REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dan D za DeSUS: Karla Erjavca je strah, da mu bodo stranko ugrabile – druge (koalicijske) stranke

Dan D za DeSUS: Karla Erjavca je strah, da mu bodo stranko ugrabile – druge (koalicijske) strankeTekmeca: Pivec in Erjavec

To, na kar smo opozarjali – da je v ozadju boja med Pivčevo in Erjavcem bitka za terensko mrežo stranke, potrjuje tudi zadnje pismo predsednika DeSUS in obrambnega ministra Karla Erjavca, s katerim se je obrnil na članstvo stranke.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec se je pred kongresom stranke namreč s pismom obrnil na članstvo. Zapisal je, da se boji, da bodo stranko ugrabili od zunaj.

»Ne dovolimo, da bi DeSUS padel v primež drugih strank,« je pozval.

Glede na strukturo in prepričanja velike večine članov DeSUS seveda ni veliko možnosti, da bi to stranko ugrabili s strani NSi ali SDS. Nekompatibilnost je prevelika in takšnega zalogaja ne bi uspela preživeti nobena opozicijska stranka.

Glede na strukturo in prepričanja velike večine članov DeSUS seveda ni veliko možnosti, da bi to stranko ugrabili s strani NSi ali SDS. Za DeSUS največjo nevarnost predstavljata predvsem LMŠ kot največja stranka in SAB kot po programu in zastopanju pravic upokojencev najbližja stranka.

Erjavčeva kritika je bila torej jasno usmerjena zoper koalicijske stranke – med njimi pa za DeSUS največjo nevarnost predstavljata predvsem LMŠ kot največja stranka in SAB kot po programu in zastopanju pravic upokojencev najbližja stranka.

Erjavec je poudaril, da je namen njegovega pisma predvsem zahvala številnim organizacijam v stranki, ki so mu izkazale podporo že pred sobotnim kongresom.

Prav tako se je zahvalil posameznikom, ki ga, kot pravi, spodbujajo in mu dajejo moč, da se spopada s preprekami, ki jim jih po njegovem mnenju nastavljajo na poti do enotne in močne stranke.

Šarec in Erjavec

Erjavec se je v zadnjih dneh v funkciji obrambnega ministra znašel pod plazom kritik, češ da je iz umika šestih slovenskih vojakov iz Erbila na severu Iraka naredil šov za javnost. Kritičen je bil tudi premier Marjan Šarec.

»Morda bi bilo bolje to storiti za zaprtimi vrati in potem javnosti sporočiti končno odločitev,« je dejal in dodal, da je bila ta odločitev v pristojnosti ministrstva za obrambo.

Šarec je na Twitterju zapisal, da bo razmislil, kako ravnati naprej, da se takšne stvari ne bi več dogajale. Ali razmišlja o morebitni zamenjavi obrambnega ministra Erjavca, ni želel razkriti. Srečanje z Erjavcem je napovedal za čas po kongresu stranke DeSUS, ko bo že znano, ali ostaja predsednik stranke ali ne.

Šarec pa se medtem – kar je bilo zelo opazno – ni odzval niti na očitke ministrici Aleksandri Pivec, čeprav je očitno, da je prejela velike vsote denarja za delo, ki ga ni opravila in je ob tem prekršila še več zakonov, zaradi česar jo čaka najmanj globa Komisije za preprečevanje korupcijeKPK.

Kritika Erjavca zaradi upravičenega umika slovenskih vojakov očitno ni bila na mestu in je zelo verjetno lansirana prav zaradi boja za oblast znotraj stranke. Zanimivo pa je, da je na koncu vzel v bran Karla Erjavca tudi poveljnik Slovenske vojske – sam predsednik Borut Pahor.

Po drugi strani je po več napadih na ameriške vojake v zadnjem času in po opozorilu Irana, da so po zadnjem evropskem pritisku na Teheran zaradi kršitve jedrskega sporazuma ogroženi tudi evropski vojaki v Iraku postalo jasno, da Erjavčev umik slovenskih vojakov ni bil preuranjen.

