četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Igra živcev na meji s Slovenijo
Glede na nasprotujoča si stališča Slovenije in Hrvaške o arbitražni odločbi očitno sledi igra živcev, v kateri bosta obe strani dobro opazovali poteze nasprotne strani, danes ocenjuje Večernji list. Iztek šestmesečnega roka za pripravo implementacije arbitražne sodbe je za Hrvaško povsem navaden dan, za Slovenijo pa "dan D", meni Jutarnji list.
V odnosih Hrvaške in Slovenije se začenja obdobje, ki bo pokazalo, koliko so voditelji v obeh državah zreli in odgovorni, piše Večernji list, ki dodaja, da je "žoga v slovenskih nogah".
Vprašanje vseh vprašanj je, ali bo Slovenija pri implementaciji uporabljala silo, posebej v Piranskem zalivu, v katerem Hrvaška vztraja na sredinski mejni črti, Slovenija pa je sprejela odločitev arbitraže, ki ji določa dve tretjini zaliva.
Zagrebški časnik ponuja odgovor britanskega odvetnika in profesorja prava Stefana Talmona, ki pojasnjuje, da je nasilno izvajanje ali nalaganje odločitve sodišča v nasprotju z mednarodnim pravom.
Talmon dodaja, da lahko ena stran drugo prepriča v sprejetje odločitve le z nenasilnimi protiukrepi ali javnim pritiskom. Takšen pritisk se kaže tudi v slovenskem vetu na hrvaško članstvo v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) kot tudi z grožnjami, da bo Hrvaško tožila na Sodišču EU zaradi kršitve evropskega prava.
Časnik še navaja, da je v Piranskem zalivu šest ali sedem hrvaških policijskih plovil, kar je dovolj za zaščito hrvaške meje, ki je po hrvaških zakonih sredi zaliva.
Jutarnji list danes poroča, da so močne policijske sile obeh držav v stanju polne pripravljenosti. Ocenjuje, da je nemogoče predvidevati, ali bo prišlo do incidentov. Slovenija namreč ne želi razkriti, kako bo uveljavila novo mejno črto, kar bi pomenilo, da bo preprečila hrvaškim ribičem ribolov na območjih, ki so še vedno hrvaško ozemlje.
Če bo slovenska policija posredovala, je povsem jasno, da se bo odzvala tudi hrvaška stran, in v tem primeru incidenti niso izključeni.
Časnik dodaja, da je stanje na obeh straneh Piranskega zaliva skrajno "naelektreno", ker ni znano, ali bo Slovenija implementacijo uveljavila danes ali po novoletnih praznikih. Tudi hrvaška stran ne razkriva podrobnosti o tem, kaj se bo zgodilo, če bo Slovenija resnično začela izvajati arbitražno odločbo.
Poudarja, da razvoj situacije pozorno spremljajo tudi diplomati, ki so akreditirani v Zagrebu. Upajo, da ne bo prišlo do incidentov.
"Bilo bi skrajno slabo sporočilo za celotno Evropo, če bi kulminiral spor med dvema članicama EU. Ne želim se vpletati v bistvo spora, a nikakor ni možno enostransko izvajanje arbitražne sodbe, če bo to pripeljalo do incidentov," je dejal neimenovani diplomat iz "velike evropske države in pomembne članice EU".