sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Evropska unija zahteva več spletne cenzure, slovenska vlada vdano sledi in uvaja spletno policijo
Potem ko je Evropska komisija lani sprejela direktivo o digitalnih storitvah (Digital Services Act – DSA) je tudi slovenska vlada hitro pristopila k oblikovanju predloga zakona, ki naj bi uvedel vse novosti tega akta v slovensko zakonodajo.
Toda težava je v tem, da ta direktiva, katere pomemben del vsebine je tudi »boj proti dezinformacijam« sploh nikjer ne opredeli, kaj naj bi bile »dezinformacije«.
Vsebinsko prazne formulacije, ki jih je mogoče napolniti s poljubno vsebino pa so bile že doslej pripravno orodje številnih totalitarizmov.
"The EU’s Mass Censorship Regime Is Almost Fully Operational. Will It Go Global?- August 25, 2023 is the date by which big social media platforms will have to begin fully complying with the European Union’s Digital Services Act, or DSA."https://t.co/fc5TArOVDM pic.twitter.com/i3mrU116sW
— Anna (@Dirkjen2) August 14, 2023
S tem se omogoča, da pod krinko boja proti faktično netočnim navedbam dejansko uvaja cenzura sicer točnih, a politično tako ali drugače neprijetnih mnenj.
V Sloveniji je predlog zakona že v javni obravnavi, nekateri komentatorji pa so nove rešitve že označili kot primer uvajanja slovenske »spletne policije.«
Ministrstvo za digitalno preobrazbo je namreč pripravilo osnutek zakona o izvajanju uredbe o enotnem trgu digitalnih storitev.
Povejte svoje mnenje - Zakon o izvajanju uredbe (EU) o enotnem trgu digitalnih storitev (Digital Services Act). Rok: 18.9.2023. https://t.co/bj0mVGrqk5
— Emilija Stojmenova Duh (@StojmenovaDuh) August 11, 2023
Uredba bo posodobila pravila uporabe interneta. Osnutek zakona določa t. i. koordinatorja digitalnih storitev oziroma pristojni organ za izvajanje in nadzor nad izvajanjem uredbe.
To pristojnost so podelili Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (AKOS).
AKOS je pred kratkim že zahteval od Nove24TV, da mora umakniti del oddaje Kdo vam laže, del komentatorjev, ki so bliže vladi pa zato v novih spremembah vidi orodje, ki bo omogočilo hitrejše ukrepanje zoper primere »sovražnega govora.«
Vendar je pri tem potrebno opozoriti, da gre za zelo dvorezen meč, ki je zelo verjetno v nasprotju s samimi pravnimi temelji EU.
Dejstvo, da so te nezakonitosti oblikovane v direktivo tega ne spremeni.
#EUNOTFORME #GREEKSINART I WAS IN EU COUNTRY AND I KNOW WHAT DICTATORSHIP BY LAW MEANS. EU IS A DICTATORSHIP OF #BRUSSELS=#BERLIN. MAKE NO MISTAKE ABOUT IT. THE #DEMOCRACIES OF #EU MEMBER STATES ARE NOW FAST FORWARD DICTATORSHIPS VIA #BRUSSELS, LIKE IT OR NOT.... pic.twitter.com/WWEljtOgmA
— PETROS CONSTANTINOU (@PETROSCONS9697) July 14, 2023
Nekdanji sodnik Evropskega sodišča za človekove pravice Boštjan M. Zupančič je na namero vlade dejal, da je to znak za alarm.
»V temelju je ta predlog: prvič, nelegitimen; drugič, nezakonit; tretjič, protiustaven in četrtič, v nasprotju z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah,« je zapisal.
Osnutek zakona tako določa pooblastila AKOS ter nadzorne ukrepe, prekrške in sankcije za izvajanje operacij »spletne policije«.
Big Brother Is Watching You !
— Jim Ferguson (@JimFergusonUK) July 19, 2023
Government censorship of public online discourse in the West’s ostensibly liberal democracies has been largely covert until now, as revealed by the Twitter Files. But thanks to the EU’s Digital Services Act, it is about to become overt.
Next… pic.twitter.com/keUYO0KZRw
Predvidene so določene naloge AKOS in ministrstva, pristojnega za informacijsko družbo, povezane z »oblikovanjem podpornega okolja za varen in zaupanja vreden internet ter postopek v primeru odstranitve nezakonite vsebine.«
Osnutek zakona opredeljuje tudi postopke za potrjevanje oziroma certificiranje organov za izvensodno reševanje sporov ter za podelitev statusa preverjenih raziskovalcev in zaupanja vrednih prijaviteljev.
Gre za sodobno različico ovaduhov, znanih iz časov totalitarnih sistemov.
Next month there will be a little-known event that could end up having huge consequences. August 25, 2023 is the date by which the major social media platforms will have to begin fully complying with the "EU Digital Services Act.” pic.twitter.com/8ZLx3yWtOX
— Aleksandra Opalic (parody account) (@aleksandraopal2) July 11, 2023
Ti naj bi kot prvi v boju proti razširjanju obsežnih količin »nezakonitih« uporabniško ustvarjenih vsebin prek spletnih posredniških platform ovajali vsebine, ki so po njihovem mnenju netočne. Pričakuje se namreč, da bo z njihovimi prijavami odstranjena večina nedvomno nezakonitih vsebin, še preden se bo sprožila odprava nezakonitosti prek notranjega mehanizma reševanja pritožb in z uporabo sodnih poti.
Takšen sistem pa bi lahko v veliki meri nezakonito omejil svobodo govora v EU in Sloveniji.
Zastavlja se seveda tudi vprašanje, kdo so ti preverjeni raziskovalci in zaupanja vredni prijavitelji, katerih prijave bodo odstranile domnevno »nezakonite vsebine.«
25 Augustus gaat de nieuwe censuur wet in, met dank aan de EU, geheten de DSA ( Digital Services Act).
— Tanja Bonn (@bonn_tanja) August 16, 2023
Uw hersens kunt u met een gerust hart uitschakelen. U was al lui en liet u leiden door de MSM, nu is het ook vastgelegd in de wet, maar er is verder niets aan de hand hoor. pic.twitter.com/F2d85Kwcwa
Nekateri komentatorji desnih medijev so jih že našteli. Toda na desnosučnih portalih med izvajalci, ki že danes opravljajo podobne naloge zatiralcev javne besede in ki so najbrž tudi bodoči tovrstni ovaduhi - nekateri manjkajo.
Med njimi naj omenimo obskurni portal Oštro, financiran iz virov, ki so blizu zahodnim centrom moči.
»V resnici Golobova vlada uvaja novo UDBO. Iščejo namreč ljudi, ki bi ovajali druge ljudi, o čem pišejo,« je o tej novosti poročala Demokracija.
In – žal – je potrebno priznati, da imajo v tem pogledu prav.
Povsem jasno je tudi, da je DSA usmerjena tudi proti nekaterim svetovnim medijem, ki še vedno omogočajo razširjanje vsebin, ki jih je EU s svojimi protiruskimi sankcijami prepovedala. Gre predvsem za Twitter (zdaj X) in druga družbena omrežja.
Že lani so evropski uradniki grozili, da se bodo Twitter in 18 drugih velikih platform soočilo z denarno kaznijo, če ne bodo zatrli »dezinformacij«.
Evropska komisija je v skladu s svojim Zakonom o digitalnih storitvah določila 19 spletnih platform, kar jim grozi z visokimi globami, če ciljajo oglase na določene uporabnike, objavljajo nezakonito vsebino ali ne »obravnavajo širjenja dezinformacij«.
EU COMMISSION IS NOW A THREAT TO FREEDOM. HERE'S WHY:
— David Thunder (@davidjthunder) August 14, 2023
We've seen several regressive, anti-freedom initatives from the EU Commission:
1. Digital Services Act (curtailing free expression)
2. Covid Certificates (bio-surveillance)
3. Support for expropriation of farmland pic.twitter.com/VyC9AvtFEC
V objavi je EK imenovala 17 »zelo velikih spletnih platform« in dva »zelo velika spletna iskalnika«, ki sta opredeljena kot tista, ki dosegata vsaj 45 milijonov aktivnih uporabnikov mesečno.
Med navedenimi platformami so Facebook, Instagram, TikTok in Twitter, medtem ko sta Google in Microsoftov Bing dva imenovana iskalnika.
Odločitev pomeni, da morajo biti od avgusta te platforme v skladu z Zakonom EU o digitalnih storitvah (DSA), obsežnim delom zakonodaje, ki je začel veljati novembra.
Its 1984 - Facebook, X to face new EU content rules by August 25
— Erik Magnethi (@ErikMagnethi) August 14, 2023
The world's largest social media platforms Facebook, X, TikTok and others, will have to crack down on illegal and harmful content or else face hefty fines under the European Union's Digital Services Act from as… pic.twitter.com/O0Uvz27clK
Da bi se izognili kaznim v višini do 6 odstotkov njihovega globalnega letnega prometa, je Komisija izjavila, da morajo te platforme vse oglase označiti kot take in se izogibati ciljanju oglasov na uporabnike na podlagi »občutljivih podatkov«, kot je njihova etnična pripadnost, spolnost ali politična usmerjenost.
Kar zadeva moderiranje vsebine, bodo morale platforme omejiti »razširjanje nezakonite vsebine« in »obravnavati širjenje dezinformacij.«
Celotno besedilo DSA besedo »dezinformacije« omenja 13-krat, ne da bi jo sploh opredelilo.
.
— Towhee (@amborin) July 9, 2023
"August 25, 2023: Massive online censorship starts:
social media platforms (including Twitter) must comply with the EU's Digital Services Act (DSA).
“Very Large Online Platforms”, or VLOPs must remove illegal content, hate speech and so-called disinformation from their… pic.twitter.com/Ei9KYaZCXU
Aktivisti za svobodo govora so opozorili, da vlade ta izraz pogosto uporabljajo za utišanje dejansko pravilnih, a zanje politično neprimernih pripovedi.
Komisija je tudi opozorila, da bodo morale platforme in iskalniki obravnavati »negativne učinke na svobodo izražanja«, kar je zahteva, ki bi lahko bila v nasprotju z zahtevo po boju proti »dezinformacijam«.
Medtem ko je DSA nastajal lani, so uradniki EU izpostavili Twitter kot podjetje, ki bo prisiljeno izpolniti zahteve Bruslja.
The EU is preparing to implement their cure for 'disinformation' by increasing censorship in favor of authoritarianism.
— TaraBull (@TaraBull808) July 22, 2023
On August 24, the European Union’s Digital Services Act, or DSA, comes into full compliance law.
Is it a coincidence that this comes before US elections and… pic.twitter.com/1N2sQ20F7K
Takoj po tem, ko je milijarder Elon Musk kupil platformo Twitter in se lotil razveljavitve nekaterih omejevalnih govornih politik, je vodja industrije EU Thierry Breton izjavil, da bo »v Evropi ptica letela po naših evropskih pravilih.«
Dva meseca kasneje je evropska komisarka za vrednote in preglednost Vera Jourova opozorila, da se bo Twitter soočil s »sankcijami«, če bo kršil DSA.
Jourova je Muskovo prepoved več uglednih novinarjev –, ki so delili informacije o njegovem bivališču – navedla kot morebitne kršitve DSA.