnostnih jamstev v Evropi,« je zapisano v izjavi.

Obe državi bosta »nasprotovali dejanjem zunanjih sil, ki spodkopavajo varnost in stabilnost v skupnih sosednjih regijah« in bosta nasprotovali »vmešavanju zunanjih sil pod kakršno koli pretvezo v notranje zadeve suverenih držav«, hkrati bosta nasprotovali t. i. »barvnim revolucijam in krepili sodelovanje« na teh področjih.

Skupna izjava podpira tudi zamisel o »enotni globalni protiteroristični fronti«, v kateri imajo osrednjo vlogo OZN.

Hkrati »nasprotujeta politizaciji problematike boja proti terorizmu ... in obsojata vmešavanje v notranje zadeve drugih držav v geopolitične namene z uporabo terorističnih in ekstremističnih skupin ali pod zastavo boja proti mednarodnemu terorizmu in ekstremizmu.«

Kitajska in Rusija sta hkrati izrazili »resno zaskrbljenost« zaradi vzpostavitve tristranskega varnostnega partnerstva AUKUS med ZDA, Združenim kraljestvom in Avstralijo.

»Rusija in Kitajska menita, da so takšna dejanja v nasprotju s cilji zagotavljanja varnosti in trajnostnega razvoja azijsko-pacifiške regije, povečujejo tveganje oborožene tekme v regiji in ustvarjajo resna tveganja širjenja jedrskega orožja sta zapisali.

Rusija je s svoje strani ponovno potrdila svojo zavezanost načelu 'ene Kitajske', in zatrdila, da 'je Tajvan sestavni del Kitajske' ter da 'nasprotuje neodvisnosti Tajvana v kakršni koli obliki.'

Glede jedrske politike na splošno se Rusija in Kitajska strinjata, da je treba »opustiti miselnost hladne vojne in pristop iger z ničelno vsoto«, zato pozivata jedrske sile, naj umaknejo svoje jedrsko orožje, razporejeno v tujini (kar se nanaša na ZDA in zaveznice).

Prav tako nasprotujeta »neomejenemu razvoju globalnega protiraketnega obrambnega sistema« ZDA in pozivata k sprejetju ukrepov za zmanjšanje tveganja jedrske vojne z »zmanjšanjem vloge jedrskega orožja« v nacionalni varnostni politiki držav.

Skupna izjava obsoja tudi odločitev Washingtona iz leta 2019 o umiku iz Pogodbe o jedrskih silah srednjega dosega in posledično pospeševanje raziskav in razvoja novih ameriških kopenskih raket srednjega in kratkega dosega, skupaj z namenom, da jih namestijo v Aziji.

Ti procesi, pravita veliki sili, služijo le »povečevanju napetosti in nezaupanja, povečanju tveganj za mednarodno in regionalno varnost, vodijo v oslabitev mednarodnega sistema neširjenja in nadzora orožja ter spodkopavajo globalno strateško stabilnost.«

To je pa seveda kar huda klofuta Združenim državam Amerike in njenim zaveznicam.

Kitajska in Rusija sta tako v resnici še enkrat – potrdili svoje dejansko zavezništvo.

Še več, jasno sta dali vedeti, da »zahodne« države uvrščata med »manjšino« tistih, ki motijo mednarodni mir, ne pa tiste, ki svet vodijo!

To je pa seveda kar huda klofuta Združenim državam Amerike in njenim zaveznicam.

Ker se je Vladimir Putin istočasno dogovoril tudi za prodajo dodatnih količin plina Kitajski vse to kaže, da bo imela Rusija pri sporih z Ukrajino, EU in zvezo NATO – hrbet varovan s pomočjo Kitajske.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek