sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Zveza NATO hlini enotnost, Macron pa priznal: Evropske članice Nata bi morale zmanjšati odvisnost od ZDA!
Medtem ko se večina članic Evropske unije vse tesneje povezuje z ZDA in sledi politiko te države (povem drugače kot še na primer leta 2003, ko so države »jedrne Evrope« zavračale sodelovanje v nezakoniti iraški vojni!) nekaj zdravega razuma še zmeraj tli v – Franciji.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je tako na primer nedavno dejal, da bi morale evropske članice zveze NATO glede lastne varnosti postati bolj avtonomne in manj odvisne od zavezništva pod vodstvom ZDA.
To je izjavil po vrnitvi z vrha v Amanu v Jordaniji, vendar so številni evropski mediji, tudi slovenski, Macronovo izjavo popolnoma ignorirali.
So jo pa opazili na Tajskem in v New Yorku:
Macron เรียกร้องให้ยุโรปพึ่งพา "สหรัฐฯ" น้อยลงในด้านความมั่นคง
— yahya (@yahya54806562) December 23, 2022
ถ้อยแถลงต่อต้านอเมริกาของประธานาธิบดีฝรั่งเศสเริ่มปรากฏมากขึ้นหลังจากชาวปารีสหลายพันคนเข้าร่วมการชุมนุมพร้อมเรียกร้องให้ "ปลด Macron", "ฝรั่งเศสต้องออกจาก NATO", และ "การต่อต้าน" สิ่งต่างๆ pic.twitter.com/AkA439zKvi
»Zavezništvo ni nekaj, od česar bi morali biti odvisni. To je nekaj, kar bi moral izbrati, nekaj, s čimer bi delali,« je dejal Macron.
»Moramo ponovno razmisliti o naši strateški avtonomiji,« je poudaril francoski predsednik.
Let me leave this here @VP @JoeBiden @POTUS @TheDemocrats @republic @RussiaUN @mfa_russia @PMSimferopol @RishiSunak @USNATO @NATO @_AfricanUnion
— @ᴊᴜꜱᴛɪᴇɴᴍᴀᴊᴀ (@JustienMaja) December 24, 2022
This one on the right , evil. #RussiaUkraineWar pic.twitter.com/sibog4AWPn
Macron je »tehnologijo in obrambne zmogljivosti« opredelil kot področja, na katerih bi si morale evropske države prizadevati za zmanjšanje odvisnosti od zavezništva, zlasti ZDA.
Dodal pa je, da si države članice ne bi smele prizadevati za ločitev od bloka ali razviti alternative zanj.
»Ni evropske varnostne arhitekture brez strateške avtonomije, znotraj Nata in z Natom, ki pa ni odvisna od Nata,« je dejal.
Macron se je dotaknil tudi nenehnih sovražnosti med Rusijo in Ukrajino, v katerih je slednja dobila široko podporo Zahoda. Medtem ko je ponovil svojo podporo »absolutni obrambi Ukrajine«, je znova dejal, da je treba obravnavati tudi varnostne pomisleke Moskve.
»Ko govorim o jamstvih, govorim o vseh teh državah, za nas, pa tudi za Rusijo,« je dejal Macron.
»To pomeni, da je ena od bistvenih točk, ki jih moramo obravnavati - kot je vedno rekel predsednik Putin - strah, da bo NATO prišel tik pred njegova vrata, in namestitev orožja, ki bi lahko ogrozilo Rusijo.«
Der Spiegel published a document confirming the promise given to Russia not to extend NATO beyond Germany.https://t.co/qDMNfZaB0d pic.twitter.com/gnRnZO3tYQ
— Vera Van Horne (@VeraVanHorne) February 19, 2022
V zadnjih tednih je francoski predsednik večkrat dejal, da se mora konflikt na koncu končati s pogajanji, ki naj bi prinesla varnostna jamstva za vse, tudi za Rusijo.
To stališče je sprožilo plaz kritik Ukrajine in nekaterih držav EU, pri čemer so Poljska, Slovaška in baltske države odkrito nasprotovale Macronovemu predlogu.
Kremelj je ob več priložnostih nakazal, da se je pripravljen pogovarjati z Ukrajino – in Zahodom kot celoto –, hkrati pa je vztrajal, da je treba upoštevati interese Ruske federacije, če naj pride do pogajanj.
Those warmongers…….. pic.twitter.com/ZC6Sbyp2h4
— Gerry carr (@whitehallgate1) December 21, 2022
Moskva je Kijevu pripisala pomanjkanje diplomatskih prizadevanj za končanje konflikta.
Ukrajinski visoki uradniki so večkrat lansirali bojevite izjave, pri čemer je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski obljubil, da bo ponovno zavzel nekdanje ukrajinske regije Doneck, Lugansk, Herson in Zaporožje – ki so se medtem osamosvojile in Rusiji pridružile v začetku oktobra – ter Krim, ki se je odcepil od Ukrajine že leta 2014, po državnem udaru v Kijevu, ki so ga pomagale organizirati ZDA.
The War is not just an opportunity to undermine Russia but also a chance to move US Revenue to Military Industrial Complex while less well off Ukrainians do the dying. #US #NATO spent 20 years destroying #Afghanistan for no good reason + funneled $2 Trillion to Private Military.. https://t.co/SDZjRBHwPP
— Mick Wallace (@wallacemick) December 24, 2022
Zelenski je celo »prepovedal« pogajanja z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.
Since NATO's proxy war against Russia in Ukraine started:
— MintPress News (@MintPressNews) December 22, 2022
Lockheed Martin’s stock price has risen 23%
BAE Systems +37%,
Northrop Grumman +39%
General Dynamics +15%. pic.twitter.com/WckYwyqyLx
Macron je znan po zadržanem odnosu do zveze NATO.
Leta 2019 je dal intervju za Economist in zatrdil, da je NATO »možgansko mrtev.«
Macron je tedaj ob dramatični ugotovitvi, da se Evropa ne more več zanašati na ZDA nagovoril ostale evropske voditelje z besedami, da Stara celina ne more več pričakovati, da bodo Združene države Amerike skrbele za varnost držav članic Nata.
It is high time for Europe to "wake up", according to Emmanuel Macron. Read an astonishingly candid interview with France's president https://t.co/6ja68AZraU pic.twitter.com/z1mzC2CfUR @TheEconomist
— btcn asia (@btcnasia) November 7, 2019
»Kar trenutno doživljamo, lahko povzamemo z besedami, da je NATO možgansko mrtev, Evropa pa se je znašla na robu brezna,« je dejal Macron.
In dodal, da mora Evropa začeti strateško razmišljati o sebi kot geopolitični sili.
»Med Združenimi državami Amerike in drugimi članicami zveze NATO ni več nikakršne koordinacije pri sprejemanju pomembnih odločitev. Nikakršne,« je poudaril francoski predsednik.
"In modern war the only winner is global capital. Ordinary people always lose."@ClareDalyMEP laments the widespread suffering caused by the NATO-Russia proxy war in Ukraine and advocates for a negotiated peace. pic.twitter.com/74fXCpJfn6
— MintPress News (@MintPressNews) December 19, 2022
Države se ne morejo več zanašati na to, da bodo ZDA branile svoje evropske zaveznice v zvezi NATO, je v intervjuju za Economist opozoril Emmanuel Macron, ob poudarku, da se zaveda, da današnja Evropa za svoj obstoj mora biti hvaležna prav ZDA.
To je bilo v času ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Nato je prišel Joe Biden – in povedel ves NATO v posredniško vojno v Ukrajini.
Today in Paris: Another big protest against Macron, NATO and the EU. pic.twitter.com/ikdvUKzqZv
— sarah (@sahouraxo) December 17, 2022
Članice NATO zato hlinijo enotnost, toda zadnja Macronova izjava kaže, da se bodo ob neuspehih v Ukrajini začele resne razprave o tem, kaj je NATO prinesel – in odnesel! - Evropi.
#France, #Paris.
— Vasiliy Kalyuzhnyy (@vaspka) December 18, 2022
Slogans at today's protest march: "France must withdraw from NATO", "Ursula shut up",
"Impeachment of Macron"...#people #crisis #protest #NATO @vonderleyen @EmmanuelMacron pic.twitter.com/9twrr1zsEq
Odpor proti vojnohujskaški politiki ZDA in tudi proti rušilni vlogi, ki jo igra zveza NATO, je v Franciji, kot kažejo nedavne demonstracije proti vojni, a tudi proti Macronu in zvezi NATO (zgoraj) - še kako živ.
Demonstranti so zahtevali izstop Francije iz zveze NATO, da Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije preneha s hujskanjem k vojni in da se proti Macronu vloži - ustavna obtožba...