REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Koronavirus: Hrvaška že na rdečem seznamu, toda očitno je, da vlada kriterije arbitrarno spreminja

Koronavirus: Hrvaška že na rdečem seznamu, toda očitno je, da vlada kriterije arbitrarno spreminjaFoto: Regional Obala

Hrvaška je od polnoči na rdečem seznamu držav z več kot 40 okuženimi z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev, kar pomeni karanteno po vstopu v Slovenijo.

Slovenci, ki so še na Hrvaškem, se lahko brez karantene vrnejo do ponedeljka do polnoči.

Pričakovati pa je zgoščevanje prometa na mejnih prehodih in cestah proti notranjosti države.

Lastniki nepremičnin in plovil na Hrvaškem pa bodo imeli na voljo 48-urno okno, v katerem bodo lahko na Hrvaškem uredili vse v zvezi s svojo lastnino.

Čeprav je vlada čas za vrnitev v domovino raztegnila do vključno ponedeljka, da bi tako preprečili gnečo na mejah, je v prihodnjih dneh pričakovati vsaj zgoščen promet na mejnih prehodih in tudi na cestah proti notranjosti države.

Izjem je po besedah notranjega ministra v odstopu 21, vključujejo pa od dnevnih in tedenskih migrantov do športnikov in športnih funkcionarjev, ki bi se želeli udeležiti športnih prireditev na najvišjem nivoju.

Lastniki nepremičnin in plovil na Hrvaškem pa bodo imeli na voljo 48-urno okno, v katerem bodo lahko na Hrvaškem uredili vse v zvezi s svojo lastnino, nato pa se bodo morali vrniti domov, da se bodo izognili karanteni.

S polnočjo se spreminja tudi status Grčije, kjer prav tako dopustuje veliko Slovencev, tudi zato, ker je bila letošnje poletje bolj varna alternativa Hrvaški. Ker število novih primerov okužb z novim koronavirusom narašča tudi v tej državi, jo je Slovenija uvrstila med rumene države.

Vse to kaže, na še nekaj - da ima politika, ne pa stroka, glavno besedo ob  uvrščanju držav na omenjene sezname.

Vendar vse to kaže, na še nekaj - da ima politika, ne pa stroka, glavno besedo ob  uvrščanju držav na omenjene sezname.

Na to smo že opozarjali.

Potem ko je Jelko Kacin v začetku julija na novinarski konferenci zatrdil, da ima Slovenija postavljene visoke standarde« in da noben državljan iz držav, ki bodo imele več kot 10 okuženih na 100.000 prebivalcev ne bo mogel v Slovenijo, se je v enem samem dnevu zgodil nov preobrat.

Klimno: Kacinov bazenček na Krku. Vir: Twitter
Klimno: Kacinov bazenček na Krku. Vir: Twitter

Hrvaška je magično število okuženih presegla, vendar kljub temu ni bila uvrščena na »rumeni« seznam, kamor bi bila potovanja iz Slovenije sicer odsvetovana, hkrati pa ob vrnitvi slovenkim državljanom (za razliko od hrvaških) ne bi bilo potrebno v 14-dnevno karanteno.

Nato pa se je oglasila tudi vodja strokovne skupine za zajezitev koronavirusne bolezni Covid-19 Bojana Beović in podala nov kriterij: Po novem bo predlog za uvrstitev Hrvaške na rumeni seznam oziroma umik s seznama Covid-19 varnih držav »odvisen od števila vnesenih primerov okužb z novim koronavirusom s Hrvaške.«

Slovenija je namreč donedavno zabeležila tri takšne primere, je pojasnila vodja strokovne skupine za zajezitev in obvladovanje epidemije Covida-19 Bojana Beović.

Po slovenskih merilih bi bila uvrstitev Hrvaške na rumeni seznam upravičena, ker so bili kriteriji izpolnjeni, »a je treba pogledati širšo sliko«, je še dejala Bojana Beović.

Istočasno je še dodala, da Slovenija razmere na Hrvaškem pozorno spremlja.

Hkrati je priznala, da so glede Balkana in zaprtja meje znotraj strokovne skupine deljena mnenja.

