REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Huawei znova »prebil« zid ameriških sankcij: Prve 5 Nm procesorje že vgrajujejo v najnovejše prenosnike!

Huawei znova »prebil« zid ameriških sankcij: Prve 5 Nm procesorje že vgrajujejo v najnovejše prenosnike!Kirin 9000 C. Vir: Posnetek zaslona, X

Potem, ko se je pred dnevi izvedelo, da kitajsko podjetje za izdelavo polprevodnikov SMIC dela na novem 5-nanometrskem procesorju za Huawei, so slednjega te dni brez večjega pompa tudi uradno predstavili.

Prav v trenutku, ko je Huawei slovenski vladi poslal za 170 milijonov evrov težak odškodninski zahtevek, vaš poročevalec pa se je potepal po ogromnem posestvu Huaweija v mestu Dongguan v južni Kitajski, je Huawei razkril svoj najnovejši tehnološki preboj.

Procesor Kirin
Procesor Kirin. Vir: Posnetek zaslona, X

Gre za procesor z imenom Kirin 9006C, prva naprava, v katero bo vgrajen, pa je prenosnik Huawei Qingyun L640.

Huawei je nove, 5 Nm procesorje pričel vgrajevati v svoje najnovejše prenosnike. A prav razvoj te tehnologije so jim v ZDA poskusili preprečiti, sankcijam proti Huaweiu pa se je prav te dni pridružila tudi - Golobova vlada!

Zadeva je za Slovenijo še posebej neprijetna tudi zato, ker je uspeh Huawei dosegel navkljub zelo ostrim sankcijam ZDA.

Zato je za Slovenijo zadevna zmaga Huaweia še en dokaz, da je izbrala napačno pot, saj je Golobova vlada po pred dvema letoma podpisanem sporazumu Anže Logar - Mike Pompeo, ki ga je lansirala Janševa vlada, prav te dni podlegla pod pritiskom ZDA in Huawei razglasila za »varnostno tvegano podjetje.«

S tem se je tudi Slovenija priključila neuspešnim ameriškim sankcijam in si hkrati kratkovidno zaprla vrata do številnih izdelkov tega podjetja, ki bi lahko na primer tudi zelo učinkovito pohitrili slovensko mobilno omrežje na področju 5G, kjer zaostajata tako Slovenija kot vsa Evropska unija.

Premier Robert Golob pa je znova dokazal, da kar se tiče digitalizacije Slovenije in ameriških sankcij vodi povsem enako politiko kot jo je vodil Janez Janša in glede tega njegova vlada ni prav nikakršna alternativa, pač pa le tragikomičen podaljšek Janševe vladavine.

Kar zadeva sam nov procesor, je ključna podrobnost podatek o 5nm procesu, v katerem je izdelan, kljub ameriškim sankcijam, ki so jih uvedle, da Kitajski preprečijo razvoj naprednih čipov.

Anže Logar (zunanji minister v Janševi vladi) ob podpisu sporazuma z ZDA, ki je tlakoval pot k slovenski razglasitvi Huaweia za »varnostno tvegano« podjetje. Vir: Posnetek zaslona, X

To je najbolj jasen dokaz, da so bile sankcije zoper kitajske proizvajalce čipov kontraproduktivne, saj je sankcionirana država po njihovi zaslugi lahko izdelala napreden čip sama, brez pomoči Zahoda.

Pri tem mislimo predvsem na nizozemsko podjetje ASML, ki mu je domača vlada na pritisk Washingtona prepovedala izvoz naprednih EUV litografskih strojev na Kitajsko. Z njimi se namreč v pomembni meri izdelujejo takšni procesorji.

Kirin 9006C bo v prvi različici opremljen z 8 jedri, od katerih so prva štiri Cortex-A77 in druga štiri Cortex-A55. Največji takt enega jedra je skoraj neverjetnih 3,13 GHz, štiri jedra pa delujejo na frekvenci 2,05 GHz.

V procesor je vgrajeno tudi grafično jedro Mali-G78 MP22.

Prenosniki Huawei Qingyun L540, ki temeljijo na novem čipu Kirin 9006C, so opremljeni s 14-palčnimi zasloni z ločljivostjo do 2160 × 1440 slikovnih pik, hitrostjo osveževanja 60 Hz in 100-odstotno pokritostjo barvnega prostora sRGB. Prenosniki imajo baterijo s 56 Wh.

Novi izdelki so opremljeni s skenerjem prstnih odtisov, kamero visoke ločljivosti, dvema vhodoma USB Type-A, enim vhodom USB Type-C, kombiniranim 3,5 mm avdio izhodom, HDMI in vhodom mini RJ45. Računalniki naj bi imeli 8 ali 16 GB RAM-a, pa tudi SSD polprevodniške diske s kapaciteto 256 ali 512 GB.

Procesor Kirin
Procesor Kirin. Vir: Posnetek zaslona, X

Standardna različica Huawei Qingyun L540 z 8 GB RAM-a in 256 GB SSD ter kitajskim operacijskim sistemom UOS stane 6000 juanov (846 USD). Različica z enako količino RAM-a in 512 GB trajnega pomnilnika stane 6500 juanov ali 917 dolarjev.

Pričakovati je, da bomo ta procesor kmalu videli tudi v drugih napravah, verjetno pametnih telefonih, a dodatnih informacij za zdaj ni.

Lansiranje tega procesorja bo verjetno v ZDA dvignilo še več hrupa in še veliko bolj kot takrat, ko sta SMIC in Huawei pred nekaj meseci uspela izdelati 7-nanometrski čip.

Da gre za velik uspeh, kaže tudi komentar slovenskega, Mladininega Monitorja.

»Ob tem velja omeniti, da ASML Kitajski ne prodaja opreme za litografijo v EUV (ekstremni UV), ki pa je potrebna za 5 nm in manj. Tu bodo imeli Kitajci še precej problemov,« je še 5. septembra letos (!) zgrešeno komentirala znana slovenska računalniška revija, ko je že postalo jasno, da Kitajska obvlada 5 Nm tehnologijo.

Tudi mednarodni strokovnjaki so se samo nekaj mesecev pred tem še prepirali o tem, koliko let in morda celo desetletje bodo »Kitajci« potrebovali, da bodo obvladali 5 Nm tehnologijo brez pomoči Zahoda.

Huawei pa je svoj nov procesor pričel uporabljati – že pičle tri mesece pozneje!

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek