REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sramotno: Dnevnik prekinil pogodbo Tomažu Mastnaku!

Sramotno: Dnevnik prekinil pogodbo Tomažu Mastnaku!Mastnak vs. Dnevnik. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Ukrajinizacija Slovenije se je že začela.

O tem so objavili le kratko, bojazljivo notico. Brez navajanja razlogov.

Po družbenih omrežjih se je razširila novica o tem, da je Dnevnik prekinil sodelovanje s Tomažom Mastnakom.

O tem so objavili le kratko, bojazljivo notico. Brez navajanja razlogov. Očitno jih je bilo strah navesti vsebinske razloge.

Toliko o trdnosti njihovih argumentov.

Tako so intelektualno plitki in bojazljivi uredniki (beri: odgovorni urednik Miran Lesjak) prekinili sodelovanje s svetovno znanim sociologom in analitikom, komentatorjem, ki je bil v prvih vrstah boja za demokracijo in svobodo v Jugoslaviji in Sloveniji že ob koncu osemdesetih let prejšnjega stoletja.

Urednikom na Dnevniku je šel Mastnak menda na živce tako zaradi nekaterih svojih kritičnih pogledov glede cepiv in cepljenja, kot tudi zaradi enako kritičnih pogledov na vojno v Ukrajini.

Tu Dnevnik, kljub svoji domnevno »levi« usmeritvi v popolnosti sledi linijo, začrtano v Bruslju in Washingtonu.

Vsi, ki menijo drugače so odstranjeni in to podpisani dobro poznam, ker sem to občutil na lastni koži.

Glede na zadnjo  kolumno pa je seveda jasno, kaj je šlo urednikom na Dnevniku tako zelo na živce, da so morali odkrito poseči po cenzuri in na sramoten način prekinili pogodbo z Mastnakom.

Ker v Sloveniji trenutno vlada slovenska levičarska natofilska elita, ki ji Dnevnik služi, bi se to seveda lahko bralo kot grizenje roke, ki hrani Dnevnik. In zato je Mastnak dobil prekinitev pogodbe.

Mastnakova zadnja kolumna v Dnevniku ima naslov »Alternativni viri energije« kot propaganda? in se začne takole: »Napad na Severni tok je dogodek prelomnega pomena.

V spopadu med velesilami so bile prekoračene meje, ki so jih po drugi svetovni vojni vsi spoštovali. ZDA in NATO so sicer v vojnah, ki jim ni konca, praviloma bombardirali civilno infrastrukturo, toda to je bilo na tako imenovanem svetovnem jugu in Balkanu.

Zdaj se je to zgodilo v središču svetovnih vojn, v Evropi, med totalno vojno Zahoda proti Rusiji, katere del je vojaški spopad v Ukrajini, in je skrajno otežilo končanje te vojne.«

Neverjetno je, da ameriški predsednik še ni obtožil Rusije. Njegov zunanji minister Blinken je najprej izjavil, da napad ni v nikogaršnjem interesu. Zelo zanimiva izjava. Ni zanikal, da so imele prste pri tem ZDA.

»Neverjetno je, da ameriški predsednik še ni obtožil Rusije. Njegov zunanji minister Blinken je najprej izjavil, da napad ni v nikogaršnjem interesu. Zelo zanimiva izjava. Ni zanikal, da so imele prste pri tem ZDA. Kot je rekel Bismarck, ničesar ne verjemi, dokler ni zanikano. In ni obtožil Rusije. Je zahodna propaganda prišla do točke, ko bi se njen sistematični in metodični napad na logično mišljenje lahko obrnil proti njej sami?

Če sodim po odzivih v svetovnih medijih, bi večina imela obtožbo Rusije, da je napadla lastni plinovod, za absurdno.

Rusijo so doslej obtožili že vsakršne samodestruktivnosti, toda če lok prenapenjaš, poči. Vse pogosteje slišim, da gre pri tovrstnih obtožbah za zahodnjaško projekcijo lastnih teženj na nasprotnika.

Cenzura je v zahodnih demokracijah praviloma skoraj vedno, vsaj v prvi fazi, kadrovska. Prekinitev sodelovanja. Zadnjo fazo pa je izkusil Julian Assange. Ječo in psihološko ter fizično uničenje.

Toda govorjenje, da napad na plinovod ni v nikogaršnjem interesu, nas še vedno zapira v svet neracionalnosti. Izključuje tisto osnovno vprašanje: Cui bono? Komu je to v korist? Če napad ni v nikogaršnjem interesu, zakaj in čemu se je zgodil?

V čigavem interesu je, kar se je zgodilo?

Morda je to vprašanje zastarelo. Zahodnjaki že dolgo vodijo politiko, ki očitno ni v njihovem – našem – interesu. Zagotovo ne v interesu podrejenega prebivalstva, na daljši rok pa niti ne v interesu vladajočih elit. Te ohranjajo svojo oblast na tako destruktivne načine, da postaja še bolj nevzdržna. Če jo bodo ohranili, bo propadel svet. Napad na Severni tok je korak v to smer,« je zapisal Tomaž Mastnak.

Tvit Radeka Sikorskega, poljskega evroposlanca in nekdanjega zunanjega ter obrambnega ministra Poljske, ki se je zelo razveselil sabotaže Severnega toka in se ob tem zahvalil ZDA. Pozneje je to objavo - izbrisal. Vir: Zajem zaslona, Twitter

»Če nas vpraševanje o interesih, ki se opira na predstavo o racionalnih akterjih, morda res ne pripelje prav daleč, se vprašajmo drugače: Kaj ta napad prinaša?

Brez plina in nafte v tem kritičnem obdobju gospodarskega propada ne bo mogoče ustaviti.

Kakšne so in bodo njegove posledice?

Omenil bom dva vidika.

Prvi je rušenje evropskega gospodarstva, v središču katerega je Nemčija. Brez plina in nafte v tem kritičnem obdobju gospodarskega propada ne bo mogoče ustaviti. Desetletja že poslušamo roparske in tlačiteljske elite, da 'alternative ni'. Trenutno ni alternative ruskemu plinu.«

»Drugi dobavitelji ne morejo nadomestiti ruskih dobav. 'Alternativni viri energije' so v danem trenutku in položaju propagandno geslo, ne realistična rešitev.

Nemški ekonomski minister Habeck je pred vzponom na oblast pisal zgodbe za otroke.

Infantilizirajo nas

»Evrokrati, ki so s svojimi transatlantskimi dirigenti zakuhali to krizo, nimajo nobene rešitve. Državne intervencije ne ustvarjajo energije. Niti je ne ustvarjajo subvencije potrošnikom. Te elite vladajo z denarjem, njihova oblast je finančno gospostvo,« je sklenil Mastnak.

Zapisano seveda leti na evropske – pa tudi slovenske elite. In ker v Sloveniji trenutno vlada slovenska levičarska natofilska elita, ki ji Dnevnik služi, bi se to seveda lahko bralo kot grizenje roke, ki hrani Dnevnik.

In zato je Mastnak dobil prekinitev pogodbe.

Gre seveda za cenzuro.

Ta je v zahodnih demokracijah praviloma skoraj vedno, vsaj v prvi fazi, »kadrovska«.

Prekinitev sodelovanja.

Zadnjo fazo pa je izkusil Julian Assange. Ječo in psihološko ter fizično uničenje.

Hecno in tragikomično pa je, da so ga cenzurirali tisti, ki so se skupaj z Mastnakom 'kao' borili za svobodo že ob koncu osemdesetih... Sram te je lahko, Miran Lesjak.

Skratka, vsem, ki imajo vsaj malo vesti in imajo radi kritične medije, je lahko hudo žal zaradi tega, kar se je zgodilo Mastnaku.

Hecno in tragikomično pa je, da so ga cenzurirali tisti, ki so se skupaj z Mastnakom kao borili za svobodo že ob koncu osemdesetih...

Vidimo kako in zakaj. Zato, da bi skrbeli za svoje lastne materialne interese, plače in položaje in v svojih poznih letih cenzurirali tiste, ki so bili prvi v boju za svobodo in še vedno mislijo s svojo glavo.

Sram te je lahko, Miran Lesjak.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek