četrtek, 13. februar 2025 leto 30 / št. 044
Kibernetski napad ohromil železnico, telefonsko vrhovnega voditelja spremenili v »številko za pomoč in informacije«
![Kibernetski napad ohromil železnico, telefonsko vrhovnega voditelja spremenili v »številko za pomoč in informacije«](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/hamnej.jpg?itok=MdxHF-2R)
V glavnem mestu Irana se je pripetilo več nenavadnih dogodkov.
Ob eksploziji »neznanega objekta« v parku v Teheranu (in več podobnih blizu tovarn izven iranskega glavnega mesta) so kibernetski napadi onesposobili tudi železniški promet v Teheranu in povzročili »nezabeležen kaos« na železniških postajah po državi.
In to ni vse.
Loud blast in Tehran caused by ‘unknown object,’ none hurt https://t.co/GnSfF07VTG via @timesofisrael
— Kal (@Kh9syl) July 10, 2021
»Hekerji« so se ponorčevali tudi iz vrhovnega verskega voditelja Alija Hamneja, saj so njegovo telefonsko številko na vseh železniških postajah objavili kot »številko za pomoč in informacije« zaradi povzročene zmede na železnici.
Po poročanju iranskih medijev je bila številka 64411 prikazana na displejih železniških postaj in je bila ob klicu prevezana na telefonsko številko urada vrhovnega voditelja.
Kibernetski napad je prizadel tudi spletno stran železnice, prodajo lokalnih voznih kart in prevoz tovora.
![Iranska železnica Vir: Tehran Times Iranska železnica Vir: Tehran Times](https://insajder.com/sites/default/files/zeleznicairan_0.jpg)
Vse pa kaže, da druge škode razen ogromnih zamud ni bilo.
Napadi na železniško infrastrukturo niso neobičajni, vendar običajno niso tako hudi.
V ZDA pogosto napadajo železniške sisteme z zlonamernimi programi, zaklepanjem podatkov in nato zahtevami po odkupu lastnih podatkov.
Hackers breach Iran rail network, disrupt service https://t.co/EP90FbXP3Y
— OkPablo (@PabloOk47) July 10, 2021
Prejšnji mesec je v Združenih državah Amerike tako na primer prišlo do napada na prevoznika MTA.
Iran ima pogosto težave tudi zaradi geopolitičnih napetosti in »posredniških vojn« v katere je vpleten in kjer lahko napade izvajajo tudi državni »hekerji.«
Po eni strani namreč Iran podpira paravojaške skupne v Iraku in Siriji, ki napadajo različne tarče, predvsem izraelske, ameriške in njihovih zaveznikov, istočasno pa je tudi sam tarča napadov, najpogosteje iz Izraela.
Zadnji podoben večji hekerski napad se je zgodil lani na eno od večjih iranskih pristanišč.