nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
Plenković pričakuje, da ne bo enostranskih potez Slovenije
Hrvaški premier Andrej Plenković je na začetku današnje redne seje hrvaške vlade ponovil, da se junijska arbitražna razsodba o meji med Hrvaško in Slovenijo ne more uresničevati brez soglasja obeh držav. Pričakuje, da Slovenija ne bo izvajala enostranskih potez ter da se bosta državi izognili morebitnim incidentom.
"V skladu z mednarodnim pravom arbitražne razsodbe, ki se ji Slovenija čuti zavezano, ni mogoče izvajati brez soglasja obeh strani. Zato pričakujem, da se bo Slovenija vzdržala od enostranskih potez, da bi se na ta način izognili kakršnimkoli morebitnim incidentom," je dejal Plenković.
Potem ko prejšnji teden na srečanju Plenkovića z njegovim slovenskim kolegom Mirom Cerarjem v Zagrebu ni prišlo do dogovora o implementaciji arbitražne sodbe, je Slovenija napovedala, da bo 30. decembra začela z aktivnostmi za njeno izvajanje. Rok za pripravo implementacije bo potekel 29. decembra.
Premier Cerar je v sredo dobil podporo predsednikov države, DZ in DS, Boruta Pahorja, Milana Brgleza in Alojza Kovšca za implementacijo arbitražne sodbe. Ponovil je stališče, da je njena implementacija mednarodna obveznost Slovenije in Hrvaške in da "ni nekaj, o čemer bi se lahko odločali, ali bomo ali ne bomo, ampak to moramo udejanjiti".
Nekdanji hrvaški veleposlanik v Sloveniji in dolgoletni diplomat Ivica Maštruko je danes ocenil, da bo arbitražna sodba temelj vsakega bodočega dogovora Hrvaške in Slovenije.
"Hrvaška se obnaša kot noj, ki tišči glavo v pesek. Ne glede na to, kaj mislimo, je odločitev sprejeta in obstaja. Ne razumem, zakaj Hrvaška ne sprejme arbitražne sodbe, s katero je zelo zadovoljna in je tudi Plenković povedal, da je v 90 odstotkih sprejemljiva," je dejal Maštruko v pogovoru za hrvaško uredništvo regionalne televizije N1.
Maštruko meni, da obnašanje Hrvaške "ni logično" ter omenja možnost, da bi arbitražno sodbo "prepisali" in predstavili kot skupen dvostranski sporazum. Kot je dodal, verjetno obstaja dogovor med hrvaško in slovensko policijo, da se izogibajo incidentom.