REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bo Golob šel v »arest« zaradi dejanj, zaradi katerih ni bil nikoli kaznovan Janša?

Bo Golob šel v »arest« zaradi dejanj, zaradi katerih ni bil nikoli kaznovan Janša?Preteklost proti sedanjosti, Janša proti Golobu. Vir: Posnetek zaslona, X

Spor med predsednikom vlade in bivšo ministrico za notranje zadeve in njenim nekdanjim direktorjem Policije se je iztekel v bizaren preobrat, po katerem je policija sedaj tožilstvu poslala ovadbo zoper premierja Robeta Goloba.

Tistega predsednika vlade, ki se je s svojimi besedami res zapletal in si s svojimi besedami o boju proti »janšistom« ter pritiskom na Bobnarjevo in Lindava sam izkopal afero že na začetku mandata.

Zakaj bizaren?

Dejstvo, da je policija ovadila celo Goloba je najboljši dokaz, da je res neodvisna in da Golob, ne glede na svoje zdrse in napake, v policijo in njeno samostojnost v resnici ni posegel. Ker če bi, potem – ne bi bil ovaden.

Predvsem zato, ker dobro vemo, da je bil Robert Golob na položaj premierja s strani ljudstva dejansko postavljen zato, da izniči efekte »janšizma.«

»Janšizem« moramo pri tem res razumeti kot to, kar je dejansko bil – osebno oblast enega človeka in avtoritarno vladanje iz enega centra, ki je posegal daleč v državne podsisteme in mu je velika večina volivcev v Sloveniji ostro nasprotovala.

In prav zato je zadeva bizarna.

Janez Janša je danes tisti, ki pravi »laž, laž, laž« na arguimente Goloba, po drugi strani pa je Janez Janša za direktorje policije in NPU postavljal svoje izbrance, s katerimi je nato izvajal »mikromanagement« navzdol vse do policijskih postaj, na primer v Mariboru.

In potem naj bi bil na koncu Golob tisti, ki bo šel v arest za eno ali šest let?

To se sliši kot norčevanje iz pravne države.

Tatjana Bobnar
Si predstavljate, da bi policija ovadila Janšo? To je v Sloveniji znanstvena fantastika. Janša je vedno »čistil« tako temeljito, da je bilo kaj takega nemogoče. Vir: Posnetek zaslona, X

Janša je za razliko od v politiki neizkušenega Goloba imel zgolj eno »prednost«, namreč dolgoletne izkušnje, ki jih je spremenil v prednost pred organi pregona.

Vse zlorabe, ki si jih je privoščil, je izvajal tako, da je bil med njim in tistimi, ki jih je dejansko odstavljal, zmeraj še kakšen posrednik. Plast »teflona«.

Kar je počel, nikoli ni razglašal javno. Kadre je »čistil«, a z rokami svojih zaupnikov. In pri tem je pazil, da so bili ti, ki jim je izdajal ukaze, njemu zmeraj zvesti in na koncu dobro nagrajeni, ko so počeli točno to, česar je danes obtožen Golob.

Zato Janše nikoli niso izdali. In spregovorili, kot je Tatjana Bobnar.

Vse zlorabe, ki si jih je privoščil, je izvajal tako, da je bil med njim in tistimi, ki jih je dejansko odstavljal, zmeraj še kakšen posrednik. Plast »teflona«. Kar je počel, nikoli ni razglašal javno. Kadre je »čistil«, a z rokami svojih zaupnikov.

Premier Golob, ki je pred kamere stopil v družbi poslancev Svobode in generalnega sekretarja stranke, je upravičeno spomnil, da minevajo tri leta od »zaplinjanja Ljubljane«, in dodal, da je kljub temu on edini politik, ki je bil v tem času ovaden, ker naj bi se vmešaval v policijo.

In to je seveda res.

Policija je v tem času izvajala čistke po naročilu politike, končno sta bila tudi Tatjana Bobnar in Boštjan Lindav sama žrtve teh čistk, zaradi katerih sta morala v »kazensko kolonijo« v Tacen, a noben od prejšnjih ministrov, ne predsednikov vlad ni odgovarjal zaradi tega.

Gre pa za kaznivo dejanje po drugem odstavku 264. člena kazenskega zakonika iz poglavja kaznivih dejanj zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva.

Omenjeni odstavek govori o tem, da »kdor drugemu obljubi, ponudi ali da nagrado, darilo ali kakšno drugo korist zanj ali za koga drugega, da bi izkoristil svoj položaj ali svoj resnični ali domnevni vpliv in posredoval, da bi se opravilo uradno dejanje, ki se ne bi smelo opraviti, ali da se ne bi opravilo uradno dejanje, ki bi se moralo ali smelo opraviti, se kaznuje z zaporom od enega do šestih let in denarno kaznijo«.

Toda stranka SDS je vsem na očeh prav to počela, ne da bi bil kdorkoli za to obtožen.

Spomnimo, policijska preiskava spornega financiranja Nove24TV iz Madžarske je bila praktično končana, saj je stranki SDS uspelo - ne seveda neposredno, pač pa posredno, s padanjem »kadrovskih domin« v MNZ - zamenjati še šefa uprave kriminalistične policije, ki je glavni operativno pristojen tudi za ta primer.

Februarja, takoj po odstopu Marjana Šarca, v času oblikovanja nove koalicije pod vodstvom Janeza Janše so namreč v javnost prišle nove informacije o spornem financiranju stranke SDS.

Dne 11. februarja je namreč policija potrdila, da njihovi kriminalisti vodijo predkazenski postopek »v povezavi s financiranjem nekaterih medijev«.

Nova24TV, njene laži in njihov mecen
Nova24TV, njene laži in njihov mecen. Vir: Posnetek zaslona, X

Šlo naj bi za televizijo Nova24TV, tednik Demokracija in še nekatere medije. Več kot pet milijonov evrov sredstev iz madžarskih podjetij, ki se napajajo tudi iz vladnih virov naj bi bilo razdeljeno na približno dva dela, ena polovica naj bi odšla v medije, ki so blizu Janezu Janši in SDS, druga polovica pa v Makedonijo, v medije pod okriljem stranke VMRO.

Posebna parlamentarna komisija (ki je preiskovala tudi NKBM) je preiskovala, ali je mogoče takšno finančno podporo oceniti kot primer nezakonitega financiranja stranke SDS ob predčasnih volitvah leta 2016.

A ko je SMC vstopila v Janševo koalicijo, je ta komisija praktično prenehala delovati, zaradi zamenjav v policiji pa so bile ustavljene tudi preiskave sumov za nezakonitosti pri financiranju Janševih medijev.

Tu je tudi imenovanje Petre Grah, Janševe zaupnice na čelo NPU in maltretiranje Darka Muženiča.

Spomnimo tudi, kako so spomladi leta 2020 sicer v NPU izvedli preiskavo spornih poslov z zaščitno opremo in pridržali tudi gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, nato pa je sledil tako imenovani »odstop« notranjega ministra zaradi teh preiskav.

Aleš Hojs je nato na neustaven način ostal na svojem položaju, vrh NPU-ja in policije pa je pretresla serija zamenjav in odstopov, kar za preiskave seveda nikakor ni bilo dobro.

Muženič in Jurič. Vir: Posnetek zaslona, X

Pritiski SDS na policijo so se takrat kar vrstili. Ko je sodišče zahtevalo vrnitev Muženiča na vrh NPU in je to zahteval tudi Policijski sindikat Slovenije (PSS) jim je Vinko Gorenak sporočil, da naj ostanejo sindikat in ne »levo politično trobilo.«

Postalo je jasno, da bo Janševa vlada naredila vse, da se Muženič vsaj v mandatu Janševe vlade ne vrne na položaj. Muženiča je najprej razreši Janšev kader Anton Travner, nato pa Andrej Jurič, oba sta bila zaporedna vršilca dolžnosti direktorja policije.

To je vplivalo na to, da je bila policija v kaosu, brez glave in trdno pod nadzorom SDS-ovega partijca in odstopljenega notranjega ministra Aleša Hojsa.

Vinko Gorenak je v sporočilu, namenjenemu Policijskemu sindikatu Slovenije tudi napisal, da je odločba sodišča jasna in da mora generalni direktor Policije »ponovno odločiti in tudi bo.«

In Muženič se je res vrnil šele z novo vlado.

Toliko o sodiščih in zmagi delavcev v delovnih sporih ter proti politiki.

NPU, ki bi moral preiskovati tudi njene nečedne posle pa je imela SDS »pod nadzorom«, saj je na ta položaj imenovala Petro Grah Lazar, ki je delo (nezakonito) opravljala kot v. d. direktorice.

Gospa, ki ni dotlej samostojno spisala niti ene kazenske ovadbe, je lahko, zaradi Janševe vlade, vodila najpomembnejši preiskovalni organ v državi. Je kdo od direktorjev policije, je kakšen minister morda odgovarjal zaradi tega?

Gospa, ki ni dotlej samostojno spisala niti ene kazenske ovadbe, je lahko, zaradi Janševe vlade, vodila najpomembnejši preiskovalni organ v državi.

Je kdo od direktorjev policije, je kakšen minister morda odgovarjal zaradi tega?

Je Janšo tožilstvo zaradi teh pritiskov in čistk že poklicalo na zagovor?

Seveda ne.

In zato je ta zgodba z Golobom in Bobnarjevo tragična in bizarna.

Tatjana Bobnar in Boštjan Lindav sta res opozorila, da je tudi sedanji predsednik vlade s pritiskom na oba, češ da ne čistita »janšiste« dovolj hitro poslužil enake metode kot - šef janšistov.

Toda prav tako ni mogoče reči, da sta oba politika »ista«.

Kajti pri tem ne bi smeli pozabiti, da je bil Janez Janša tisti, ki je sprožil čistke, Robert Golob pa tisti, ki jih je poskusil popraviti in izničiti.

In tako kot je uporaba nasilja v družbi prepovedana, silobran pa dovoljen ter enako kot se človek, ki z žaljivko odzove na žaljivko, ki jo je prejel ne kaznuje, ali pa se kaznuje veliko bolj milo, tega ne bi smelo spregledati niti državno tožilstvo.

»V resnici ne gre za nobeno vmešavanje v delo policije, ampak za politični boj, ki se ga gre Tatjana Bobnar vse od svojega odstopa pred dvema letoma. Sam verjamem v pravno državo in zato bom na vse očitke odgovoril in jih zavrgel po pravni poti,« je v odzivu na kazensko ovadbo v državnem zboru dejal premier Golob.

Poudaril je, da očitke v celoti zavrača, saj je bil to »pogovor dveh politikov«, in opozoril, da so se takšni pogovori v preteklosti že zlorabljali.

Hojs in Travner - objektivno odgovorna za stanje v policiji
Hojs in Travner - tedaj objektivno odgovorna za slabo stanje v policiji, a oba brez posledic. Vir: Posnetek zaslona, X

Golobova težava pa je v tem, da je Tatjana Bobnar o pritiskih, ki so res nedopustni in se ne bi smeli zgoditi javno spregovorila – za razliko od Janševih prisklednikov, ki molčijo vse do danes.

Golob, ki je pred kamere stopil v družbi poslancev Svobode in generalnega sekretarja stranke, je spomnil, da minevajo tri leta od »zaplinjanja Ljubljane«, edini politik, ki je bil v tem času ovaden, ker naj bi se vmešaval v policijo, pa je on.

»Danes je bilo izrečenih kup laži. Stojim za svojimi besedami, midva s kolegom Lindavom ves čas govoriva resnico,« je v odzivu na besede premierja Goloba za Televizijo Slovenija dejala Tatjana Bobnar.

Konsistentnost njenih besed in zapletanje Goloba kaže, da ji lahko verjamemo.

Če policija v vseh teh letih ni bila sposobna spisati niti ene poštene obtožnice zoper Janšo, ob vseh njegovih zlorabah in lomastenju po vseh institucijah, od policije in tožilstva do sodstva in javne televizije, o katerih so napisane cele knjige, potem rešitev ne more biti niti kaznovanje tistega, ki je z isto, žal nepravo metodo poskušal popraviti del škode svojega predhodnika.

A ne glede na to se zdi, da bi bilo kaznovanje Goloba zaradi uporabe Janševe metode pri discipliniranju in urejanju policije zelo slaba popotnica za Slovenijo.

Če namreč policija v vseh teh letih ni bila sposobna spisati niti ene poštene obtožnice zoper Janšo, ob vseh njegovih zlorabah in lomastenju po vseh institucijah, od policije in tožilstva do sodstva in javne televizije, o katerih so napisane cele knjige, potem rešitev ne more biti niti kaznovanje tistega, ki je z isto, žal nepravo metodo poskušal popraviti del škode svojega predhodnika.

»Premier Golob me je obvestil, da Boštjan Lindav ni opravil naloge glede očiščenja policije, da gre ob tem za izdajo, izpostavil mi je Darka Muženiča in Davida Antoloviča. Zaznala sem, da je premier z direktorjem nacionalnega preiskovalnega urada v neposrednem kontaktu,« je dejala Tatjana Bobnar v svoji najbolj resni obtožbi zoper predsednika vlade.

»Da bi ostala ministrica, bi moral nekdo izgubiti službo,« je Tatjana Bobnar dejala pred preiskovalno komisijo DZ-ja.

Ne bi smeli pozabiti, da je bil Janez Janša tisti, ki je sprožil čistke, Robert Golob pa tisti, ki jih je poskusil popraviti in izničiti. Vir: Posnetek zaslona, X

Ob tem pa tudi Golobov odvetnik Stojan Zdolšek poudarja, da gre za posamezne izjave, na eni strani Bobnarjeve, na drugi pa predsednika vlade, ki očitke zanika.

Ob tem je spomnil, da ima zgodba podlago v spornem kadrovanju in domnevnem političnem vmešavanju v policijo med epidemijo covida-19, zaradi česar je stranka Gibanje Svoboda v volilni program zapisala, da bo to uredila.

Premier tudi zanika, da bi kadar koli zahteval, da konkretno osebo v policiji zamenjajo ali odpustijo, je zatrdil. Zato meni, da pogovor dveh politikov ne more imeti znakov kaznivega dejanja. Zgodba se bo zato najverjetneje končala - na ravni iskanja in tehtanja dokazov.

Golobova težava je v tem, da mora biti v pravnih državah tudi »popravljanje« domnevno nezakonitih ravnanj prejšnjega predsednika vlade storjeno tako, da ne predstavlja nezakonitega posega v delo policije.

Nezakonita imenovanja je treba odpraviti prek zakonitih postopkov, ne z enakimi sredstvi, ki bi jih lahko šteli za nezakonita.

V resnici gre za dilemo, ali lahko novi predsednik vlade uporabi nezakonita sredstva za »popravljanje« prejšnjih nezakonitih imenovanj.

V demokratičnih sistemih pravo jasno določa, da vsako ravnanje, ne glede na namen, mora biti skladno z zakonom.

To kažejo tudi primeri drugih držav. V ZDA obstaja jasna ločitev med političnimi funkcijami in uradniškimi položaji, ki zagotavlja, da imenovanja in odpustitve v državnih institucijah ne smejo biti politično motivirana.

To je podprto s precedenčnim pravom, kot so sodbe Vrhovnega sodišča v zvezi z zaščito javnih uslužbencev pred političnimi pritiski (npr. zadeve, povezane s Patronage Employment kot Elrod v. Burns, 1976).

Drugi predsednik vlade mora, če želi odpraviti nezakonitosti, to storiti v skladu s predpisi in na način, ki ne krši enake zaščite pred politično diskriminacijo.

V EU je neodvisnost pravosodja in policije prav tako ključno načelo. Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v več primerih obravnavalo posege izvršilne oblasti v neodvisne institucije in določilo, da so taki posegi nedopustni.

Primer, kot je Baka proti Madžarski (2016), se nanaša na odstranitev visokega sodnika, ki je bil kritičen do vlade. Sodišče je odločilo, da tovrstni pritiski kršijo načela pravne države. Čeprav gre za sodni sektor, podobna logika velja tudi za policijo kot neodvisno institucijo.

