petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Potraten vladni nakup »Spartana«: 72 milijonov evrov za letalo, 274 milijonov evrov pa za vzdrževanje!
Vse kaže, da se tako kot pri nakupu osemkolesnikov (kjer ministrstvo za obrambo kupuje pregrešno drage nemške Boxerje) slovenska vlada pod taktirko Janeza Janše pri nakupih vojaške opreme znova odloča za najdražje artikle iz svetovnih orožarn.
Minister za obrambo Matej Tonin je namreč v Rimu z italijanskim kolegom Lorenzem Guerinijem podpisal dogovor o sodelovanju med Slovenijo in Italijo na področju letalstva.
Vrednost podpisanega izvedbenega dogovora znaša približno 72 milijonov evrov z vključenim DDV-jem.
Pri tem je osnovna cena letala 48 milijonov evrov, cena dodatnih modulov pa znaša 11 milijonov evrov.
kaj če bi raje reševal zdravstveno situacijo doma? Je manj denarja dovolj... Aja... ni provizij za tebe
— gled (@gled01036585) November 18, 2021
Vendar pa tudi ta nakup vzbuja nekatere pomisleke.
Slovenska vlada je namreč na netransparenten način in brez javnega razpisa namesto cenejšega letala od italijanskega proizvajalca s sporazumom z italijanskim obrambnim ministrstvom kupila dvakrat dražje letalo, katerega vzdrževanje bo prav tako bistveno dražje.
Temelj tega sporazuma je nakup taktičnega transportnega letala C-27J Spartan.
Banda zapravljiva skorumpirana
— cebelica (@cebelica4) November 18, 2021
Prvi problem je seveda dejstvo, da Janševa vlada znova kupuje po sistemu »vlada-vladi« in brez javnih razpisov. Že s tem se ustvarjajo pogoji za predrage nakupe in netransparentne dogovore.
Cena, ki jo je Slovenija dosegla je že eden od problemov.
Javno je namreč objavljen podatek, da je Grčija dosegla ceno 53,3 milijona dolarjev (47,4 milijona evrov!) za taisto letalo. Jih pa je kupila nekaj več.
Do leta 2020 so letala C-27J Spartan naročili v Avstraliji (10), Bolgariji (3), Čadu (2), Grčiji (8), Italiji (12), Keniji (3), Litvi (3), Mehiki (4), Maroku (4), Peruju (4), Romuniji (7), Slovaški (2), Zambiji (2), ZDA (21), in v še dveh državah.
Cena konkurenčnega letala Airbus pa je, zanimivo, bistveno nižja - 28 milijonov dolarjev (24,9 milijona evrov).
Drug problem je dejstvo, da slovenski izbiri niso mogla enakopravno konkurirati druga podobna letala.
Ne nam buč prodajat o suverenosti s takim letalom. Adria Airways je imela svoje čase 13 letal, pa ni več ne Adrie ne suverenosti. Prosim, da nimate za bedake državljanov Republike Slovenije.
— Nice Person-Not at all! (@NicePersonNot) November 18, 2021
Poglejmo podatke.
Alenia C-27J Spartan je srednje veliko dvomotorno turbopropelersko vojaško transportno letalo.
Letalo lahko prepelje 60 vojakov ali 46 opremljenih padalcev, nosi tovor 11.500 kilogramov in ima dva motorja Rolls-Royce, vsak ima moč 4640 KM. Maksimalna hitrost je 602 km/h, potovalna 583 km/h, dolet z 10 tonami tovora 1852 kilometrov, s šestimi pa 4260 kilometrov.
Največji dolet je 5926 kilometrov, višina leta (servisna) pa 9144 metrov (30.000 ft).
Toda namesto tega bi lahko Slovenija lahko na primer kupila tudi njegovega neposrednega konkurenta, letalo EADS (Airbus) CASA C-295, ki je prav tako dvomotorno turbopropelersko taktično transportno letalo španskega proizvajalca EADS CASA, ki je del koncerna Airbus Military.
C-295 izdelujejo in sestavljajo v kraju San Pablo, Sevilla, Španija. Je izboljšana verzija uspešnega špansko-indonezijskega letala CASA/IPTN CN-235.
Ima podaljšan trup, lahko prevaža 50 odstotkov več tovora kot Spartan in ima nove PW127G motorje.
Prvič je poletel leta 1998.
Ali je @MatejTonin zopet lagal in zavajal? https://t.co/rbcdM61cI0 pic.twitter.com/bhCe53sPOG
— @ek (@ek26119603) October 28, 2021
Leta 2012 je EADS napovedal več izboljšav, npr. zavihane konce kril in možnost oborožitve s protiladijskimi raketami Marte.
C-295 uporablja 15 letalskih sil po svetu. Leta 2013 je bilo v uporabi 94 letal, dve so izgubili v nesrečah. Letalo je bilo kandidat za ameriški razpis Joint Cargo Aircraft, ki ga je potem dobila Alenia.
Vojaška verzija s kapaciteto 71 vojakov ali 48 padalcev, prepelje lahko 9250 kilogramov, vsak od motorjev pa ima 2645 KM. Maksimalna hitrost letala je 576 km/h, potovalna 480 km/h.
Dolet s šestimi tonami tovora je 3700 kilometrov, z 9250 kilogrami pa 1300 kilometrov.
Dolet praznega letala je 5400 km, višina leta pa 9100 metrov.
Korona traja že 2 leti, pa kljub temu še nobena šola nima vgrajenega primernega prezračevalnega sistema. Zahvala gre tej vladi, da bodo otroci lahko sedeli sredi zime v mrazu, ker je treba pač zračit. Jim bo pa lahko ta frčoplan brnel nad glavami. #prioritete
— NoShitTolerated (@TooBigEgo) November 21, 2021
Letali Spartan in C-295 sta si, kot kažejo ti podatki, zelo podobni in na svetovnem trgu med obema poteka ostra konkurenca.
Slovenija se je za C-295 zanimala že leta 2008, nato pa z nakupom letala prekinila zaradi nesreče tega letala na Poljskem, ki pa ni bila povezana s kvaliteto letala.
Spartan je po večini parametrov res nekoliko »boljši« od Airbusovega konkurenta, vendar ni brez težav, posebej pa bode v oči razlika med zmogljivostmi in – ceno. Za nekaj večje zmogljivosti letala (pa še to ne povsod, vojakov lahko C-295 prepelje več) je cena Spartana, ki ga je kupil Tonin - bistveno višja.
Julija leta 2012 so ob tem ta letala v ZDA na kratko vzeli iz uporabe zaradi nedelovanja sistema letenja, do leta 2013 pa so bila povsem nova letala C-27J Spartan poslana neposredno na »pokopališče letal« v letalskem oporišču Davis–Monthan v Arizoni.
Zračne sile ZDA so namreč porabile 567 milijonov dolarjev za 21 letal C-27J Spartan po letu 2007, od tega pa so dobile 16 letal do septembra 2013.
Dvanajst so jih vzeli iz uporabe, pet, ki so bila že skoraj končana leta 2014 pa se ameriški vojski ob koncu izdelave niti ni splačalo odpovedati.
Razlog za pošiljanje istih, še novih letal na smetišče je bilo zmanjšanje stroškov.
Vzdrževanje enega letala Spartan namreč po ameriških podatkih v času življenjske dobe stane 308 milijonov dolarjev (274 milijonov evrov!), kar je veliko več v primerjavi z večjim letalom C-130, ki porabi le 213 milijonov dolarjev.
V ministrstvu za obrambo za daljšo življensko dobo letala (30 let) navajajo precej nižje stroške vzdrževanja, kot jih navajajo ameriški viri - toda Američani so imeli praktične izkušnje s temi letali.
— buster keaton (@buster0013) November 25, 2021
Stroški vzdrževanja in operativnega delovanja, ocenjeni za 30 let življenjske dobe, so po podatkih slovenskega ministrstva za obrambo za letalo C-27J Spartan ocenjeni na cca. 91 milijonov evrov.
V ZDA so te stroške za 25 let dobe ocenili na 274 milijonov evrov - po letalu!
Od kod takšne razlike?
Italijanskemu proizvajalcu se prav tako ni posrečilo prodati »Spartana« Kanadi, ki je želela kupiti 35 letal, na koncu pa se je odločila naročiti Airbusov C-295M.
Tudi Filipini so se na koncu odločili kupiti tri primerke letala C-295M pri Spartanovi konkurenci.
In na koncu je tu še naraščanje cen.
Po javno dostopnih podatkih naj bi C-295 običajno stal okoli 24,9 milijona evrov. Leta 2008 je bilo isto letalo ocenjeno na 19 milijonov evrov.
Spartan je bil tedaj (2008) ocenjen na 27 milijonov evrov.
Koliko bolnic bi zgradili za 72 miljonov evrov @MatejTonin ?
— darinka trkov (@darinkatrkov) November 24, 2021
Medtem ko je cena C-295 do danes narasla za manj kot šest milijonov dolarjev, je cena Spartana narasla za več kot dvakrat ali celo trikrat!
Tudi če gre za ceno brez davka je očitno, da bi lahko kupili dve letali C-295 evropskega Airbusa namesto dragega italijanskega Spartana.
V ministrstvu za obrambo trdijo, da so bili ključni pri izbiri vojaški in tehnični kriteriji, toda te je bilo ob znanih podatkih o karakteristikah letal zelo mogoče že pred izbiro določiti točno tako, da so ustrezali - le enemu proizvajalcu.
izbrano letalo je sicer eno boljših v svoji kategoriji,
— Eco Vodnik (@EcoVodnik) November 18, 2021
cena, ki jo bomo plačali, pa je krepko pretirana ...https://t.co/auGsEcpPSg
»Pri iskanju najugodnejšega ponudnika je projektna skupina poudarila vprašanje doseganja vojaških tehničnih zahtev, kar je bilo zelo pomembno za odločitev o nakupu taktičnega transportnega letala, nakup pa je preverila tudi s stališča dolgoročnega vzdrževanja. Cilj ministrstva je bil pregleden nakup ključne opreme za Slovensko vojsko brez posrednikov in z zagotovitvijo celovite storitve, torej usposabljanja, zagotavljanja rezervnih delov in vzdrževanja v celotnem času uporabe, in sicer v najkrajšem mogočem času, skladno z zagotovljenimi finančnimi sredstvi«, navajajo v Ministrstvu za obrambo.
Mar res?
Zakaj kupiti dvakrat dražje letalo, katerega vzdrževanje bo prav tako dražje, če bi lahko kupili dejansko enkrat cenejše letalo s skoraj enakimi značilnostmi, ki tudi ni drago za vzdrževanje.
To je passe… zdaj čakamo da Italjani un nas nov frcoplan sestavijo… tek što nisu…
— fratom (@fratom3) November 19, 2021
Ob tem so Američani Hrvaški podarili celo vrsto helikopterjev, orožja in vozil, enako tudi drugim državam...
Le zakaj niso podarili takega letala tudi Sloveniji?
SAD donirale Hrvatskoj nove vojne helikoptere vrijedne 86 miliona maraka #Hrvatska #USA #BlackHawk https://t.co/Or5BUQZ5R8
— Radio Sarajevo (@radiosarajevo) June 11, 2019
Za primerjavo: Hrvaška je od ZDA dobila zastonj 16 bojnih helikopterjev (Kiowe), dva helikopterja Black Hawk, ob tem pa še 84 vozil Bradly in celo vrsto druge opreme, vredne na stotine milijonov evrov.
Slovenija ni od ZDA dobila ničesar podobnega.
Hrvatska je uvela u uporabu helikoptere Kiowa Warrior američke proizvodnje, a od 2020. u uporabu će ući prva dva helikoptera Blackhawk koje su SAD donirale Hrvatskoj. https://t.co/aVcjUnZ3UA
— Fenix Magazin (@FenixMagazin) November 7, 2018
Morda zato, ker sta slovenska diplomacija in obrambno ministrstvo nesposobna prepričevanja?
Je imel morda tudi italijanski denar vpliv na slovensko odločitev o nakupu Spartana?
Neizpodbitno pa je, da je Slovenija v času, ko so ogrožena številna delovna mesta in razpada zdravstveni sistem kupila drago letalo, katerega vzdrževanje je tako drago, da je ameriška vojska še nova letala takoj poslala na odpad.
Ameriška vlada si tega letala torej ne more privoščiti...
Slovenska vlada v času Janeza Janše in Mateja Tonina pa si ga očitno lahko.
Samo da smo lani dali za neke vojaske avteke 780 mil in pred ktatkim frcoplan 70mil....ampak gre se za zivljenja ne.
— Denis Kancler (@KanclerDenis) November 22, 2021
Zdaj čakamo samo še na to, da Janševa vlada ponovno uvede tolar, ga spremeni v svetovno valuto, tako da nam bo ves svet kreditiral te pregrešno drage nakupe.
Samo, priznaj, da se ta čoln sploh premika, je pa novica za prime time.
— Safet Alibeg (@SafetAlibeg) November 22, 2021
Ker če ne, bomo v to letalsko brezno brez dna v prihodnje zmetali še na milijone drago prisluženih davkoplačevalskih evrov.
Najprej za šolanje pilotov...
In tako naprej...
V Spartanu namreč ni nič »špartanskega«: če pa ime kaj pove, potem napoveduje, da bodo prihodnje generacije morale živeti želo »spartansko«, da ga bo država sploh lahko odplačala.
In vse to samo zato, da bo lahko Slovenska vojska še naprej odhajala v drage in neuspešne intervencije NATO pakta po vsem svetu in v teh intervencijah v večini primerov itak prevažala tuje vojake.
Vendar pa ameriški primer tudi kaže, da še ni prepozno, da Slovenija podpisano, očitno škodljivo pogodbo - prekine.
https://t.co/DzOumPmLln
— Esad (@esad_babacic) November 17, 2021
Enkrat smo z enim podobnim leteli med Moskvo in Erevanom ... še danes se tresem - od strahu.
Če so to lahko naredili v ZDA, razen za tista letala Spartan, ki so bila že skoraj narejena, lahko to stori tudi Slovenija.
Saj letala v Italiji najbrž še niso niti začeli izdelovati.