sreda, 20. november 2024 leto 29 / št. 325
Letalski kolaps Slovenije: Povsod je hudo, toda doma je najhuje!
Podatki o upadu letalskega prometa po vsej Evropi kažejo pričakovan upad letalskega prometa.
Pandemija koronavirusne bolezni covid-19 namreč tudi letos močno vpliva na zračni potniški promet po Evropi.
V prvem polletju se je število prepeljanih potnikov glede na leto 2019 znižalo za 76,9 odstotka, v primerjavi z enakim lanskim obdobjem pa je to število za 36,2 odstotka nižje.
Kako lepo bi ves ta čas @adria_airways letela, jo je pa ne vem kdo prodal barabcam v München. Danes nobeden več o nič tem, odgovornosti ?
— JvF (@JohanesvonFelde) July 24, 2021
Generalni direktor evropske veje združenja letališč Airports Council International (ACI) Olivier Jankovec je zato prvo letošnje polletje opisal še slabše kot lansko.
»Število prepeljanih potnikov se je letos v prvi polovici leta glede na enako obdobje lani zmanjšalo za več kot tretjino. To je neposreden rezultat številnih omejitev potovanj, ki so bile zaradi razmaha tretjega vala pandemije v veljavi še celotno pomlad,« je poudaril.
V članicah Evropske unije, Švici in Veliki Britaniji skupaj se je potniški promet v primerjavi s prvim polletjem 2019 znižal za 84,1 odstotka, v primerjavi s prvim polletjem lani pa za 54,6 odstotka.
Na letališčih evropskih držav, ki niso članice EU, se je število prepeljanih potnikov medtem v primerjavi s prvim polletjem 2019 znižalo za »samo« 42,9 odstotka.
V Sloveniji je medtem zelo opazno, da v državi ni nacionalnega letalskega prevoznika.
Da je to strateška napaka, se je pokazalo že v času pandemije.
Toda aktualna oblast je to razumela drugače in nabavila - vojaško transportno letalo Spartan.
To so ti vizionarski politiki.
— Matej Klarič (@Matej_Klaric) April 15, 2020
Tonin prej: Za popolno privatizacijo, prodajo letališča, prodajo Adrie, tujcem lahko zaupamo, ker ne bodo ravnali slabo s svojo lastnino...
Tonin sedaj: Lastništvo je pomembno, kupiti moramo letalo. pic.twitter.com/Vl193dP1Rh
Toda to ne more rešiti težav običajnih državljanov.
Kako ostajajo brez povezav, je te dni opisal Jože P. Damijan, ki bi za pot do Bruslja in nazaj, v Ljubljano, ki bi bila sicer opravljena v enem dnevu, potreboval tri dni.
Zato se je odločil, da bo zagovor doktorata na univerzi v Leuvnu, streljaj od Bruslja - spremljal preko Zooma.
Posledice prodaje #AdriaAirways nemškim špekulantom s strani podpredsednika fašistične vlade vrhovnega janšista #corrupt @JJansaSDS in osumljenca #corrupt @PocivalsekZ za civilno letalstvo v #Slovenia in za mnoge državljane, ki so zdaj odrezani od letalskih poti, so katastrofalne https://t.co/me2DDOeDZV
— Blaž Zgaga (@blaz_zgaga) August 11, 2021
»To so te lepote prostega trga na področju letalskega prevoza, ko jih aplicirate na raven majhne države, ki ni center sveta. Ali vsaj Evrope. Ko je nekdanja Adria Airways šla v stečaj in ko se je Šarčeva vlada odločila, da ne bo ustanovila novega nacionalnega prevoznika, je bil glavni argument zagovornikov te odločitve, da bo trg poskrbel za povezljivost Slovenije s svetom. Tuji letalski prevozniki bodo prevzeli lete Adrie, cene bodo nižje in davkoplačevalci bodo na boljšem, ker jim ne bo treba več subvencionirati izgubarske Adrie. To so bile seveda mokre sanje malikovalcev trga,« opozarja Damijan in navaja, da so mnoge za Slovenijo pomembne destinacije ostale nepokrite, Slovenija pa je ob tem izgubila povezave tako, da postajajo nadaljevalni leti nesmiselni, saj pot po novem traja več dni, ker ni primernih nadaljevalnih letov.
Zadnji podatki kažejo, da je bankrot Adrie Slovenijo močno odrezal od sveta.
V prvem polletju letos je bil denimo letalski promet (število komericalnih letov) v balkanskih državah za okrog polovico nižji glede na prvo polovico predcovidnega leta 2019, v EU državah je bil v povprečju nižji za dve tretjini, v Sloveniji pa za več kot tri četrtine.
Domaće aviolinije nekad u Jugoslaviji. Samo idiot može kazati da nam je sad bolje nego prije. pic.twitter.com/4Wp9BbRdix
— Andrej (@Andrej10770208) June 20, 2021
Le 6 držav je doživelo večji upad povezljivosti od Slovenije.
Na to smo opozarjali že ob ukinitvi Adrie Airways, ko je večni gospodarski minister Zdravko Počivalšek obljubljal ustanovitev novega prevoznika.
Potem pa je postalo jasno, da država to želi narediti z evropskim denarjem na način, ki ni dovoljen. In vse skupaj je padlo v vodo.
kako pa naj sploh pridejo v SLO, ko si Adria Airways prodal?
— Miloš (@CerarMilos) June 21, 2021
Že pred začetkom covid-krize lani (januarja in februarja) je bilo število letov v/iz Slovenije za okrog 40 odstotkov nižje kot v istem obdobju leta 2019.
Tudi po okrevanju v lanskih poletnih mesecih je letalski promet v EU okreval bistveno bolj kot v Sloveniji.
raje povej s čim bodo v Slovenijo prišli turisti. Morda z Adria Airways?
— Miloš (@CerarMilos) July 1, 2021
Medtem ko se je v večini članic EU letošnji letalski promet po odprtju v drugem četrtletju občutno okrepil, v povprečju za dobrih 200 odstotkov, v Sloveniji pa se je v istem času okrepil le za dobrih 50 odstotkov.
Spletni portal Simple Flying poroča, da naj bi v prvi polovici letošnjega leta prek brniškega letališča potovalo le 8,9 odstotka potnikov glede na prvo polovico predcovidnega leta 2019.
V Srbiji, ki je po stečaju letalskega prevoznika JAT ustanovila novo družbo Air Serbia, je tako letalski promet v prvi polovici leta 2021 glede na leto 2019 manjši le za polovico.
Podobno v Črni gori, ki je po stečaju nacionalnega prevoznika bliskovito ustanovila novega – letalski promet je nižji le za 60 odstotkov.
Še bolje je v Albaniji, kjer imajo lastno letalsko družbo Air Albania; tam je letalski promet nižji le za 40 odstotkov.
Glede te reklame smo si pa čisto sami krivi, smo imeli, pa prodali.... Pa sploh ne zgleda, da bi spet kaj svojega letečega imeli. In nobeden za to še ni odgovarjal, za gostilniško prodajo @adria_airways na Oktoberfestu !
— JvF (@JohanesvonFelde) August 10, 2021
Celo Albanija je letos več kot dvakrat bolje povezana s svetom kot Slovenija, trenutno celo predsedujoča EU.
Jakov Fabinger v svojem članku na spletni strani Simpe Flying razkriva še več: »Letališče Ljubljana, edino letališče z rednimi potniškimi prevozi v Sloveniji, je v prvih šestih mesecih leta 2021 doseglo manj kot 9 odstotkov prometa za leto 2019. Slovenski letalski sektor se sooča s precej globljo krizo kot drugi evropski sektorji, ker se je Slovenija odločila, da ne bo ustanovila drugega nacionalnega letalskega prevoznika po propadu Adrie Airways. V enem izmed najslabših letalskih rezultatov na svetu v šestih mesecih med januarjem in junijem 2021 je Slovenija dosegla le 8,9 odstotka potniškega prometa, ki ga je imela v enakem obdobju leta 2019, kažejo številke Fraporta.«
Razlogov za takšen fiasko je veliko, predvsem pa Fabinger izpostavlja, da »ni bilo in še vedno ni politične volje«, da se ustanovi novi letalski prevoznik v Sloveniji.
Ob tem je »vsa Slovenija je na stičišču večjih evropskih letališč, kot sta Benetke in Dunaj, pa tudi Zagreb, Trst in Trbiž.«
In zato Slovenija več mesecev v torek, sredo in četrtek sploh ni imela letov.
»Tudi brez omejitev Slovenija ni donosen trg za tuje letalske prevoznike. Zaradi bližine Zahodne Evrope so potovanja z avtomobilom privlačna alternativa letenju in zmanjšujejo povpraševanje po letih,« ugotavlja novinar.
Potniki zato odhajajo v soseščino, v Celovec, Gradec, Benetke, Zagreb ali na Dunaj.
Adria Airways? Aja ne tisto je šlo domačim, dajmo raje tuje financirat, da povežejo zabačeno luknjo s svetom.
— Svinja Prasec (@merovingy) July 12, 2021
Koliko škode pa zato trpi slovensko gospodarstvo - še nihče ni niti poskusil izračunati.
a to @PocivalsekZ one res nima nobenega sramu? a so podpisniki pogodbe v Lj prileteli z Adria Airways???
— Miloš (@CerarMilos) August 10, 2021
V Sloveniji se pogosto sliši, da je povsod lepo, doma pa najlepše.
Kar se tiče letalskega prometa pa tako bolj velja nekaj drugega –, da je povsod hudo, doma pa najhuje.