Golob bi se lahko skliceval tudi na »doktrino manjšega zla«: V nekaterih jurisdikcijah se uporablja argument manjšega zla, ko nekdo stori nezakonito dejanje, da bi preprečil večjo škodo. Vendar ta doktrina običajno velja v kazenskem pravu in ne za politične odločitve.

V pravnih sistemih zahodnih demokracij je na novo izvoljena vlada dolžna upoštevati zakon, tudi če so bili predhodniki domnevno nezakoniti. Nezakonita imenovanja je treba odpraviti prek zakonitih postopkov, ne z enakimi sredstvi, ki bi jih lahko šteli za nezakonita.

Janez Janša in Patria
Janez Janša: Odsedel ni do konca niti zaradi Patrie. In prav tako ne smemo pozabiti, da Janše ni bilo, če se še spomnimo, v zadevi Patria mogoče obsoditi le na podlagi »indicev«. Vir: Posnetek zaslona, X

Sklep je zato jasen: čeprav je Robert Golob želel odpraviti nezakonite poteze svojega predhodnika, bi moral to storiti zakonito in brez vmešavanja v neodvisnost institucij.

Janša ni odsedel do konca niti zaradi Patrie.

Toda hkrati ni mogoče pozabiti, da je ne le podobne, temveč še veliko hujše, veliko obsežnejše posege – a vedno preko posrednikov in bolj prikrito – izvajal Janez Janša, ki za ta dejanja nikoli ni bil kaznovan.

Odsedel ni do konca niti zaradi Patrie.

In sedaj naj bi šel v »arest« Golob, ki je dobil od ljudstva mandat, da to Janševo samopašnost in posege v upravo države popravi in se je tega lotil – žal na precej nespreten in praviloma nedovoljen način?

Sedaj je zato na potezi tožilstvo.

NPU, ki bi moral preiskovati tudi njene nečedne posle pa je imela SDS »pod nadzorom«, saj je na ta položaj imenovala Petro Grah Lazar, ki je delo (nezakonito) opravljala kot v. d. direktorice. Vir: Posnetek zaslona, X

In prav bi bilo, če bi tožilstvo, kot že tolikokrat v primeru Janše - zelo skrbno ocenilo vse dokaze.

In tam, kjer gre za besedo proti besedi – čeprav je jasno, komu bo javnost verjela – oceni, ali je dokazov dovolj za utemeljeno obtožbo »izven razumnega dvoma.«

Saj se še spomnimo, kako je bilo v zadevi »pisalni stroj« ugotovljeno, da je bilo zavajanje Morisovcev in ponarejanje listin v zadevi Smolnikar, o čemer je odločala Janševa Barbara Brezigar, zgolj prekršek »neznatnega pomena«, mar ne?

In prav tako ne smemo pozabiti, da Janše ni bilo, če se še spomnimo, v zadevi Patria mogoče obsoditi le na podlagi »indicev«.

Saj se še spomnimo, kako je bilo v zadevi »pisalni stroj« ugotovljeno, da je bilo zavajanje Morisovcev in ponarejanje listin v zadevi Smolnikar, o čemer je odločala Janševa Barbara Brezigar, zgolj prekršek »neznatnega pomena«, mar ne?

Te visoke pravne standarde bi sedaj moralo upoštevati tožilstvo in s tresočo roko oceniti ta primer.

Ob tem pa je glavni argument v korist Goloba: da ga je policija ovadila. Si predstavljate, da bi policija ovadila Janšo?

To je v Sloveniji znanstvena fantastika.

Janša je vedno »čistil« tako temeljito, da je bilo kaj takega nemogoče.

Dejstvo, da je policija ovadila Goloba je najbrž dokaz, da je neodvisna in da Golob, ne glede na svoje zdrse in napake, v policijo in njeno samostojnost v resnici ni posegel.

Ker če bi, potem – ne bi bil ovaden.

Hkrati pa bi morali sprejeti poseben zakon, ki bo »žvižgače« še dodatno zaščitil, da se kaj podobnega, kar sta doživljala Bobnarjeva in Lindav, nikoli več ne bo zgodilo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek