nedelja, 12. januar 2025 leto 30 / št. 012
Avtogoli: Kako so se ob iranskem napadu na Izrael blamirali voditelji EU in - zahodni vojaški komentatorji!
Iranski protinapad na Izrael pred tednom dni – po izraelskem napadu na iransko diplomatsko predstavništvo v Siriji 1. aprila – je sprožil številne odzive.
If you didn't condemn the attack on #Iranian Embassy in Damascus you should stay silent now. To say "this is an unprecedented escalation a grave threat to regional security" is total nonsense, more hypocrisy from the #EU - The dogs in the street know #Israel is the problem... https://t.co/W3U242LgXh
— Mick Wallace (@wallacemick) April 14, 2024
Najprej je potrebno poudariti, da je prvi zločin storil Izrael, kot je poudaril tudi generalni sekretar OZN.
BREAKING: UN SECRETARY-GENERAL ANTONIO GUTERRES OFFICIAL STATEMENT
— Sulaiman Ahmed (@ShaykhSulaiman) April 14, 2024
“Diplomatic premises have immunity and Israel violated this principle by attacking the Iranian consulate.” pic.twitter.com/5C1pQ1hQfV
Evropska unija je znova demonstrirala svojo nenačelnost in takoj uvedla sankcije proti Iranu, ne pa proti Izraelu, ki je prvi napadel Iran in ob tem že pol leta izvaja genocid nad Palestinci!
The EU is expressing horror and tightening sanctions on Iran for its retaliatory strike on Israel which killed no one…
— Afshin Rattansi (@afshinrattansi) April 18, 2024
Yet EU leaders haven’t even thought of sanctions against Israel, which has killed 33,970+ Palestinians in Gaza…
More coverage: https://t.co/qjt9cBifG7 pic.twitter.com/iY8Wo8HURH
Ob tej očitni demonstraciji dvojne morale pa so se pošteno kompromitirali tudi številni »analitiki« in komentatorji, ki so iranski napad ocenjevali kot – neuspešen ali zgrešen.
Tipičen slovenski primerek smo lahko prebrali tudi v Delu. Članek »Izraelski protinapad bi lahko sprožil usodni plaz« kaže, da tudi spremljanje vojaških napadov od blizu nekaterim ne pomaga doumeti bistva nekaterih najpomembnejših mednarodnih spopadov.
Avtor je namreč med drugim zapisal, da je »Iran je z vojaško impotentnim napadom na Izrael storil točno to, kar si je Netanjahu najbolj želel« ter da je »vprašanje le, ali je krvoločni Netanjahu še dovolj trezen, da bi se lahko zavedal, kako lahko zmago mu je v globalni sobi, v kateri ni enega samega odraslega človeka, podaril iranski režim.«
In potem: »Kljub temu da je izraelsko bombardiranje iranskih ciljev v Siriji postalo že nekakšna rutina, je iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej napad na konzulat razumel kot napad na iransko ozemlje – kot dejanje vojne. Toda iranske oblasti, ki so v zadnjih petnajstih letih prek posredniških milic močno razširile svoje vojaško delovanje v regiji, so vseeno imele izbiro: niti slučajno se jim ni bilo treba odzvati z velikansko jato brezpilotnikov in raket, ki so jih poslale nad Izrael.«
Še več, »Iran je neposredno vstopil v vojno z Izraelom in zaradi izjemno učinkovite izraelske, jordanske in ameriške zračne obrambe takoj doživel hud vojaški in geopolitični poraz. Z napadom je razkril svojo šibkost,« pravi avtor prispevka v Delu.
Impotenten napad?
Šibkost Irana in njegov poraz?!
So tisti, ki pišejo takšne zgrešene ocene morda na kakšnih substancah? Kot kažejo zapisi na spletu in celo nekatere knjige, pa gre v tem primeru celo za poročevalca, ki se pogosto klati po svetu. Človek bi pričakoval, da je razgledan. Toda ne, v tem primeru je svojim bralcem serviral zgolj postano izraelsko-ameriško propagando, ki je nihče v svetu ne jemlje več resno.
V resnici pa je prišlo do globalnega premika v korist Irana in osi odpora Zahodu.
Izrael, ki se je doslej čutil vsemogočnega, se je znašel v eksistencialno nevarni situaciji, Iran pa je lahko objavil zgodovinske posnetke raket in dronov, ki letijo proti Izraelu nad mošejo Al Aksa:
Historic scene of Iranian missiles over the Al-Aqsa Mosque Compound heading towards occupied territories
— Таino (@Omani1love) April 13, 2024
PressTV#TruePromise pic.twitter.com/lNfizbNkdJ
7. oktobra 2023 je Hamas prebil ograjo okoli Gaze. Infiltriral se je v vojaške objekte in kibuce z namenom, da vzame čim več talcev. In to mu je uspelo.
Dogodek je bil šok za izraelsko javnost.
Izrael se je odzval z etničnim čiščenjem Gaze in bestialnimi poboji civilistov, zaradi česar je izgubil podporo večine držav sveta.
Toda nevarnost je doslej prihajala le od milic, Hezbolaha in Hamasa. Čeprav so sposobni, Hezbolah in Hamas nista državi. Iran pa to je.
Z napadom na iransko diplomatsko predstavništvo v Damasku je zato Izrael, ne pa Iran sprožil plaz.
In sploh ni res, da je imel Iran veliko drugih možnosti.
What Tehran calls its “axis of resistance” has been a central focus of Israel’s military, which has made great efforts to hunt them down. Yet analysts agree their capabilities persist and Iran’s proxy forces could still extract a high cost.
— Stars and Stripes (@starsandstripes) April 20, 2024
Read more at: https://t.co/PlDnfWcLXy
Diplomatsko predstavništvo države se v skladu z mednarodnim pravom smatra za ozemlje suverene države.
Napad bi moral obsoditi VS OZN, ko tega ni naredil, je imel Iran le še pravico do samoobrambe na podlagi 51. člena Ustanovne listine OZN.
Ob tem ga je lastno prebivalstvo prisililo v odziv. Iran je imel zato pravico napasti Izrael.
In seveda ni želel napasti izraelskih diplomatskih predstavništev, ker bi s tem ponovil izraelsko kršitev, (čeprav bi to v skrajnem primeru celo lahko storil), pač pa si je izbral druge, vojaške tarče.
To je moral Iran storiti na način, ki je bil prepričljiv, vendar ne bi vodil v nadaljnje stopnjevanje. Zelo težko je bilo doseči ravnovesje.
The Washington Post published the locations successfully reached by Iranian missiles, confirming missile hits at Ramon Airport, Nevatim Base, and a target in the Golan—"the Israeli intelligence headquarters on Mount Hermon involved in the assault on the consulate." pic.twitter.com/BQ9DoUXO1J
— IntelSky (@Intel_Sky) April 14, 2024
Iranski napad na izraelske letalske baze v Negevu in Mossadovo bazo na Golanski planjavi je bil uspešen kljub dejstvom, da:
- so bili Izrael in vsi drugi s strani Irana vnaprej opozorjeni na napad najmanj 72 ur pred njim;
- je več izraelskih zaveznikov – ZDA, Združeno kraljestvo, Francija, Jordanija – dodalo znatna sredstva za pomoč izraelski zračni obrambi;
- so bile tarče ene od najtežjih za napad.
On April 13, Iran responded to Israel’s recent strike in Damascus with a combination of more than 300 drones and missiles—the first-ever direct strikes launched against Israel from Iranian territory, writes @AliVaez. Can further escalation be avoided? https://t.co/2JzPK8geZ7
— Foreign Affairs (@ForeignAffairs) April 20, 2024
To je lepo opisal nekdanji analitik CIE Scott Ritter: »ZDA imajo napreden radar v X-pasu AN/TPY-2, nameščen v Har Qerenu, v puščavi Negev. Njegovo poslanstvo je zaznavanje izstrelitev iranskih raket in posredovanje podatkov o ciljanju izraelskim sistemom Arrow in David's Sling ter ameriškim baterijam ABM THAAD, ki so nameščene za zaščito občutljivih izraelskih območij, vključno z Dimono ter letalskimi bazami Nevatim in Ramon.
Iranske rakete so zadele letalski bazi Nevatim in Ramon. Najboljši nadzorni radar na svetu, ki deluje skupaj z najbolj izpopolnjeno protiraketno obrambo na svetu, je bil nemočen pred iranskim napadom.
Za vse tiste, ki poskušajo včerajšnje dogodke prikazati kot izraelsko zmago, prežvečite to dejstvo: najboljši protiraketni obrambni sistem na svetu ni mogel zaščititi območij, ki so jih zadolžili za zaščito pred napadi iranskih raket.
Kdo ima odvračalno premoč? To ni Izrael.«
Napad očitno le ni bil tako »impotenten«, kot meni vojni »strokovnjak« Dela, če je Iran uspel prebiti izraelsko protizračno obrambo in so se z (skoraj - najboljše ima Rusija) najboljšimi sistemi na svetu Izrael in zavezniki lahko tri dni vnaprej pripravljali na takšen napad.
Začel naj bi se celo s »hekanjem« izraelskih radarjev.
Ne samo to, ob tem so iranske rakete očitno zadele tudi sam kompleks jedrskega reaktorja v Dimoni.
Israels nuclear plant likely damaged in Iran attack according to Israeli local Media.
— Chay Bowes (@BowesChay) April 18, 2024
Israeli newspaper Maariv referenced satellite images that revealed damage to the Dimona nuclear reactor, caused by the Iranian missile attack, contradicting earlier reports.
Maariv also says… pic.twitter.com/yZDbX5naBM
Še več, uspešnost sestrelitev iranskih izstrelkov naj bi bila okoli 84-odstotna in ne 99-odstotna, kot je trdil Izrael. To so šele sedaj razkrili izraelski časniki, predvsem Maariv.
Ob tem je treba vedeti, da je več sto brezpilotnikov in raket Iran poslal na dolgo pot čez več držav, pri čemer je bilo pričakovano, da bo Izrael večino brezpilotnih letal tipa Shahed in drugih tudi sestrelil.
Ti droni so bili dejansko zgolj vabe, ki so odkrile podrobnosti o delovanju izraelskega protiletalskega sistema. Izstreljeni so bili kot prvi, sledile so manevrirne rakete in na koncu balistične rakete.
Zelo verjetno je, da so bile – tako trdijo celo iranski viri – uporabljene supersonične rakete Fateh 1 in 2, ki pa niso najboljše, ki jih Iran ima - zahodne države, vključno z ZDA pa jih nimajo.
Vseh sedem naj bi po navedbah iranske Press TV zadelo cilje v Izraelu, ne da bi jih izraelske rakete uspele ustaviti.
Iran's state news agency, Press TV, reported on Sunday that none of the seven hypersonic missiles fired from Iranian soils towards "Israel" overnight were intercepted by the Iron Dome.
— Al Mayadeen English (@MayadeenEnglish) April 14, 2024
Some of the missiles reportedly struck "Israel's" Nevatim Air Force base, which is one of… pic.twitter.com/yMoIi7tBLM
Ob tem so posnetki razkrili, da so tudi nekatere glave balističnih raket v zadnji fazi poletov manevrirale in se izogibale protiletalskim izstrelkom.
Po navedbah izraelskih obrambnih sil (IDF) je IRGC na Izrael izstrelila več kot 300 izstrelkov, vključno s 170 brezpilotnimi letali, 30 manevrirnimi izstrelki in 120 balističnimi izstrelki. Pozno 14. aprila je bilo razkrito, da je pet balističnih raket zadelo letalsko bazo Nevatim v južnem Izraelu in poškodovalo transportno letalo C-130, vzletno-pristajalno stezo in skladišče.
Štiri druge balistične rakete so zadele bližnje letalsko oporišče Negev.
IRGC Air Force commander: #Iran only used old armaments & minimal capability against #Israel. We didn’t use advanced missiles including Khorramshahr, Sejil, Haj Qassem, Khybarshekan, and Hypersonic 2. But we surpassed their maximum capabilities with minimal use of our power. pic.twitter.com/E5CJgMrOHk
— Iran Nuances (@IranNuances) April 18, 2024
In medtem ko je IDF trdil, da so bili vsi brezpilotni letalniki in manevrirne rakete prestrežene zunaj Izraela, je bilo razkrito, da je vsaj en dron udaril v goro Hermon na Golanski planoti, blizu ključne nadzorne baze.
In danes vemo, da je bila zadeta tudi Dimona. Ob tem iranska vojska opozarja, da so uporabili le najstarejše rakete in ne najmodernejših.
ZDA in lakajske ameriške zaveznice, tudi Slovenija so Iran seveda takoj obsodile, čeprav so bili najvišji predstavniki oblasti v Ljubljani ob napadu Izraela na iransko diplomatsko predstavništvo v Damasku pred tem čisto tiho, ZDA pa so obsodbo skupaj s Francijo in Veliko Britanijo v VS OZN – blokirale.
There is no end to US hypocrisy: On April 3, the US, UK, and France blocked the UN Security Council from condemning Israel's attack on Iran's embassy compound in Syria: a blatant act of war.
— Ben Norton (@BenjaminNorton) April 14, 2024
Iran is acting in self-defense, but now the US is falsely portraying it as an aggressor. https://t.co/mFJHiB4UO5 pic.twitter.com/fE2juUBp0E
Ob tem se lahko vprašamo, kaj bi se zgodilo, če bi Iran napadel brez opozorila, če njegovi zavezniki ne bi bili pripravljeni odgovoriti na napad in če bi Iran ciljal pomembne industrijske, a nevojaške cilje?
Vsak tak napad bi lahko bil katastrofalen za Izrael.
Israel has slaughtered tens of thousands of innocent people in Gaza, and you haven’t said a word about it. Now you’re outraged?
— Gabe (@GabeZZOZZ) April 14, 2024
Look what Israel has done in Gaza! Do you condemn this? pic.twitter.com/Tp1lMN2lpQ
Ob tem je po različnih podatkih Iran za napad porabil do največ 50-60 milijonov dolarjev, medtem ko se ocene izraelske obrambe po izraelskih in tujih virih gibljejo med 500 milijoni in 1,3 milijarde dolarjev.
BREAKING
— Iran Observer (@IranObserver0) April 14, 2024
Iran released footage of missile launches towards Israel
Estimated military cost of last night's operations based on the figures published in the media:
110 ballistic missiles: 30-50 million dollars
45 cruise missiles: 4-7 million dollars
170 Shahed-136: 4-5… pic.twitter.com/WnKa1TubbL
Kaj bi bilo, če bi Iran, ki je desetkrat večji (88 milijonov prebivalcev) od Izraela (9,5 milijona prebivalcev) izvedel desetkrat večji napad in take napade stopnjeval?
Izrael ima na voljo seveda tudi jedrsko orožje, toda malo verjetno je, da bi ga uporabil.
V takšnem primeru bi ga zagotovo lahko naredil ali dobil od zaveznic tudi Iran.
BREAKING
— Iran Observer (@IranObserver0) April 14, 2024
Iran's Supreme National Security Council has approved a tenfold increase in the magnitude of strikes against Israel if Netanyahu decides to escalate the situation further
Ig, which will be more than 1,000 ballistic missiles pic.twitter.com/XvRrT8ckPQ
Skratka, če je varnost judovskega prebivalstva glavni razlog obstoja cionistične države, potem je Izrael z napadom Irana doživel najhujši udarec doslej.
Scott Ritter je celo prepričan, da je Izrael zaradi genocida v Gazi in ogrožanja sosedov že izgubil pravico do obstoja, enako kot nacistična Nemčija nekoč.
“Just like how Nazi Germany lost its right to exist, Israel has now lost its right to exist.”
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) April 13, 2024
“The Israeli state has become a cancer of the world”
— Scott Ritter, one of the few good influential Americans. pic.twitter.com/tgNBKx52Pr
Predvsem pa je dejsto, da je z napadom Iran znova vzpostavil ravnovesje strahu, ki ga je pred tem porušil Izrael.
In ob tem ni napadel civilnih ciljev in ubijal ljudi, kot to počne Izrael, pač pa je napadel izključno vojaške objekte, pa še te brez žrtev.
Izrael je seveda poskusil prikazati nepomembnost napadov in kako hitro so popravili vzletne steze na letališčih.
The Iranian missiles missed their target, but they were so smart that they were digging and gathering dirt in a coordinated manner. pic.twitter.com/MNryof5Gvw
— IntelSky (@Intel_Sky) April 14, 2024
A pri tem so uporabili lažne slike, ker pri pravih kraterjih zemlja ne »skoči« samo na eno stran (kot na sliki v tvitu zgoraj)…
Larry Johnson, nekdanji analitik CIE ocenjuje uspešnost Irana podobno kot Scott Ritter: »Večina zahodnih analitikov je danes razglašala 'masivno' zmago Izraela nad iranskim kombiniranim napadom brezpilotnih letal, manevrirnih in balističnih izstrelkov na cilje v Izraelu 14. aprila. Ne vem, ali so res tako slepi za to, kar se je zgodilo, ali so pripravljeni sodelovati v psihološki operaciji, da bi prepričali Izrael, da je zmagal in da mu ni treba stopnjevati. Ne glede na to, sprijaznimo se z dejstvi. Iran je ZDA in številnim sosednjim državam natančno povedal, kaj bo storil. To vemo zahvaljujoč članku v Financial Timesu, objavljenem 12. aprila – 36 ur pred izstrelitvijo raket iz Irana…
Cilj Irana je bil dokazati, da bi lahko udaril Izrael, če bi želel, vendar je zagotovil vnaprejšnje opozorilo, da bi Izraelcem dal čas za zaščito osebja, da bi čim bolj zmanjšali žrtve. Iran ni poskušal povzročiti množičnih žrtev.
Brezpilotna letala so bila uporabljena na enak način, kot se uporabljajo kmeti v šahovski partiji, da izvlečejo nasprotnika in ustvarijo ranljivosti. Izrael je uporabil več kot 700 raket Iron Dome v boju proti več kot 300 iranskim brezpilotnim letalom. Zakaj? Običajno izstrelite dve raketi Iron Dome na tarčo, da zagotovite zadetek. Enako velja za manevrirne rakete.
Zagotovo vemo, da je večina balističnih izstrelkov zadela svoje cilje v Izraelu. Tukaj je video enega od zadetkov. Iran je pokazal izjemno sofisticirano zmogljivost – to je manevrirno bojno glavo. Upoštevajte, da se padajoča iranska raketa izogne izraelskemu prestrezniku in zadene tarčo. Vau!!«
Skratka, zagrnimo na tem mestu neprofesionalno, proameriško, navijaško ocenjevanje iranskega napada in celotnega dogajanja na Bližnjem vzhodu v slovenskih občilih z zastorom usmiljenja.
Podobnih, neutemeljenih analiz, ki so razglašale izraelsko »zmago«, je bila v podobnih medijih doma in po svetu seveda še cela vrsta.
Here are some of the more known Israeli military sites that could be possible targets for the Iranian armed forces in case Israel further escalates the tensions. pic.twitter.com/2ObEiPfy01
— Press TV (@PressTV) April 18, 2024
V resnici pa je bil to poraz Izraela.
Pa tudi Slovenije.
Predvsem pa tistih, ki nekritično podpirajo Izrael v sami Sloveniji.