Da je situacija v Iraku in Iranu nestabilna in sprejemljiva ni nepričakovano, v času, ko so celo svetovalci predsednika ZDA zmedeni in ne vedo za korake njihovega poveljnika pa so zahteve po tem, da bi Slovenija morala imeti nekakšno premočrtno politiko angažiranja vojakov preprosto smešne.

Kritika Erjavca zaradi upravičenega umika slovenskih vojakov očitno ni bila na mestu in je zelo verjetno lansirana prav zaradi boja za oblast znotraj stranke.

Zanimivo pa je, da je na koncu vzel v bran Karla Erjavca tudi poveljnik Slovenske vojske – sam predsednik Borut Pahor.

O usodi stranke se bo sicer odločalo na kongresu 18. januarja.

Aleksandra Pivec velja za resno izzivalko dolgoletnega predsednika stranke Erjavca, se pa ves čas kampanje otepa očitkov v zvezi z nepravilnostmi pri projektu SRIPT.

Podjetna ministrica zna molzti ... Vir: Facebook

Obtožbe, da naj bi prejela plačilo za delo, ki naj ga ne bi opravila, je večkrat (neuspešno) zavrnila.

Potem je bila nekaj časa bolna in si je na ta način tudi kupovala čas, zato se o svoji aferi s predsednikom vlade še sploh ni niti pogovorila.

Poleg Pivčeve za mesto predsednika stranke kandidira tudi jeseniški občinski svetnik Borut Stražišar, ki pa je prav tako šele nedavno postal član stranke.

Karel Erjavec

Mnogi v višjih političnih krogih v Sloveniji v Šarčevem ravnanju vidijo poskus, da obdrži Pivčevo v sedlu in preko nje LMŠ popelje do združitve z DeSUS, ki ima zavidljivo lokalno mrežo. To bi lahko precej utrdilo položaj LMŠ.

Nekateri kritiki DeSUS zaradi zavzemanja za pravice upokojencev vidijo kot anomalijo, kot nekakšen sindikat med strankami v političnem prostoru.

Toda Karel Erjavec je prepričan, da so v stranki DeSUS ves čas tvorci slovenske politike, skupaj so ustvarili edinstveno stranko upokojencev, ki ji ni para v evropskem političnem prostoru.

»Verjamem, da je iskrena želja vseh nas, da v prihodnosti ne želimo videti stranke, prepuščene toku dogodkov, in biti priča njenemu zatonu,« je še navedel Erjavec v pismu članom.

Aleksandri Pivec ni bilo veliko mar za to, ali je bilo delo, ki ga je v okviru projekta SRIPT opravljala narejeno ali ne, pomembno ji je bilo le, da je dobila veliko plačilo.

S tem pa je očitno meril prav na svoje kandidate na mestu predsednika DeSUS-a.

Poudaril je še, da je uresničil svoje besede, ki jih je izrekel ob prevzemu vodenja stranke leta 2005, in sicer da DeSUS nikoli več ne bo trepetal za vstop v parlament in da nikoli več ne bo najmanjša parlamentarna stranka.

Osemnajsti januar, dan kongresa DeSUS-a pa bo zato zelo pomemben datum za DeSUS, ki bo odločal o tem, ali bo Karel Erjavec še enkrat ostal na čelu stranke ali ne - pa tudi za slovensko vlado.

Po kavbojsko: Aleksandra Pivec. Vir: Facebook

 

Istočasno pa se bo res verjetno odločalo tudi o tem, ali bo stranka DeSUS obstala, ali pa bo izbrala novo vodstvo, ki bo morda obljubljalo veliko, vendar do same stranke ne goji posebno toplih čustev.

Aleksandri Pivec ni bilo veliko mar za to, ali je bilo delo, ki ga je v okviru projekta SRIPT opravljala narejeno ali ne, pomembno ji je bilo le, da je dobila veliko plačilo.

In verjetno na podoben način ne bi imela nič proti, če bi lahko kariero nadaljevali tudi v kakšni drugi - vladni stranki.

Karel Erjavec ni brez napak, toda glas zanj je očitno glas za samostojnost stranke, glasovi proti njemu pa bodo po drugi strani najbolj koristili - ostalim koalicijskim partnerjem.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek