REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Do sedaj za Šarca ni bilo značilno, da igra na prvo žogo. Pri JE Krško mu je močno spodrsnilo!«

»Do sedaj za Šarca ni bilo značilno, da igra na prvo žogo. Pri JE Krško mu je močno spodrsnilo!«Premier Marjan Šarec med obiskom jedrske elektrarne v Krškem. Vir: UKOM

Na novico, da je premier Marjan Šarec ob obisku jedrske elektrarne v Krškem, izjavil, da »jedrska energija v Sloveniji ostaja pomemben vir zanesljive oskrbe z električno energijo« in da se je zavzel za gradnjo drugega bloka jedrske elektrarne (JEK) so se burno odzvali tako na Avstrijskem kot doma.

Med prvimi je Šarčevo pobudo kritiziral Pavel Gantar, nekdanji minister za okolje in prostor, v tretji slovenski vladi, ki jo je vodil Janez Drnovšek.

Pavel Gantar Vir: RTV SLO
Pavel Gantar, nekdanji minister za okolje in prostor, v tretji slovenski vladi, ki jo je vodil Janez Drnovšek.

»Do sedaj za Šarca ni bilo značilno, da igra na prvo žogo. Pri JEK mu je močno spodrsnilo!«, meni Gantar.

Žiga Turk
Žiga Turk, nekdanji minister brez resorja v vladi Janeza Janše, pristojen za usklajevanje in spremljanje izvajanja strategije razvoja Slovenije ter gospodarskih in socialnih reform.

Žiga Turk, ki je bil med 6. marcem 2007 in 21. novembrom 2008 v vladi Janeza Janše minister brez resorja, pristojen za usklajevanje in spremljanje izvajanja strategije razvoja Slovenije ter gospodarskih in socialnih reform, pa očitno zagovarja gradnjo drugega bloka JEK (NEK2), kljub možnosti, da bi se lahko »podaljšalo obratovanje obstoječega za 20 let« in hkrati premislilo, kako naprej, kot predlaga Gantar.

Kolumnist Luka Lisjak je nekoliko pohvalil Šarčev pogum, da je vsaj odprl razpravo na nehvaležno (politično) temo, Gantar pa je nato odvrnil, da je premier »'telefoniral podajo’ in vrgel vse nasprotnike pokonci. Napoved o gradnji JEK dve utegne postati ‘self-defying prophecy’, kot bi rekli sociologi.«

Miha Senica pa je poskusil nekoliko umiriti strasti med razpravljavci.

Nuklearna elektrarna Krško NEK

Spomnil je, da je vsaj »10 let potrebno prišteti še za odločanje o pritožbah vseh civilnih iniciativ, za zaplete pri izboru izvajalcev in dobaviteljev opreme itd. v skladu z našo prakso

Besede premierja Šarca o potrebi po postavitvi drugega bloka Nuklearne elektrarne Krško so hkrati vznemirile tudi Avstrijce.

»To je nesprejemljivo,« je dejal namestnik štajerskega deželnega glavarja Michael Schickhofer iz stranke SPÖ.

Prvi mož koroških svobodnjakov Gernot Darmann pa je bil še bolj odločen narediti konec NEK 2 preden bi se sploh začelo načrtovati gradnjo in že napovedal »množično nasprotovanje« projektu.

Schickhofer je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA zvezno vlado na Dunaju pozval, naj takoj ukrepa in naveže pogovore z vlado v Ljubljani, da bi preprečili Šarčevo namero.

Premier Marjan Šarec med obiskom jedrske elektrarne v Krškem. Vir: UKOM

»Nuklearko v Krškem bi morali odklopiti rajši danes kot jutri. V nobenem primeru ne sme priti do njene razširitve,« je dejal vodja štajerskih desničarjev in opozoril, da nuklearka v Krškem poleg tega stoji na potresnem območju.

Zanimivo je, da se je prek Twitterja med prvimi oglasil uporabnik svetovnega spleta z vzdevkom Z Kus, ki se je edini med vsemi udeleženci razprave spomnil zastaviti temeljno vprašanje – kam naj bi odlagali radioaktivne odpadke oziroma, ali mislimo »preložiti problem jedrskih odpadkov na zanamce«?

Ne nazadnje, zakaj bi se sploh lotili gradnje pregrešno dragega drugega bloka jedrske elektrarne, s katero (gradnjo) bodo seveda zaslužili predvsem Američani (Westinghouse), če naj bi tudi Slovenijo lahko povezali z enim od plinovodov, ki naj bi se gradili ali se že gradijo, bodisi ruskim (Turški tok) bodisi ameriškim, za utekočinjeni zemeljski plin preko predvidenega plinskega terminala na Hrvaškem, na otoku Krk.

Dobra kupčija? Foto termin v zameno za gradnjo NEK 2. Vir: Twitter
Že pred nekaj leti je takratni predsednik vlade Borut Pahor ameriškemu odpravniku poslov obljubil podporo projektu drugega bloka NE Krško, ki bi ga gradilo znano ameriško podjetje.

Pri tem pa se je potrebno spomniti, da je že pred nekaj leti takratni predsednik vlade Borut Pahor ameriškemu odpravniku poslov obljubil podporo projektu drugega bloka NE Krško, ki bi ga gradilo znano ameriško podjetje.

Pahor je namreč dal svojo besedo pred odhodom na 3-dnevni obisk Washingtona februarja leta 2011, v zameno za foto termin s tedanjim predsednikom ZDA Barackom Obamo.

ZDA so istočasno v Slovenijo želele poslati še nekaj svojih nezakonito priprtih bojevnikov iz zloglasnega Guantanama - vse to pa so razkrile depeše WikiLeaksa.

Prav to je bilo krivo, da so ti dogovori tedaj propadli ...

Miloš Kostić je naposled sklenil razpravo z besedami: »Ko bomo mi zgradili NEK 2, bodo na trgu že fuzijski jedrski reaktorji

»ITER je prihodnost jedrske tehnologije in dolgoročno gledano edini način preskrbe z električno energijo,« je sklenil.

Medtem so domači strokovnjaki že izračunali, da bi gradnja NEK 2 stala vsaj 5 milijard evrov

JE Krško

Spodaj pa si lahko pogledate video posnetek premierjeve izjave o načrtovani gradnji nove jedrske elektrarne ...

Ali naj Slovenija zgradi še drugi blok Nuklearne elektrarne Krško?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek