sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Koronavirus pred vrati Slovenije, ministrov nikjer, na MZZ-ju spijo in potnikom v Italijo svetujejo »običajno previdnost«?!
Hitra širitev smrtonosnega koronavirusa Covid-19 je slovensko vlado v odstopu očitno nekoliko presenetila.
Predsednik vlade v odstopu Marjan Šarec na družbenih omrežjih sicer umirja prebivalstvo in trdi, da se vse pristojne službe »dnevno usklajujejo«, toda nekatera druga dejstva kažejo, da so državni organi veliko prepočasni.
Na spletni strani MZZ za Italijo piše, da lahko tja potujemo normalno in da je vse »brez posebnosti«; ljudem svetujejo »običajno previdnost«, medtem ko v Italiji že vladajo skrajno neobičajne razmere in italijanski mediji poročajo, da je Italiji v 11 krajih v izolaciji okoli 60.000 oseb.
Ampak na MZZ se jim zdi očitno bolj pomembno opozoriti na možnost terorizma, registracijo vozil tistih s stalnim prebivališčem v Italiji in vulkanske ter potresne dejavnosti v Italiji, kot pa posebej izpostaviti nevarnost koronavirusa.
#coronavirus A 38-year-old infected in the Lodigiano (Italy) after dinner with a friend back from China. 20 days incubation period (?). People probably underestimate the contagion exponential rate. 2 people at dinner, 3 infected, more 60 connected in more than 2 weeks. pic.twitter.com/Qes9Z9HIJl
— Max Todaro (@maxtodaro) February 21, 2020
Spletna stran MZZ pa je bila čez vikend očitno neaktualna, zastarela in že več mesecev v prenovi.
Šele po kritikah so na MZZ podali nekaj novih informacij.
»Slovenskim državljankam in državljanom, ki so v Italiji, svetujemo previdnost pri vračanju domov,« so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu za zunanje zadeve. Državljanom, ki se odpravljajo v Italijo, pa svetujejo, da zaradi spreminjajoče se situacije preverjajo stanje ukrepov v ciljni destinaciji. »Razmere in ukrepi za zajezitev virusa se hitro spreminjajo, zato svetujemo, da pred potovanjem preverite zadnje stanje z gostitelji, potovalno agencijo oziroma hoteli.«
Število okuženih v Italiji je v enem dnevu poraslo na 79, pri tem pa sta dva bolnika tudi umrla.
Če nameravate potovati v Italijo, lahko ste brez skrbi. #sarcasm @vladaRS še vedno ne ve, da je Furlanija Julijska krajina razglasila izredne razmere zaradi #coronarvirusitalia pic.twitter.com/bupg4RQerB
— Jelka Godec (@jelka_godec) February 23, 2020
Karneval v Padovi so že odpovedali, nato pa tudi tistega v Benetkah, na katerem se zbere tudi milijon ljudi. To pa je seveda idealno za širjenje virusa, ki je očitno zelo hitro prenosljiv.
Po nekaterih informacijah naj bi se virus širil tudi proti Milanu.
Zaradi koronavirusa so v italijanski deželi Furlaniji-Julijski krajini, ki meji na Slovenijo, včeraj popoldne razglasili izredne razmere.
BREAKING: Italy orders mass closures after #coronavirus cases quadruple. Officials ordered schools, public buildings, restaurants and coffee shops to close. The emergency measures come as a cluster of new COVID19 infections emerged, including some who had not been to China (DW) pic.twitter.com/pf1nXxqUzy
— Max Howroute (@howroute) February 21, 2020
Predsednik italijanske vlade Giuseppe Conte pa je izjavil, da bo policija nadzorovala situacijo in da bodo policisti preprečevali ljudem, da vstopajo ali izstopajo iz mest, ki so pod izolacijo. Po potrebi se bo vključila tudi vojska.
»Cilj je zaščititi zdravje Italijanov,« je poudaril Conte.
Italijanska vlada je odpovedala tudi vsa športna tekmovanja, ki bi morala biti v danes (v nedeljo) v Lombardiji in Venetu, kar pomeni, da se ne bodo igrale tekme italijanskega nogometnega prvenstva Inter – Sampdoria in Verona – Cagliari.
Italijanska vlada je sprejela tudi posebno zakonsko uredbo, ki predvideva možnost prepovedi gibanja, izolacijo in druge drastične ukrepe za zajezitev epidemije.
Na hitro so začeli postavljati terenske bolnišnice za prvo obravnavo okuženih s koronavirusom.
Breaking News: Italy declares a lockdown in 11 cities applying to 50,000 people. Nobody is allowed to enter or leave. This is the first lockdown from #coronavirus in Europe.
— CoronaVirus News (@COVID19__News) February 22, 2020
Zelo hitro ukrepajo tudi na Hrvaškem, kjer so že ustanovili svojo karanteno za koronavirus.
Ljudje, ki kličejo na slovensko Ministrstvo za zunanje zadeve in se vračajo iz krajev, kjer virus razsaja ne dobijo nobenih posebnih navodil, čez vikend pa na MZZ kot običajno dežurajo »študentje«.
»Trenutno se vračam iz Koreje. Od srede do danes se je število povečalo iz 25 na več kot 400 okuženih. Smo klicali na ministrstvo. Prijazna študentka, zmedena ni vedela skoraj nič. Da so imeli zadnji sestanek v četrtek. Da imajo novega v ponedeljek in nima novih podatkov,« je opozoril eden od slovenskih državljanov na Twitterju.
Priznani zdravnik, kardiolog Blaž Mrevlje pa je na Twitterju zapisal: »Prvi potrjen primer koronavirusa bomo imeli ta teden. Prvi problem zaradi pomanjkanja intenzivnih postelj teden kasneje. Tretji teden pa bo štala.«
Trenutno se vračam iz Koreje. Od srede do danes se je število povečalo iz 25 na več kot 400 okuženih. Smo klicali na ministerstvo. Prijazna študentka, zmedena ni vedela skoraj nič. Da so imeli zadnji sestanek v četrtek. Da imajo novega v ponedeljek in nima novih podatkov. 1/2
— Rok Marguč (@RokMarguc) February 23, 2020
Na spletni strani MZZ za Italijo piše, da lahko tja potujemo normalno in da je vse »brez posebnosti«, medtem ko italijanski mediji poročajo, da je Italiji je v 11 krajih v izolaciji okoli 60.000 oseb.
Prave informacije o tem kako ravnati so sicer dostopne tudi na nekaterih spletnih straneh pristojnih služb, le da večina prebivalstva ne ve, kje te informacije sploh so. Povezava je TUKAJ:
Opozorilo NIJZ je sicer dobro, toda tam kjer piše »Kitajska«, bi že danes moralo pisati »Italija.« In že kmalu bo to veljalo tudi za tiste, ki potujejo po Sloveniji.
Pri pandemiji koronavirusa Covid-19 namreč ni največja nevarnost to, da je smrtonosen (s čemer se zaradi virusa že pokojni verjetno ne bi strinjali ...).
Smrtonosnost je relativno nizka, le okoli 1-2 odstotka, večina okuženih zato tudi ozdravi. Toda problem je tistih 20 odstotkov, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje, opozarja zdravnik Blaž Mrevlje.
BREAKING: 2 dead and 54 infected after #CoronaVirus outbreak in Italy.
— PeterSweden (@PeterSweden7) February 22, 2020
- 50 000 people asked to stay home
- 10 towns on lockdown
- Schools, restaurants closed
- Universities being closed
This is not good
And I am only 1.5 hours awayhttps://t.co/mbmalDoRur
Obenem pa se bolezen zelo hitro in zelo agresivno širi. Če bi okužila do 60 ali 70 odstotkov prebivalstva, kot ocenjujejo epidemologi, bi to zato pomenilo milijone žrtev po vsem svetu.
Na to ni pripravljen noben zdravstveni sistem, problem pa je lahko tudi »destabilizacija države med preprečevanjem širjenja.«
Aleša Šabedera, ministra za zdravje, in Karla Erjavca, ministra za obrambo pa te dni ni opaziti nikjer ker očitno kuhata zamero, ki se vleče še od trenutka, ko je odstopil Marjan Šarec.
Ki pa ju odstopljeni Šarec verjetno težko pozove in zahteva, da naj resno delata, ko pa so se politično razšli, ob tem pa je Erjavec, ki je tudi sam odstopil že prej (Šabeder pa je imel odstop zgolj kuvertiran) celo še zatrdil, da se umika tudi iz javnosti.
Česar se tudi drži, vendar to očitno ne gre skupaj z opravljanjem »tekočih poslov«, ki zahtevajo aktivnega ministra.
Kar je neresno in za državo nevarno.
Coronavirus outbreak grows in northern Italy, 16 cases reported in one day https://t.co/I8ubSCSS7F pic.twitter.com/sC34KqeBnL
— Reuters (@Reuters) February 21, 2020
Takšna nekoordinacija v vladi bi lahko bila resen problem.
Italija je namreč po okuženosti pred Hongkongom, Tajsko in Združenimi državami Amerike, kjer je okuženih le 39 oseb.
Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije (WHO) ima Italija največ okuženih s koronavirusom v Evropi.
Predsednik vlade Marjan Šarec bi lahko sam sklical Svet za nacionalno varnost, vendar ga je v tem primeru s pozivom prehitel Janeza Janša, kar bi znova lahko vplivalo na to, da ga sedanji predsednik vlade »zanalašč« ne bo sklical.
Takšno trmoglavljenje pa bi lahko bilo nevarno.