Po slovenskih merilih bi bila uvrstitev Hrvaške na rumeni seznam upravičena, ker so bili kriteriji izpolnjeni, »a je treba pogledati širšo sliko«, je še dejala.

Zatrdila je, da bi uvrstitev Hrvaške na rumeni seznam pomenila, da bi to Slovenijo »prizadelo na narobe način«, saj bi izgubila del turistov, ki bistveno ne vplivajo na epidemiološko sliko v naši državi, saj naj bi šlo predvsem za planince, ki ne hodijo tja, kjer je gneča.

Dubrovnik
Dubrovnik to poletje sameva. Vir: Twitter

»Če bi se razmere poslabšale, bi bil naš predlog, da se kateri koli slovenski državljan s Hrvaške ne more vrniti brez obvezne karantene,« je dejala tedaj.

»Se ne strinjam z dvojnimi merili, če imamo pravila, jih je treba upoštevati,« je še poudarila in ponovno pozvala k spoštovanju ustrezne medsebojne razdalje, nošenju zaščitnih mask v zaprtih prostorih in higieni rok ter k izogibanju gneči tako doma kot v tujini.

Toda na vprašanje, koliko uvoženih primerov s Hrvaške bi morala zabeležiti Slovenija, da uvrsti Hrvaško na rumeni seznam, je Beovićeva odgovorila, da takšni kriteriji niso določeni in da je nemogoče »pokazati na številko.«

Vladni govorec Jelko Kacin je na novinarski konferenci sicer pojasnil, da je odločitev glede uvrstitve Hrvaške na rumeni seznam v rokah vlade, ko dobi ustrezen predlog, sam pa takšnega predloga še ni videl.

Janševa vlada se je pač zanašala tudi na prazne obljube o tem, da bo Hrvaška zaprla nočne lokale.

Tudi ko je bilo že naslednji dan jasno, da se to ne bo zgodilo, to ni vplivalo na odločitev slovenske vlade.

Najprej so veljali eni (10 okuženih na 100.000), ki so bili zamenjani za druge (vnos iz države) vendar brez konkretnih kriterijev, ki so torej tako popolnoma arbitrarni.

Kljub temu so pristojni trdili, da NIJZ skrbno spremlja epidemiološke razmere v posameznih državah in da na podlagi vhodnih podatkov in drugih ocen pristojnih služb oceni, koliko je resno dejansko stanje in sprejme ustrezne odločitve.

Toda težava je očitno tudi v raztegljivih kriterijih Slovenije.

Najprej so veljali eni (10 okuženih na 100.000), ki so bili zamenjani za druge (vnos iz države) vendar brez konkretnih kriterijev, ki so torej tako popolnoma arbitrarni.

Slovenija je na tem področju odločanje očitno prepustila kar dogovoru obeh nacionalnih epidemioloških služb.

Prav tako je bil hudo zavajajoč podatek, da naj bi bili »planinci, ki ne okužijo nikogar« krivi za spremembo odločitve, saj so se na Hrvaškem pojavile ocene, da bi v tem primeru tudi Hrvaška lahko Slovenijo dala na rdeči seznam, to pa bi prizadelo ne samo Hrvaško, pač pa tudi slovenske turiste.

Prav tako je očitno, da ima Slovenija za ves svet ena pravila pri vstopu potnikov, za Hrvaško pa druga.

Kot popolnoma točne pa so se izkazale napovedi, da bo Slovenija Hrvaško dala na rdeči seznam še pred koncem počitnic, predvsem zato, da se epidemija ne bi razširila v šolah.

Vse to je razumljivo, toda nevarno je predvsem to, kako se politične odločitve propagirajo kakor da bi bile strokovne.

Ali si boste "protikorona" aplikacijo #OstaniZdrav naložili na svoj mobilni telefon?

Več kot očitno je, da je v tem primeru stroka le dekla politike in da se t. i. strokovni kriteriji spreminjajo čez noč, če to politiki ustreza.

To pa je slabo, ker - ko bo naslednjič potrebno neko odločitev strokovno utemeljiti - bo javnost zelo dvomila v strokovnjake Janševe vlade.

In prav to se že dogaja - pri novi aplikaciji, ki si je okoli 75 odstodkov Slovencev, kot kažejo tudi rezultati naše ankete očitno ne bo naložilo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek